موکت های کبریتی

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

موکت های کبریتی

موکت ها انواع مختلفی دارند که یکی از آنها موکت های کبریتی است و به عنوان اولین و قدیمی ترین نوع موکت محسوب می شود. موکت های کبریتی پرز زیادی ندارند. شکل آنها ساده است و ارزان قیمت هستند. از دیگر ویژگی های این موکت ها می توان به قطر کم، ضخامت کم و زبری اشاره کرد.
موکت های کبریتی اغلب برای مکان های عمومی همچون کتابخانه، کف سالن های ورزشی، بالکن یا تراس های سقف دار استفاده می شوند. 
 

تولید موکت های کبریتی

از آنجا که نخستین و قدیمی ترین نوع موکت های موجود در بازار، موکت کبریتی است، لازم است تا با نحوه تولید این نوع موکت آشنا شویم. موادی و الیافی که برای تهیه موکت های کبریتی استفاده می شود، شامل: نایلون یا پلی آمید، پلی پروپیلن یا الفین و پشم. این الیاف ها با توجه به ویژگی ها، مزایا و معایبی که دارند، قیمت های متفاوتی هم دارند که در زیر به بررسی هر یک می پردازیم.

 

موکت کبریتی با الیاف نایلون 

موکت کبریتی که با استفاده از الیاف نایلون تهیه می شود، دوام و استقامت بالایی دارد. همچنین این نوع موکت دارای خاصیت ارتجاعی است و برای مکان های پرتردد همچون فرودگاه، هتل، دفاتر اداری و سازمان ها مناسب است. موکتب کبریتی نایلونی در مقابل حرارت و گرمای بالا مقاومت بهتری دارد و به همین دلیل مناسب مکان های عمومی است. 

موکت کبریتی باکیفیت، ساده و بدون نقش است.

 

الیاف نایلون با پا خوردن کوبیده، کهنه و فرسوده نمی شود. از دیگر مزایای موکت های کبریتی نایلونی باید به لکه پذیری و مقاومت در مقابل الکتریسته ساکن اشاره کرد. رنگ الیاف نایلون هم ثابت است. به طور کلی نایلون که برای تولید موکت کبریتی استفاده می شود، محکم و بادوام است و به دلیل مقاومتی که در برابر فرسودگی و کشیدگی دارد، برای مکانهای پر رفت و آمد، بهترین گزینه است. البته همه موکت های کبریتی نایلونی کیفیت یکسان ندارند. بهترین برندهای الیاف نایلون که برای تولید این نوع موکت استفاده می شود می توان به الیاف نایلون دوپنت (Dupont)، الیاف نایلون آکوآفیل (Aquafil) و الیاف نایلون بی . ای . اس . اف (BASF)  اشاره کرد.

موکت با الیاف پلی پروپیلن 

دومین الیافی که برای تولید موکت های کبریتی استفاده می شود، الیاف پلی پروپیلن است. این الیاف ثبات رنگ زیادی ندارد و به دلیل مقاومت کم در مقابل حرارت و الکتریسیته ساکن برای مکان های پر رفت و آمد توصیه نمی شود. قیمت موکت های کبریتی با الیاف پلی پروپیلن مناسب تر از نوع نایلونی است. این نوع موکت کیفیت کمتری هم از موکت نایلونی دارد و با رفت و آمد زیاد پس از مدتی ساییده و فرسوده می شود. 


موکت با الیاف پشم (Wool)


سومین نوع موکت های کبریتی از الیاف پشم تهیه می شوند. قیمت این نوع موکت ها نسبت به دو نوع قبلی بیشتر است. پشم یک الیاف طبیعی است که سازگاری بیشتری با بدن دارد. از این رو از موکت های کبریتی که با الیاف پشم تهیه می شوند، برای منزل استفاده کرد. این موکت طول عمر بالاتری دارد و گاهی تا 50 سال هم عمر می کند و در مقابل رفت و آمد ساییده و کهنه نمی شود. نکته ای که در مورد موکت های پشمی باید گفته شود، امکان تداخل 20 درصد نایلون پلی آمید است که به منظور افزایش استقامت به الیاف اضافه می شود.
از موکت های کبریتی با الیاف پشم می توان برای هتل، سازمان ها، کتابخانه های عمومی و ... استفاده کرد. قیمت تمام شده موکت های کبریتی پشمی عموماً سه برابر قیمت موکت هایی با الیاف نایلون است که دلیل آن کیفیت و کارایی این نوع موکت می باشد.