بالشت نوزاد

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

بالشت نوزاد

تختخواب کودک هم به همان وسایلی که در سرویس خواب والدین استفاده می شود، نیاز دارند. بالشت یکی از همین وسایل است که البته شکل ظاهری و رنگ آن برای کودکان متفاوت تر می شود. به این معنا که بالشت هایی که برای بزرگسالان استفاده می شود، رنگ های تیره و رسمی تری دارد. در نهایت ممکن است یک بالشت رنگ روشن و بدون طرح های کودکانه باشد.
کودکان در سنین حساسی هستند که توجه به سلیقه، نیاز و خواست های آنها تاثیر مثبتی در بزرگسالی آنها دارد. زمانی که خواست های آنها در کودکی تا حد توان والدین برطرف شود، عزت نفس هم در آنها افزایش می یابد. بی شک داشتن اتاق مجزا با تمامی وسایل مورد نیاز خواست تمامی کودکان است.
کودکان بیشتر به رنگ های شاد و مهیج علاقه دارند و وسایل خود را با طرح قهرمان های داستانی و انیمیشنی انتخاب می کنند. بالشت هم یکی از همین وسایل است که تمایل دارند جلد و ملحفه آن با رنگ شاد و طرح یک اسطوره دوست داشتنی برای آنها مزین شده باشد. البته این تنها به ظاهر بالشت مربوط می شود و مواد پرکننده، اندازه بالشت، وزن بالشت و .... هم موارد دیگری است که والدین زمان انتخاب و خرید باید به آن توجه کنند.


برای کودک چه نوع بالشتی خریداری کنیم؟


برای انتخاب بالشت برای کودک باید به چندین نکته توجه کرد که عبارتند از:

 

اندازه بالشت چقدر باشد؟

 سن، جنسیت، وزن و قد کودک در انتخاب بالشت او موثر است. ممکن است یک کودک 5 ساله نسبت به تمامی همسالانش قد بلندتر و جثه بزرگتری داشته باشد. در این صورت نمی توان به صرف معیار قرار دادن سن، برای او بالشت انتخاب کرد. بلکه جثه و وزن کودک در انتخاب بالشت موثر است. اگر بالشت کودک بیش از اندازه بلند و بزرگ باشد، به مرور زمان باعث مشکلات گردنی و درد در پشت سر او می شود. البته برای کودکان تا دو سالگی به بالشت نیاز نیست. زیرا در صورت برعکس شدن نوازد بر روی بالشت باعث خفگی او می شود. 
در سنین نوزاد و زیر دو سال مواد پرکننده بالشت برای کودک مضر است. به این معنا که اگر این مواد از بالشت بیرون زده شوند، وارد دهان و بینی کودک می شوند. برای اینکه سر کودک بر روی تشک راحت باشد، می توان ملحفه ای را چند لایه کرده و تا بزنید و زیر سر نوزاد قرار دهید. این روش هیچ خطری برای سلامت نوزاد ندارد.

 سن، جنسیت، وزن و قد کودک در انتخاب بالشت او موثر است.

استفاده از مواد پرکننده نرم برای بالشت کودکان

یکی دیگر از نکاتی که باید زمان خرید بالشت برای کودکان به آن توجه شود، مواد پرکننده است. این مواد باید نرم باشند. برخی از مواد پرکننده برای کودک حساسیت زا هستند و باعث سرفه و عطسه در کودک می شوند. البته نرمی بالشت هم اهمیت زیادی دارد. استخوان سر کودک هنوز سفت و سخت نشده است و نباید بر روی بالشت های سفت قرار بگیرد. پر، پنبه و پشم شیشه برای بالشت کودک مناسب است. اما اگر کودک به یکی از آنها حساسیت داشت، باید بالشت با روکش های ضخیم پوشانده و به خوبی دوخته شود تا مواد داخل آن بیرون زده نشوند.


تمیز بودن بالشت کودک

بالشت کودک باید تمیز باشد و روکش آن در ماه یک بار شسته شود. البته شستشوی مواد پرکننده کار راحتی نیست. بخصوص اگر برای بالشت از پر استفاده شده باشد، جدا کردن آن از بالشت باعث پخش پرها در اتاق خواب می شود. بهتر است است برای بالشت کودکان از دو جلد استفاده شود. یک جلد آن مواد پرکننده را در بر می گیرد و جلد دوم با بدن کودک در ارتباط است. زمان شستشو می توان جلد دوم را جدا کرده و مواد آلوده و باکتری های روی بالشت را از بین برد.


پارچه برای بالشت نوزاد و کودک

بدن نوزاد و کودکان توان مقامت در برابر میکروب ها و باکتری ها را ندارد. پارچه ای که برای زیر سر نوزاد استفاده می شود و بالشت کودکان باید کاملا تمیز باشد. بنابراین شستن آن هر ماه ضرورت دارد. اما با توجه به اینکه بالشت کودکان و نوازدها به شستشوی بیشتری نیاز دارد، باید از جنس مرغوب باشد تا الیاف و بافت آن از بین نرود. رنگ پارچه باید سفید و یا حداقل رنگ های روشن باشد که در صورت چرک شدن مشخص شود. 

یکی دیگر از نکاتی که باید زمان خرید بالشت برای کودکان به آن توجه شود، مواد پرکننده است.