دو زرع

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

دو زرع

نکاتی درباره قالیچه دو زرع

قالی نوعی فرش است که یک‌رواست و پرز و تار و پود و گره دارد. سایز کوچکتر قالی را قالیچه گویند. قالیچه‌های دستباف را از لحاظ اندازه تقسیم‌بندی می‌کنند و  قالیچه‌ای که دارای اندازه‌‌ی 1.35× 2.1 باشد را قالیچه دوزرع می‌گویند.

 

انواع قالیچه دو زرع

قالیچه تمام پشم

وقتی جنس تارو پود و پرز قالیچه دوزرع از پشم باشد به آن تمام‌ پشم گفته می‌شود. این قالیچه درشت بافت از آب در می‌آید وظرافت کمتری دارد. وزن این قالیچه سنگین است و قیمت پایین‌تری میان انواع قالیچه دوزرع  دارد.

 

قالیچه چله پشم

چله این قالیچه از جنس پشم است ولی  برای بافت پرزها از جنس دیگری استفاده شده است.

 

قالیچه تمام ابریشم

هنگامی که تار و پود و پرز قالیچه دوزرع را تماما از جنس ابریشم ببافند، قالیچه را تمام ابریشم خطاب می‌کنند. بافت این نوع قالیچه ریز و ظریف می‌شود و به همین علت دارای ارزش هنری بالاتری در میان انواع قالیچه دوزرع است. ظاهرش نرم و نازک است اما درمقابل لکه بسیار مقاومت بالایی دارد. قیمت این نوع قالیچه بالاتر از سایرین است.

 

قالیچه کف ابریشم

قالیچه‌ای که جنس زمینه‌اش از ابریشم است ولی پرزها از پشم بافته شده‌اند.

 

قالیچه گل‌ابریشم

برای بافت این مدل قالیچه دوزرع گل‌ها و برگ‌های طرح را با نخ ابریشمی، چله و پرز را با پشمی می‌بافند. با این‌کار ارزش هنری و ظرافت قالیچه حفظ شده و قیمت آن از کار تمام ابریشم پایین‌تر خواهد بود.

 

برای خرید قالیچه دو زرع به نکات زیر توجه کنید

 

سلامت قالیچه دو زرع

قالیچه دوزرع باید از جهت داشتن سوراخ یا پارگی چک شود. باید حتما به پشت قالیچه نگاه کنید تا بتوانید رفوشدگی کار را تشخیص دهید. درصورت رفوشدگی جای سوزن‌ها قابل مشاهده خواهد بود و درجه تراکم بافت و گره هم نسبت به سایر نقاط متفاوت خواهد بود.

 

قیمت قالیچه دو زرع

رنج قیمت قالیچه دوزرع با توجه به تمام مواردی که ذکر شد و چند عامل دیگر، متفاوت خواهد بود. به عنوان یک رنج کلی موجود در بازار برای این نوع قالیچه، می‌توان از 1 میلیون تومان تا 12 میلیون تومان را درنظر گرفت. در خرید یک قالیچه دوزرع نفیس باید به نکات زیادی دقت کنید. قبل از خرید شما باید بدانید دنبال چه قالیچه‌ای باشید تا در میان تنوع موجود در بازار سردرگم نشوید و یا از روی بی‌اطلاعی کلاه سرتان نرود.

 

نوع نخ قالیچه دو زرع

همانطور که گفته شد، قیمت قالیچه‌ها بر اساس نوع و جنس نخ به کار رفته در تار و پودشان متفاوت است. چون جنس ماده اولیه در ریزبافت بودن یا درشت‌بافت بودن قالیچه تاثیر دارد و با بالا رفتن ظرافت یک قالیچه قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

 

نوع گره قالیچه دو زرع

دو نوع گره در بافت فرش و قالیچه داریم. نوع گره روی ظرافت کار و دوام آن تاثیر دارد و قیمت آن را بالا و پایین می‌کند. گره اول، گره ترکی است که در آن هر دوسر پرز را از لای تار رد می‌کنند و گره می‌زنند. این روش زمان بیشتری می‌گیرد و برای قالیچه‌های ریزبافت و ظریف کاربرد دارد. با این کار امکان بی‌گره بافی و یا جفت‌بافی از قالیچه گرفته می‌شود و بافت شلخته نیست. در نهایت این ویژگی‌ها سبب بالا رفتن ظرافت و ارزش هنری و مقاومت قالیچه دوزرع می‌شود. این نوع قالیچه خیلی سخت نخ‌نما خواهد شد. این نوع قالیچه دوزرع به مرور زمان و پا خوردن بیشتر، زیباتر و نفیس‌تر می‌شوند. قیمت این نوع قالیچه از سایرین بالاتر است. گره دوم، گره فارسی است. این گره مخصوص قالیچه‌های درشت‌بافی از جنس نخ پشم است. فقط یک طرف پرز را گره می‌زنند و سمت دیگر آن آزاد باقی می‌ماند. با این نوع گره‌زنی امکان شل شدن چله وجود دارد که برای جلوگیری از این اتفاق، شانه‌ی سنگینی را روی پرزها می‌کوبند. با همین حرکت هم امکان درهم‌رفتگی و بی ‌گره‌بافی و جفت‌بافی، که نوعی تقلب در بافت قالیچه محسوب می‌شود، وجود خواهد داشت. نقشه این قالیچه دو زرع از ظرافت برخوردار نیست و در اثر پاخوردن در سالیان متمادی این پرزها شل شده و قالیچه ممکن است نخ‌نما شود. این نوع قالیچه دوزرع از سایرین ارزان‌تر است.

 

طرح قالیچه دو زرع

طرح قالیچه دوزرع و تمام انواع قالیچه از تنوع بالا و معانی بسیاری برخوردار است. توصیه می‌شود برای داشتن یک خرید عالی، قبل از اقدام به خرید درباره‌ی انواع طرح و نقش قالی و قالیچه هم مطالعه کنید. بهتر است طرح را متناسب با مکانی که قصد قرار دادن قالیچه دوزرع را در آن دارید، برگزینید. توجه کنید که شلوغ بودن طرح و نوع طرح در قیمت قالیچه دوزرع تاثیرگذاراست.

 

اصالت قالیچه دو زرع

نقشه قالیچه دوزرع باید از روی نقشه‌های با معیار داخلی  بافته شده باشد. درواقع این قالیچه باید دربردارنده‌ی آداب و رسوم و فرهنگ قومی باشد و بتواند آن‌ها را انتقال دهد. در غیراین‌صوررت قالیچه از اصالت برخوردار نیست.

 

بافت مرغوب

عدم دقت کافی در چله‌کشی، متناسب نبودن خامه با رج‌ نقشه، استفاده از ابزاری که به بافت صدمه وارد می‌کنند و دقت نکردن در سایر مراحل بافت قالیچه دوزرع، باعث می‌شود بافت قالیچه مرغوب نباشد و از ارزش هنری و قیمت آن کاسته شود.

 

بالازدگی یا پایین‌زدگی

اگر ازمواد اولیه نامناسب استفاده شود و اندازه‌ی آن‌ها رعایت نشود، قالیچه دچار دراز شدن طول یا بالازدگی می‌شود. همچنین اگر از مواد اولیه نامتناسب با متریک و رج‌شمار قالیچه استفاده شود، قالیچه دوزرع دچار کوتاه شدن می‌شود که آن را پایین‌زدگی می‌نامند.

 

پوکی

در صورتی که ضخامت چله‌ها از مقدار استاندارد ضخیم‌تر باشد، قالیچه سبک، توخالی و بااستحکام پایین می‌شود. این کار ممکن است برای صرفه‌جویی در مواد اولیه و کوتاه کردن زمان بافت انجام شود.

 

ترنج

نقطه وسط قالیچه دو زرع را ترنج قالیچه می‌نامند. تمام نقاط قالیچه نسبت به این نقطه باید تقارن داشته باشند. اگر هنگام بافت قالیچه، گوشه‌ها و زوایای مختلف قالیچه نسبت به هم یکسان نباشند مشکل ترنج ایجاد می‌شود که در وسط کار قرار ندارد.

 

دو دستی

این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که دو بافنده بر قالیچه کار کنند. به علت متفاوت بودن قدرت ضربه‌ها، حرکات و مهارت دست‌ها و قدرت بینایی بافنده‌ها این دودستی ایجاد می‌شود.

 

رنگ

باید زیر نور طبیعی خورشید پرزهای قالیچه دوزرع را چک کنید که هیچ رنگی از آن با سایرین متفاوت نباشد و به اصطلاح دچار دورنگی نباشد. این ایراد باعث کاهش قیمت قالیچه می‌شود. همچنین میان رنگ حاشیه و متن و لچک‌ها و ترنج باید هماهنگی رنگ وجود داشته باشد.

 

سلامت

قالیچه دوزرع باید از جهت داشتن سوراخ یا پارگی چک شود. باید حتما به پشت قالیچه نگاه کنید تا بتوانید رفوشدگی کار را تشخیص دهید. درصورت رفوشدگی جای سوزن‌ها قابل مشاهده خواهد بود و درجه تراکم بافت و گره هم نسبت به سایر نقاط متفاوت خواهد بود.

 

قیمت قالیچه دو زرع

رنج قیمت قالیچه دوزرع با توجه به تمام مواردی که ذکر شد و چند عامل دیگر، متفاوت خواهد بود. به عنوان یک رنج کلی موجود در بازار برای این نوع قالیچه، می‌توان از 1 میلیون تومان تا 12 میلیون تومان را درنظر گرفت.