ذرع

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

ذرع

یکی از انواع فرش های کوچک که محبوبیت زیادی در بین ایرانیان دارد، قالیچه ذرع است. این نوع قالیچه ها به دو صورت دستباف و ماشینی در بازار موجود هستند. نوع دستباف قیمت بالاتری نسبت به قالیچه های ماشینی دارند. قالیچه ذرع به دو نوع ذرع و نیم و ذرع و چارک تقسیم می شوند در زیر توضیح داده شده اند:
قالیچه ذرع و نیم
قالیچه ذر و نیم عموماً در ابعاد 156×104 سانتی متر تولید می شوند. این نوع قالیچه ها در گذشته بیشتر در مناطق مرکزی کشور بافته می شد. اندازه فارسی این فرش ها 104 سانتیمتر است که به دلیل اضافه کردن 52 سانتیمتر به آن، اصطلاح نیم هم به آن اضافه شده است: (156 = 52+104).
ذرع و چارك
دومین نوع قالیچه ذرع، «ذروع و چارک» است که ابعاد این نوع فرش ها عموماً 130×80 سانتی متر می باشد که مساحت آن حدود یک متر مربع (80 * 120 سانتیمتر) است. این نوع قالیچه ها هم در مناطق مرکزی کشور بافته می شود. 
کاربردهای قالیچه ذرع
قالیچه های ذرع دو نوع کاربرد تزئینی و مفروش کردن خانه دارند. این نوع قالیچه ها به دلیل وزن سبکی که دارند، به راحتی قابل حمل و نقل هستند. همچنین شستشوی آنها هم براحتی انجام می شود. قالیچه های ذرع سنتی دارای طرح های کلاسیک هستند که اغلب سفره خانه ها استفاده می شوند. برای خانه هایی که چیدمان مدرن دارند، از قالیچه های ذرع با طرح های جدید می توان استفاده کرد.
هزینه و قیمت قالیچه ذرع
قیمت و هزینه قالیچه ذرع با توجه به جنس و الیافی که برای تولید آن استفاده شده است، تعیین می شود. برای بافت برخی از این قالیچه ها، نخ های ابریشم یا اکریلیک استفاده می شود. در این صورت قیمت قالیچه هم بیشتر است. البته نخ های ابریشمی بیشتر برای قالیچه های تزئینی استفاده می شود.

 

 

قالیچه ذرع به دو صورت دستباف و ماشینی در بازار عرضه می شود.

 

نحوه خرید قالیچه ذرع 

برای خرید قالیچه ذرع نکات زیادی وجود دارد. برای تهیه این قالیچه باید ساختار بافت و کامل انواع قالیچه را شناخت تا بتوان تشخیص داده که در بافت آن از ابریشم یا اکلیریک استفاده شده است. البته امروزه فروشندگان قالیچه تمام این اطلاعات را در زمان خرید به شما می‌ دهند. دومین نکته این است که قبل از خرید قالیچه ذرع طرح مد نظر خود را انتخاب کنید؛ چرا که قالیچه ذرع از طرح‌های شلوغ و مشابه هم برخوردارند؛ بنابراین در زمان خرید ممکن است دچار سردرگمی شوید.  از طرفی در گذشته برای خرید قالیچه دو زرع تنها فروشگاه های فرش وجود داشتند در حالتی که امروزه بیشتر افراد از طریق فروشگاه‌های آنلاین این نوع از قالیچه را تهیه می‌ کنند. در زمان خرید قالیچه  ذرع می توانید اندازه مورد نظر، طرح و نحوه تحویل آن را به طور آنلاین انتخاب کرده و اقدام به خرید کنید.