کلگی یا سرانداز

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

کلگی یا سرانداز

قالیچه انواع مختلفی دارد که یکی از آنها کلگی یا سرانداز است که اندازه بزرگی ندارند و به صورت باریک و بلند بافته می شوند. اندازه کلگی 70/1 تا  2مترو 4 تا  5 متر است. اگر قالیچه کلگی به صورت مستطیل باشد، طول آنها یک متر بیشتر از عرض آنهاست. در حال حاضر این نوع فرش ها کمتر بافته می شود و در گذشته کاربرد بیشتری داشتند. با این وجود هنوز هم نوع مربعی شکل آن ها را می توان در برخی از مناطق مرکزی کشور پیدا کرد. 
در برخی از مناطق کشور هم قالیچه های سرانداز با ابعاد تقریبی ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر عرض و ۲۵۰ تا ۵۰۰ سانتی متر طول بافته می شود. 

کاربرد قالیچه کلگی

قالیچه های کلگی برای راهروهای فراخ قابل استفاده است. همچنین می توان از این نوع قالیچه به عنوان کناره هم استفاده کرد و آن را در بالا یا پایین فرش های بزرگ پهن کرد. از جمله مناطقی که قالیچه کلگی در آن بافته می شود می توان به کرمان، تبریز، بیرجند، شیراز، اصفهان، بختیاری و نایین  است. 

 

انواع قالیچه کلگی

قالیچه های کلگی به سه شکل مربع، مستطیل و دایره و بیضی بافته می شود. در شهرهای اصفهان، تبریز و قم می توان نوع بیضی و گرد را تهیه کرد.

طرح و نقشه قالیچه کلگی

قالیچه های کلگی هم مانند سایر فرش هایی که در بازار موجود است به نقشه نیاز دارند. نقشه های قالیچه های گذشته بیشتر ذهنی بود. اما اکنون نقش های جدیدی برای بافت این نوع قالیچه ها تهیه می شود. به طوری که کلگی را به نوعی کناره جدید تبدیل کرده است که می توان آن را در نشیمن و یا سالن پذیرایی هم استفاده کرد.

قالیچه کلگی یا سرانداز ابعاد تقریبی ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر عرض و ۲۵۰ تا ۵۰۰ سانتی متر طول بافته می شود.