موصل

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

موصل

تفاوت قالی با فرش در این است که قالی یک‌رو است و دارای پرز و تار و پود و گره است. سایز کوچکتراز 6 مترمربع قالی را قالیچه گویند. دسته‌بندی و نام‌گذاری قالیچه‌های دستباف از لحاظ اندازه‌ی آن‌ها است. قالیچه‌ای که دارای ابعاد 2×1.3 متر باشد را قالیچه موصل می‌نامند. این نام به قالیچه‌ای اطلاق می‌شود که در خوی تولید می‌شود و از مرغوبیت بالایی برخوردار نیست و در میان تاجران به قالیچه موصل معروف شده است. درواقع این نوع قالیچه پایین‌ترین قیمت را درمیان فرش و قالیچه ایرانی در بازارجهانی دارد.

 

برای خرید قالیچه موصل باید این نکات را بدانید

 

نوع نخ قالیچه موصل

قالیچه‌ها متناسب با نوع نخی که در بافت تار و پود و گره‌ی آن‌ها به کار رفته است، قیمت متفاوتی دارند. چون نوع نخ در ریز و درشت بودن بافت قالیچه تاثیر دارد و قالیچه‌ای که ظرافت بیشتری دارد از ارزش هنری و قیمت بالاتری برخوردار است. قالیچه‌ای که از پشم بافته شده دارای بافت درشت‌تر و دوام کمتر است پس قیمت کمتری دارد. اما در مقابل قالیچه‌ای که از ابریشم بافته می‌شود دارای دوام بیشتر، ارزش هنری بالاتر و قیمت بالاتری است.

 

نوع گره قالیچه موصل

دو نوع گره ترکی و فارسی داریم. نوع گره هم در قیمت قالیچه موصل تاثیر دارد. گره ترکی به علت نوع بافت از ظرافت و دوام بیشتری برخوردار است پس قیمت بالاتری هم دارد. اما گره فارسی ظرافت و دوام کمتری دارد و مخصوص قالیچه درشت‌بافت است.

 

طرح و نقش قالیچه موصل

در انتخاب طرح باید به مکانی که قصد قراردادن قالیچه موصل را در آن دارید توجه کنید. چون طرح قالیچه‌ها بسیار متنوع است و هرکدام معنا و مفهومی متفاوت دارند. درباره‌ی طرح و نقوش مختلف قالیچه مطالعه و تحقیق کنید. نقش قالیچه نباید دچار شکستگی باشد. دقت کنید که در نقش قالیچه تقارن موجود باشد.

 

پشت قالیچه موصل

حتما در خرید قالیچه موصل پشت آن را بررسی کنید. در این قسمت ابتدا به گره و تراکم و ظرافت زدن آن دقت کنید. این موارد همگی در قیمت قالیچه تاثیرگذارند.

اگر قالیچه قبلا دچار پوسیدگی یا رفوشدگی باشد از پشت آن می‌توانید تشخیص دهید. بافت قسمت رفوشده با سایر قسمت‌ها متفاوت است و با کمی دقت می‌توانید متوجه این مورد شوید.

 

کیفیت پرز قالیچه موصل

ازآنجاکه قالیچه‌ها دارای پرز هستند، بررسی جنس و کیفیت پرز در قالیچه موصل از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر پرز ضخیم نباشد قالیچه دوام و استحکام کمتری دارد و قدرت بالاتری برای جذب گرد و خاک دارد. اما دقت کنید که پرز قالیچه نباید خشن باشد چون تمیز کردن آن بسیار سخت است. پس پرز قالیچه باید درخشان و دارای انعطاف‌پذیری باشد.

 

 رنگ و دودستی بافت

در نورطبیعی و زیر نورخورشید قالیچه موصل را بررسی کنید تا نوع رنگ‌ها متفاوت نباشد و بافت و رنگی یکدست داشته باشد. دودستی در بافت زمانی اتفاق می‌افتد که مقداری از قالیچه را یک بافنده و باقی قسمت‌ها را بافنده‌ی دیگری بافته باشد. این اتفاق به دلیل تفاوت قدرت دست و ضربه‌ها، مهارت و حتی قدرت بینایی پیش می‌آید.

 

خرید از مراکز معتبر

درمورد قالی و قالیچه دستباف به دلیل حساسیت در بافت و بالاتر بودن بها، از هر مرکز و مغازه‌ای نباید اقدام به خرید کرد. پس حتما از مرکز معتبری که برای محصول خود ضمانت خرید دارند و اطلاعات قالیچه را به طور دقیق و کامل در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید آزادانه انتخاب کنید، خرید نمایید.

 

رنگ پس دادن

اگر قسمت انتهایی پرز با زمینه‌ی قالیچه دارای اختلاف رنگ و دوگانگی رنگ باشد نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که قالیچه را با رنگ جوهری رنگ کرده‌اند و رنگ پس خواهد داد.

 

فربودن لبه

از کنار این موضوع نباید به راحتی گذشت. گاهی بیان می‌شود که به دلیل لول شدگی طولانی مدت ، لبه‌ی قالیچه کمی فر دارد. اما توجه کنید که این اتفاق به دلایل بسیاری ممکن است رخ دهد و نشان‌دهنده‌ی ایراد در قالیچه است. دلایلی همچون سفت کشیدن پود یا نازک بافتن گره‌ها، سفت و شل بودن تارها، رعایت نکردن اندازه‌ها، نانظم بافتن، پخش نکردن منظم چله‌ها موقع پایین کشیدن و تاب داشتن پود ضخیم.

 

تقارن و کج نبودن

کناره قالیچه موصل نباید کج باشد این امر نشان می‌دهد اشکالات بسیاری همچون یکی نبودن فاصله‌ی نخ‌های چله سردار و زیردار، تاب داشتن پود ضخیم، بیش از حدکشیدن پود ضخیم و... وجود دارد.

قالیچه نباید دچار بالازدگی یا پایین زدگی باشد. هنگامی که قالیچه را نسبت به وسط و خط تقارن تا می‌کنید باید لبه‌ها برهم منطبق باشند. اختلاف بیشتر از 3 سانتی‌متر طبیعی نیست.

 

در نگهداری از قالیچه موصل این موارد را رعایت کنید

سطح زیر قالیچه حتما باید تمیز و عاری از موادقلیایی و آهک باشد تا باعث خوردگی قالیچه نشود. سطح قالیچه را هر دوروز یکبار با جاروبرقی تمیز کنید تا گرد و خاک روی آن نشیند. این نوع قالیچه دوام بالایی ندارد پس وسایل سنگین را روی آن قرار ندهید. برای جلوگیری از رنگ‌پریدگی قالیچه نباید در معرض نورمستقیم خورشید قرار بگیرد.

 

نکاتی که باید در شستشو و تمیزکردن قالیچه موصل رعایت کنید

قبل از هرگونه شستشو باید سطح قالیچه را از گرد و غبار پاک کنید. برای این منظور بهترین راه استفاده از جاروبرقی است.

بهتر آن است که قالیچه را برای شستشو به مراکز متخصص بسپارید اما اگر به هر دلیلی می‌خواهید خودتان قالیچه را بشویید و تمیز کنید این نکات را رعایت کنید. باید بدانید قالیچه رنگ پس می‌دهد یا خیر. برای این منظور، یک دستمال سفید را خیس کنید و روی قسمت کوچکی از قالیچه بکشید. اگر دستمال کمی رنگ گرفت این نشان‌دهنده‌ی رنگ پس دادن آن است. اگر رنگی روی دستمال مرطوب ننشست می‌توانید راحت آن را تمیز کنید. قالیچه را روی یک سطح سخت و صاف قرار دهید. جوری که آب اضافی زیر قالیچه جمع نشود. از شوینده‌ی قلیایی استفاده نکنید. بهترین شوینده شامپوفرش و پودرصابون هستند. درجه حرارت آب نباید بالا باشد و آب باید ولرم باشد، نه سرد و نه داغ. برای خشک کردن قالیچه را در معرض آفتاب داغ و نورمستقیم خورشید قرار ندهید. آن را به پشت در فضای آزاد پهن کنید و بعد از پهن کردن روی آن آب نگیرید که باعث زرد شدن ریشه‌ها می‌شود. بعد از خشک شدن فرش، برای آن‌که پرزها سرجای خودشان برگردند از یک برس نرم استفاده کنید و پرزهای آن را شانه کنید.