پرده‌ای

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

پرده‌ای

تفاوت فرش با قالیچه در این است که فرش را می‌توان پهن کرد و روی آن نشست اما قالی نوعی فرش یک‌رواست که پرز و تار و پود و گره دارد. سایز کمتر از 6 متر مربع قالی را قالیچه می‌نامند. قالیچه دستباف از نظر اندازه به 7 دسته تقسیم می‌شود. قالیچه‌ای که اندازه‌ای در حد 5/2× 5/1 و یا کمتردارد را قالیچه پرده‌ای می‌نامند. این قالیچه در ورودی اتاق‌ها یا سالن‌ها نصب می‌شود. از این قالیچه در اماکن مذهبی و اماکن پرتردد، برای جلوگیری از ورود و خروج گرما و سرما استفاده می‌شود و در برخی اماکن مذهبی و عمومی هم نقش حجاب و جداکننده‌‌ی قسمت بانوان و آقایان را دارد. این قالیچه معمولا شکافی در وسط دارد که برای تردد و عبورومرور درنظر گرفته شده است. نوعی از قالیچه ‌پرده‌ای، دورو است و در هردو طرف، نقش و طرح و رنگ‌بندی دارد. گاه این دورو باهم متفاوت هم هستند. تفاوت فرش دستباف مدرن با قالیچه در این است که فرش را می‌توان پهن کرد و روی آن نشست اما قالی نوعی فرش یک‌رواست که پرز و تار و پود و گره دارد. سایز کمتر از 6 متر مربع قالی را قالیچه می‌نامند. قالیچه دستباف از نظر اندازه به 7 دسته تقسیم می‌شود. قالیچه‌ای که اندازه‌ای در حد 5/2× 5/1 و یا کمتردارد را قالیچه پرده‌ای می‌نامند. این قالیچه در ورودی اتاق‌ها یا سالن‌ها نصب می‌شود. از این قالیچه در اماکن مذهبی و اماکن پرتردد، برای جلوگیری از ورود و خروج گرما و سرما استفاده می‌شود و در برخی اماکن مذهبی و عمومی هم نقش حجاب و جداکننده‌‌ی قسمت بانوان و آقایان را دارد. قالیچه پرده‌ای معمولا شکافی در وسط دارد که برای تردد و عبورومرور درنظر گرفته شده است. نوعی از قالیچه ‌پرده‌ای، دورو است و در هردو طرف، نقش و طرح و رنگ‌بندی دارد. گاه این دورو باهم متفاوت هم هستند.

 

چرا قیمت قالیچه‌ها باهم متفاوت است؟

علاوه‌ بر نقشه و میزان استفاده از رنگ‌ها، جنس تار و پود و نخ به‌کار رفته در قیمت تاثیرمستقیم دارد.

 

انواع قالی بر اساس جنس نخ متفاوت است

قالیچه تمام پشم

جنس تار و پود و پرز این قالیچه از جنس پشم است. به همین دلیل این نوع قالیچه معمولا درشت بافت است. مزیت‌هایی چون بادوام و مقاوم بودن از ویژگی‌های این نوع قالیچه است. قیمت این دسته قالیچه پایین‌تر است.

 

تمام ابریشم

جنس تار و پود و پرز این قالیچه از ابریشم است. این قالیچه ریزبافت است و ارزش هنری و قیمت بالایی دارد.

 

در خرید قالیچه پرده‌ای به این نکات توجه کنید

رگه‌های زمینه قالیچه پرده‌ای

اگر قالیچه دستباف دارای رگه باشد نشان ‌دهنده‌ی این است که پودها نامنظم کوبیده شده‌اند. مواد اولیه با هم فرق داشته‌اند و یا بافت آن دودست بوده ‌است. عامل دیگر هم در معرض نورخورشید بودن است. اگر قسمتی از قالیچه پرده‌ای درمعرض تابش مستقیم نورخورشید باشد هم دورگه بودن ایجاد می‌شود.

 

رنگ قالیچه پرده‌ای

رنگ هیچ قسمت از قالیچه نباید با قسمت دیگر متفاوت باشد. بنابراین رنگ‌های به کاررفته باید همه از یک نوع و جنس باشد. اگر رنگ‌های کارشده دورنگ و دونوع باشد، قیمت قالیچه تا نصف قیمت پایین می‌آید.

 

فاصله قالیچه پرده‌ای

فاصله‌ی لبه‌ی بالایی تا وسط قالیچه و فاصله‌ی لبه‌ی پایینی تا وسط نباید بیشتر از 3 سانتی‌متر باشد. در این‌صورت می‌دانید که قالیچه دارای تقارن است و کجی ندارد.

 

بافت قالیچه پرده‌ای

گره‌ها باید منظم، یک‌اندازه و پشت‌سرهم باشند. پس با دقت پشت قالیچه را بررسی کنید. اگر این گره‌ها متفاوت باشد بافت قالیچه درست نیست و قیمت آن پایین‌تر است.

 

گل قالیچه پرده‌ای

شکل و اندازه‌ی گل قالیچه باید درست و صحیح باشد. این مورد البته کمی تخصصی است و شاید نتوانید متوجه آن شوید. اگر استاندارد در این زمینه رعایت نشود ارزش قالیچه پرده‌ای کاهش می‌یابد. از طرفی گل قالیچه نباید شکستگی داشته باشد.

 

نوع گره قالیچه پرده‌ای

ظرافت قالیچه به نوع گره هم بستگی دارد و این ظرافت روی ارزش و قیمت قالیچه پرده‌ای تاثیرگذار است. گره ترکی مخصوص قالیچه‌های ریزبافت است و این نوع قالیچه پرده‌ای دارای ظرافت بیشتری است. بسیار محکم و مقاوم است و در نتیجه این نوع قالیچه گران‌تر است.

گره فارسی مخصوص قالیچه‌های درشت‌بافت است. که دارای درهم‌رفتگی بافت هستند و زودتر شل می‌شوند و به همین دلیل ارزان‌تر هم هستند.

 

طرح قالیچه پرده‌ای

طرح در قالیچه‌های دستباف از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است قبل از خرید مقداری درباره‌ی طرح و نقوش مختلف قالیچه اطلاعات کسب کنید. قیمت قالیچه دستباف باتوجه به ارزنده و هنری بودن نقش و طرح متفاوت است.

 

ابعاد قالیچه پرده‌ای

باید درنظر گرفت که قالیچه پرده‌ای برای ورودی اتاق یا اماکن عمومی و مذهبی استفاده می‌شود. پس باید طول و عرض مکان نصب را بدانید و طوری این قالیچه را انتخاب کنید که بیشتر از این اندازه و کمتر از آن نباشد.

 

فرشدن یا لول شدگی قالیچه پرده‌ای

اگر کنار قالیچه پرده‌ای تاب داشته باشد، کمی لول شده باشد و یا فرخوردگی داشته باشد، نشان دهنده‌ی این امر است که پود سفت کشیده شده یا گره‌ها نازک بافته شده‌اند. سفت و شل بودن تارها، پخش نامنظم چله به هنگام پایین کشیدن، فاصله‌دار بودن تارها، رعایت نکردن اندازه‌های نقش روی کار و ابعاد قالیچه، منظم نبافتن و پخش‌نشدن چله روی دار قالی‌بافی‌،از دیگر عواملی هستند که در تاب برداشتن لبه‌های قالیچه موثر هستند.

همانطور که متوجه شدید این تاب خوردگی نشان دهنده‌ی وجود مشکلاتی در بافت قالیچه پرده‌ای می‌باشد پس به راحتی از کنار آن عبور نکنید.

 

پرز قالیچه پرده‌ای

قالیچه پرده‌ای دارای پرز است و مهم است که این نوع پرز خشن نباشد. چون در این صورت تمیزکردن آن سخت می‌شود. پرز قالیچه پرده‌ای باید درخشان باشد و از انعطاف‌پذیری برخوردار باشد. پرز نرم نسبت به ضخیم دارای دوام کمتری است و جذب گرد و خاک توسط آن هم بیشتر می‌شود.

 

تناسب طرح با کارایی قالیچه پرده‌ای

بسته به محلی که قصد نصب قالیچه پرده‌ای را دارید باید اقدام به انتخاب طرح کنید. طرح روی قالیچه پرده‌ای باید با مکان و دکوراسیون هماهنگ و متناسب باشد.

 

پوسیدگی قالیچه پرده‌ای

برای اینکه متوجه شوید فرش دارای رفوشدگی یا پوسیدگی است یاخیر، پشت آن را بررسی کنید. قسمت رفوشده قالیچه ریزتر و محکم‌تر از باقی نقاط قالیچه است. با تاکردن قالیچه در قسمت‌هایی که به آن مشکوک هستید، صدای شکستگی خفیفی را احساس خواهید کرد.

 

قیمت قالیچه پرده‌ای

تمامی عوامل ذکر شده بر روی قیمت قالیچه پرده‌ای تاثیر دارند. اما به طورکلی در بازار، محدوده قیمتی از 1 میلیون تومان تا 15 میلیون تومان برای این نوع قالیچه موجود است.

 

نکات نگهداری از قالیچه پرده‌ای

قالیچه پرده‌ای زیرپا قرار نمی‌گیرد و از این نظر نکات نگهداری کمتری دارد. اما درهر صورت این قالیچه هم درمعرض آلودگی قرار دارد. توجه کنید قالیچه پرده‌ای نباید در معرض نورمستقیم خورشید قرار بگیرد. در این‌صورت دچار رنگ‌پریدگی و سست‌شدن بافت می‌شود و از عمر قالیچه پرده‌ای کاسته می‌شود. باید مراقب لمس این قالیچه باشید. دستانی که به این قالیچه برخورد می‌کنند باید تمیز باشند و از هر چربی و آلودگی عاری باشد. بنابراین قبل از لمس قالیچه پرده‌ای دقت کنید که دستتان را شسته باشید. در نهایت از آنجایی‌که به مرور، این قالیچه هم براثر دست خوردن آلوده می‌شود نیاز به تمیزکردن دارد که بهتر است آن را به دست متخصص بسپارید. بهترین کار استفاده از جاروبرقی پرزدار برای تمیز کردن روی قالیچه پرده‌ای از گرد و خاک است. بسته به اینکه در چه مکانی قالیچه پرده‌ای را نصب می‌کنید جاروکشیدن را انجام دهید. اگر در مکانی باز و درمعرض گرد و خاک قرار می‌گیرد، سعی کنید هر دوروز یک‌بار اقدام به جاروکشیدن کنید. درغیر این‌صورت تا هفته‌ای یک‌بار هم مناسب است.