روانداز کاموایی

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

روانداز کاموایی

شاید بهتر باشد برای روزهای سرد سال، از رواندازهایی استفاده کنید که گرمای بدن را حفظ کنند. رواندازهای کاموایی همین ویژگی را دارند. اما برای تهیه روانداز کاموایی لازم است تا کاموای مرغوب و مناسب خریداری کنید. حتی اگر روانداز کاموایی را در منزل تهیه نمی کنید و آن را از بازار و آماده تهیه کرده اید، بهتر است به نخ و کاموایی که برای بافت روانداز استفاده شده است، توجه کنید. انواع کاموا که برای بافت روانداز کاموایی استفاده می شود، به 4 دسته تقسیم می شوند که شامل موارد زیر هستند:

رواندازها با کامواهای طبیعی مناسبند؟

کامواها و نخ طبیعی به چندین دسته تقسیم می شوند که شامل:

رواندازهای پشمی چطور هستند؟

یکی از بهترین الیاف ها برای تهیه کاموا، پشم گوسفند است. رواندازهایی که با استفاده از کامواهای پشمی بافته می شوند، گرمای بیشتری دارند و برای فصل زمستان مناسب ترند. اما زبری پشم کمی آزاردهنده است و بنابراین به آستر نیاز دارد. روانداز با کاموای پشمی به دلیل ساختمان شیمیائی و فیزیکی بخصوص، اثر تغییرات جوی بر روی بدن را کم می‌کند و با جذب عرق، در بدن حالت تعادل بوجود می‌آورد.
همچنین به دلیل اینکه تارهای پشم از تارهای هم قطر و هم حجم خودش وزن کمتری دارد، رواندازهای پشمی وزن سبک تری دارند. قدرت کامواهای پشمی هم در مقابل عوامل خارجی زیاد است که در نتیجه روانداز دوام بیشتری دارد. مقاومت در برابر صدا هم از دیگر امتیازات کامواهای پشمی است و در نتیجه روانداز پشمی برای رهایی از سر و صدا در زمان خواب مناسب است.
همچنین کاموای پشم غیر قابل اشتعال است و به دلیل خاصیت ارتجاعی می‌تواند ۳۰٪ از حد نرمال درازتر شود و هنوز شکل ظاهری خود را حفظ کند. بنابراین رواندازهایی که از کاموای پشمی تهیه می شوند، مزایای متعددی دارند. 

 

روانداز کاموایی با کامواهای طبیعی و مصنوعی تهیه می شود.

 

روانداز با کرک کشمیر خریداری کنیم؟

الیافی که از موی بز تهیه می شود، کرک کشمیر نام دارد که بافت لطیف، سبک، محکم و ظریف دارد. رواندازهایی که با استفاده از کرک کشمیر تهیه می شوند، بافت نرم و لطیف دارند و نوعی پوشش سبک محسوب می شوند. از آنجا که کامواهای کشمیری پرز ندارند، برای کودکان و افرادی که حساسیت پوستی دارند، مناسب هستند.
 البته رواندازهای کشمیری تنوع رنگ ندارند. به دلیل اینکه این الیاف رنگ نمی گیرد و اغلب به رنگ سفید، خاکستری و یا قهوه ای است. رواندازهایی که با کشمیر بافته می شوند را باید با آب سرد شست و روی سطح صاف پهن کرد تا به صورت طبیعی خشک شود. 

روانداز با کتان کیفیت دارد؟

کتان از گیاهی با همین اسم تهیه می شود. میزان کیفیت کاموای کتان بسته به مرغوبیت زمین و شرایط جوی متفاوت است. البته کتان اگر در آب و هوای مرطوب و سرد کشت شود، الیاف باکیفیت تر بدست می دهد. عمده تولید کتان در کشورهای انگلیستان، هند، آمریکا، روسیه و چین است. کامواهای کتانی همانند پنبه سلولزی هستند و آب زیادی را به خود جذب می کنند. تنوع رنگ یکی از ویژگی های این نوع کامواهاست. رواندازهایی که با استفاده از کامواهای کتان بافته می شوند، زیبا و باکیفیت هستند. جنس این نوع رواندازها لطیف و نرم است و برای کودکان و افرادی که حساسیت پوستی دارد.

روانداز ابریشمی چطور هستند؟

ابریشم الیاف نرم و لطیف است که از پیله کرم ابریشم تهیه می شود و بخش زیادی از آن پروتئین است. کامواهای ابریشمی نرم و لطیف هستند و به دلیل براق بودن، زیبایی خاصی دارند. به دلیل اینکه ابریشم خنک است، از رواندازهای ابریشمی می توان برای فصل های گرم سال استفاده کرد.
همچنین رواندازهای ابریشمی با رنگ های متنوع تولید می شود. این نوع رواندازها قیمت بالاتری دارند. استحکام و دوام آنها بیشتر است و بهترین گزینه برای اتاق خواب هستند. البته کامواهای ابریشمی مصنوعی هم در بازار موجود است که ممکن روانداز از آنها تهیه شده باشد. اما این نوع رواندازها مثل پشم گرم هستند و خاصیت ارتجاعی ندارند.

آیا روانداز با الیاف مصنوعی مناسب هستند؟

با توجه به پیشرفت صنعت نساجی، این روزها الیاف های مصنوعی از نوع طبیعی پیشی گرفته اند و شاهد ورود کامواهای مصنوعی در بازار هستیم. رواندازهایی که با الیاف مصنوعی تولید می شوند، قیمت ارزانتری دارند. از جمله مهمترین کامواهای مصنوعی می توان موارد زیر را نام برد:

کامواها ترکیبی برای تولید روانداز

این نوع کامواها از دو یا چند الیاف مصنوعی تهیه می شوند. گاهی هم ممکن است برای افزایش کیفیت کاموا از یک الیاف طبیعی در آن استفاده شده باشد. کامواهای ترکیبی دارای تنوع رنگ، اندازه و ضخامت هستند. به دلیل استحکام و دوام بالا، روانداز آنهایی که با کامواهای ترکیبی تهیه می شوند، کیفیت بالایی دارند. از جمله الیاف هایی که برای تولید کامواهای ترکیبی استفاده می شود می توان به پشم، پلی استر و آکریلیک اشاره کرد. 

نخ های مدرن چه خاصیتی دارند؟

اگر روانداز از نخ های مدرن همچون نخ های فلزی، خز، اسپیرال و ... تهیه شده باشد، بافت آن را سخت تر می کند. به دلیل مشخص نبودن گره ها، بافت روانداز با این نوع کامواها دشوارتر است. البته اگر روانداز به صورت ماشینی تهیه شود، از این سختی کاسته می شود و طبیعتا بافت آن بهتر می شود. 

شستشوی و نگهداری از روانداز کاموایی چطور باید باشد؟

کامواها اعم از مصنوعی و طبیعی به نحو خاصی شسته و خشک می شود. این نوع رواندازها نباید با آب داغ و پودرهای رخشویی آنزیم دار و مواد شوینده سفیدکننده شسته شوند. زمان پهن کردن هم نباید به صورت آویزان باشند. زیرا کاموا خاصیت ارتجاعی دارد و کش می آورد. در نتیجه روانداز از شکل طبیعی خارج می شود.