تختخواب کودک و نوزاد

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

تختخواب کودک و نوزاد

نکاتی در مورد تخت خواب نوزاد

 

نوزاد بیشتر وقتش را در تخت می گذراند بنابراین راحتی و امنیت تخت نوزاد بسیار مهم است. از آنجایی که نوزاد تا ۲ یا ۳ سالگی روی تخت نوزاد می خوابد باید تخت خواب او محکم و با دوام باشد.


انتخاب تخت نوزاد مناسب یکی از دغدغه های مادران و پدران قبل از تولد کودکشان است. علاوه بر اهمیت ها و حساسیت ها برای انتخاب تخت نوزاد زیبا و مدرن نگرانی هایی نیز برای انتخاب تخت نوزاد ایمن و مطمئن وجود دارد. در ادامه به بررسی ویژگی های تخت نوزاد می پردازیم.

در هنگام خرید تخت نوزاد به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

 

 

والدینی که خانه های کوچک دارند ترجیح می دهند تخت های کوچکتر تهیه کنند. بعضی از تخت ها چرخ دارند و می توانید آنها را در منزل جابجا کنید.در هنگام خرید تخت را تکان دهید تا از پایداری و دوام آن مطمئن شوید.دو نوع رایج تشک تخت، تشک فومی و فنردار است و هر دو ضخامتی بین ۳ تا ۶ اینچ دارند. برای تشک های فومی، چگالی آن ها از ضخامت مهم تر است. وزن نشانه خوبی است؛ هرچه تشک سنگین تر باشد تراکم آن از تشک هم سایزش بیشتر است.

حداقل سایز استاندارد تشک باید ۴/۳ ۵۱ اینچ طول و ۸/۳ ۲۷ عرض داشته باشد. مطمئن شوید هیچ فاصله ای بین تشک و دیواره تخت وجود ندارد. در صورت وجود فاصله ممکن است نوزاد بین دیواره گیر کند و آسیب ببیند.

بیشتر تخت ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان آن ها را برای کودک نوپا و حتی کودکان بزرگتر نیز تغییر داد. مطمئن شوید که به راحتی می توانید تخت را تغییر دهید.بیشتر تخت ها به شما اجازه می دهند بتوانید ارتفاع تشک را تغییر دهید. هنگامی که نوزاد یاد می گیرد بشیند باید ارتفاع تشک را کاهش دهید. هنگامی که نوزاد فعال تر می شود و می تواند بایستد و وسیله ها را بیرون بیندازد، می تواند از تخت نیز خارج شود.

 

نکات ایمنی مهم در خصوص انتخاب تخت نوزاد

تخت هایی با نرده های جانبی که به پایین باز می شوند. اگر نرده ها پایین بیاید احتمال گیرد کردن و آسیب رسیدن به نوزاد بین تشک و نرده ها وجود دارد. فروش این تخت ها در سال ۲۰۱۱ ممنوع شد.ضربه گیرها به داخل دیواره تخت وصل می شوند. 

تخت های دست دوم  و قدیمی ممکن است دارای رنگ های حاوی سرب باشند که خطرناک می باشد. نرده ها نباید از ۸/۳ ۲ اینچ فاصله کمتری داشته باشند تا از گیر کردن سر نوزاد جلوگیری شود. حتی مدل های ساخته شده در سال ۱۹۹۱ نیز امن نیست.تولیدکنندگان توصیه می کنند زمانی که وزن یا قد نوزاد بلند شد و به مرحله بعدی رشد رسید تخت او را عوض کنید.

 

نکات عمومی در خصوص تخت نوزاد

مطمئن شوید اتاق نوزاد تهویه مناسب دارد و در صورت نیاز تهویه به اتاق نوزاد بیفزایید.هر گونه محصولی که خریداری می کنید باید ایمنی آن توسط انجمن تولید کنندگان محصولات تأیید شود. به یاد داشته باشید که استانداردهای ایمنی کودک پس از ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱ تغییر کرد.
از کتابچه راهنمای کاربر استفاده کنید. اگر تخت خیلی لغزان است یا قطعه های باقی مانده ای وجود دارد که کاملا مطمئن نیستید چه کاری باید با آن ها انجام دهید، حتما یک قدم را فراموش کرده اید. سعی کنید یک تخت با دوام خریداری کنید.

 

سایر ویژگی های یک تخت خوب نوزاد

مطمئن شوید که تخت به اندازه کافی پایین است و به سطح زمین نزدیک است به طوری که می توانید بدون هیچ مشکلی نوزاد را داخل تخت بگذارید و بردارید.تنظیمات تخت به شما کمک می کند ارتفاع تشک را با رشد نوزاد کاهش دهید تا ایمنی نوزاد افزایش یابد. تمام تخت ها این ویژگی را ندارد اما بهتر است تختی با این ویژگی خریداری کنید.فاصله نرده ها نباید از ۸/۳ ۲ اینچ کمتر باشد. این فاصله مانع از گیر کردن نوزاد بین نرده ها می شود.

 

برخی از تخت ها را می توان برای نوزاد نوپا تغییر داد و بزرگ کرد.تشک باید مناسب تخت باشد. تشک کوچکتر باعث می شود نوزاد بین دیواره تخت و تشک گیر کند. اگر بین تشک و دیواره تخت بیش از دو انگشت فاصله بود تشک خیلی کوچک است.ملافه نوزاد باید نرم و ضد آب باشد. ملحفه ی  پنبه ای گزینه خوبی است. ملافه ای که می خرید حتما قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشد. پیش از استفاده از آن، آن را بشویید تا مواد شیمیایی موجود در آن شسته شوند. بعد از آن، هر هفته یا هر زمانی که نوزاد نم می زند ملافه را بشویید. از ماده لباسشویی معمولی استفاده کنید. اگر نوزاد حساس است از صابون مخصوص نوزاد استفاده کنید.بسیاری از مادران با استفاده از محصولات آرام بخش، بر روی ریل های جانبی تخت مانند ماشین کودک را سرگرم می کنند. این اسباب بازی ها تا زمانی که از دسترس کودک دور باشند مشکلی ایجاد نمی کنند.

 

از آنجایی که استانداردهای ایمنی در سال ۲۰۱۱ تغییر کرده است، بهتر است تخت های دست دوم را به دقت بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که چوب صاف و بدون شکستگی است، و ترک خوردگی یا لایه برداری اتفاق نیفتاده است. رنگ سرب را نیز بررسی کنید.هیچ بالشت، ملافه و اسباب بازی نباید داخل تخت نوزاد باشد. نوزاد را با یک ملافه نازک گرم نگه دارید و هیچ چیزی اطراف صورت و گردن نوزاد نباشد.