منگوله پرده

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

منگوله پرده

منگوله به شیئی گفته می شود که به صورت گلوله ای از رشته هاست و برای تزئین لباس و پارچه از آن استفاده می شود. برای پرده ها هم از منگوله استفاده می شود که زیبایی خاصی را به آن می دهد. منگوله پرده به صورت رشته ای و بر روی یک نوار هم جنس و همرنگ دوخته می شود که این نوار را به والان و یا به پرده می دوزند. منگوله های رنگ متفاوتی از پرده دارند. برای مثال اگر پرده رنگ روشن باشد، منگوله رنگ تیره انتخاب می شود و بالعکس. این کار به خاطر نمایان بودن منگوله ها انجام می شود.

جنس منگوله پرده 

برای زیبایی بیشتر پرده جنسی که برای تهیه منگوله های استفاده می شود، ابریشم است. زیرا زرق و برق بیشتری دارد و درخشش آن باعث می شود که رشته منگوله از روی پرده مشخص باشد.

طرح منگوله پرده

منگوله پرده انواع مختلفی دارد و طرح های متنوع دست مشتریان را برای انتخاب باز می گذارد. گاهی در لابه لای منگوله های از مروارید و مهره های شیشه ای و رنگی استفاده می شود که زیبایی آن را دو چندان می کند.

بافت منگوله پرده

منگوله ها به صورت رشته های باریک و کوتاهی هستند که از وسط دو تا می شوند و سپس با یک رشته دیگر وسط آنها گره زده می شود. برای برجسته تر شدن وسط رشته ها ممکن است یه قالب در آن کار گذاشته شود که شکل آن به صورت گرد است. بافت منگوله پرده باید به گونه ای باشد که تارها از هم جدا نشود.

 

منگوله پرده به صورت رشته ای و بر روی یک نوار هم جنس و همرنگ دوخته می شود.

 

انتخاب منگوله پرده

زمانی که منگوله های پرده را انتخاب می کنید، باید به تناسب رنگ آنها با پرده یا والان دقت داشته باشید. برای مثال نمی توان برای پرده ای که رنگ سبز دارد، منگوله های آبی سفارش داد. توصیه می شود رنگ هایی را که به سبز نزدیک تر هستند، انتخاب کرد. اما از نظر روشنی و تاریکی بهتر است بین منگوله و پرده  و والان تضاد وجود داشته باشد.
منگوله ها باید با دوخت محکم بر روی پرده یا والان متصل شوند. به طوری که به هنگام شستشو از آن جدا نشوند. برخی از منگوله ها استقامت زیادی در مقابل ماشین لباسشویی ندارند. بنابراین بهتر است با دست شسته و یا برای شستشوی بهتر به خشکشویی سپرده شوند. زمان شستشو هم نباید از پودرهای آنزیم دار و مایع سفید کننده استفاده کرد. زیرا باعث رنگ رفتگی و کهنگی منگوله ها می شود.

اندازه منگوله ها

منگوله ها با اندازه و سایز های مختلفی تهیه می شوند. برای پرده های بزرگ و با عرض زیاد بهتر است منگوله های بزرگتر انتخاب شود. اما در برخی از رشته های منگوله پرده، ممکن است اندازه آنها کم و کوچک باشند. در عوض تعداد و تراکم منگوله ها بیشتر می شود. به هر میزان که تعداد منگوله ها بیشتر باشد، زیبایی بیشتری به پرده می دهد. اما این گفته به این معنا نیست که تعداد آنها بیش از حد شود. در حالت استاندارد در هر 3 الی 4 سانتیمتر یک منگوله قرار می گیرد. 
گاهی در فاصله دو منگوله مروارید یا مهره های شیشه ای و رنگی قرار می دهند که شکل آن را زیباتر می کند. اما نکته ای که نباید فراموش کرد، تناسب رنگ بین مهره ها و منگوله هاست.

منگوله دست ساز

منگوله های دست ساز با رشته های نخی یا کاموا تهیه می شوند. برای تهیه این نوع منگوله ها، رشته کاموا را به دور دست می پیچند و سپس از اینکه حجم آن زیاد شد، آن را از دست بیرون و یک نخ رشته همرنگ را از وسط دایره ایجاد شده رد کرده و گرده می زنند. به طوری که رشته های کاموا که به صورت حلقه کلفت درآمده، با نخ به دو قسمت تبدیل می شود. در انتها دو سر نیم دایره ها قیچی می شود. 
منگوله های دست ساز کاموایی که اغلب از رنگ های شاد هم تهیه می شوند، برای اتاق خواب یا ساخت پرده در راهرو یا ورودی آشپزخانه مناسب هستند. تعداد منگوله ها اگر زیاد باشد می توان آنها را با نخ بهم متصل و یک پرده زیبا تهیه کرد.