فرش ابریشم گونه

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

فرش ابریشم گونه

فرش ماشینی مدلی از فرش است که توسط ماشین ‌آلات در کارخانه بافته می‌شود. این مدل فرش به علت قیمت پایین‌تر و تنوع بیشتر طرح و رنگ تقاضای بیشتری در بازار دارد. فرش‌های ماشینی دارای تنوع بسیار زیادی هستند که از میان انواع مدل‌های آن می‌توان به فرش سنتی، فرش اکرولیک، فرش ابریشم مصنوعی و پلی استر اشاره کرد. قصد داریم درباره‌ی فرش ابریشم مصنوعی یا پلی استر بیشتر صحبت کنیم. فرش ابریشم مصنوعی را ابریشم گونه می‌گویند. این نوع فرش به علت تنوع طرح، جذابیت و زیبایی خاصی که دارد بیشتر از سایر مدل‌های فرش ماشینی برای دکوراسیون مورد توجه است. فرش ابریشم گونه یا ابریشم نما را می‌توان ترکیبی از هنر و اصالت فرش دستباف مدرن ایرانی و تکنولوژی روز دنیا دانست. فرش ابریشم گونه به فرشی گفته می‌شود که با نخ پلی استر یا همان ابریشم مصنوعی در کارخانه بافته می‌شود. در اکثر موارد سخت می‌توان ابریشم گونه را از فرش دستباف ابریشمی تشخیص داد. این مدل فرش به علت براق بودن رنگ نخ و سایه روشنی که در زوایای مختلف، روی فرش به چشم می‌خورد، مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته است.

 

ویژگی‌های فرش ابریشم گونه

ضد حساسیت

فرش ابریشم گونه به دلیل تکنولوژی به کار رفته و نوع نخ، هیچ پرزی بلند نمی‌کند و مناسب برای استفاده‌ی افرادی است که مشکل ریوی و تنفسی دارند و پرز فرش اذیت‌شان می‌کند.

 

براق بودن

فرش ابریشم گونه براق است و از این نظر شباهت زیادی به فرش دستباف ابریشمی دارد.

 

قابلیت شستشوی آسان

تفاوت شستشوی این مدل فرش با فرش دستباف ابریشمی در این است که در شستشوی فرش ابریشمی به علت ظرافت و حساس بودن نخ ابریشم و نوع بافت نیاز به احتیاط و دقت بالایی است. در فرش ابریشمی نمی‌توان از هر ماده‌ی شیمیایی معمول استفاده کرد. اما به دلیل وجود نخ پلی استر در فرش ابریشم گونه، تمیز کردن این مدل فرش راحت‌تر است. در نظر داشته باشید که این مدل فرش را نباید خیلی زیاد شست.

 

ضخامت فرش

ضخامت این مدل فرش از فرش دستباف کم‌تر است. بنابراین زیر مبلمان پذیرایی قرار نگیرد بهتر است.

 

رنگ ثابت

در برابر نور و فرسایش مقاومت خوبی دارد و تغییر رنگ نمی‌دهد. همچنین در شستشو هم رنگ پس نمی‌دهد. در برابر مواد شیمیایی هم مقاوم است.

 

حمل آسان

به دلیل پایین بودن وزن، این مدل فرش، راحت‌تر حمل می‌شود.

 

عدم رشد قارچ  و باکتری

به دلیل نوع نخ به کار رفته یعنی پلی استر در این نوع فرش قارچ و باکتری رشد نمی‌کند.

 

تنوع رنگ و نقش

این مدل فرش نسبت به فرش دستباف ابریشمی دارای تنوع رنگ، طرح و نقش بیشتری است.

 

قیمت

به علت طرح و نوع نخ به کار رفته، قیمت فرش ابریشم گونه نسبت به سایر فرش‌های ماشینی بالاتر است. قیمت این مدل فرش بستگی به ابعاد و تعداد تراکم و شانه دارد. در بازار می‌توان در رنج قیمت 300 هزار تومان تا 3 میلیون تومان فرش ابریشم گونه را تهیه کرد

.

در هنگام خرید به این نکات دقت کنید

تراکم

گره به چرخش الیاف دور خودشان می‌گویند و به نزدیکی گره‌های فرش، تراکم فرش گفته می‌شود. میزان محکم بودن چرخش الیاف و تراکم با دوام فرش رابطه‌ی مستقیم دارند. یعنی هرچه تراکم فرش بیشتر باشد و گره‌ی فرش محکم‌تر باشد، فرش‌ شما بادوام‌تر خواهد بود.

 

سطح پشت فرش

برخی فرش‌های ابریشم گونه دارای سطحی در پشت خود هستند که به علت جنس خاص مانع از سر خوردن و لغزیدن فرش روی سرامیک می‌شود و در این‌صورت نیازی به اعمال ترمز نیست و نگران سر خوردن و افتادن کودکان نیستید.

 

شناسنامه

در هر مدل فرشی باید به شناسنامه‌ی فرش که در پشت آن وجود دارد توجه شود. این شناسنامه نشان دهنده‌ی اصل بودن فرش است. فرش تقلبی مارک و مشخصات واضح و کاملی ندارد. مشخصاتی از قبیل نوع و جنس الیاف، وزن فرش، نام کارخانه و برند، کشور وارد کننده یا تولید کننده، طول پرز، تراکم و دستورالعمل شستشو. نبودن هرکدام از این‌ها می‌تواند نشان دهنده‌ی تقلبی بودن فرش باشد.

 

پرز

فرش ابریشم گونه پرز نمی‌دهد. در صورتی که روی فرش پرز مشاهده کردید، این فرش تقلبی است.

 

ابعاد

ابعاد فرش را طوری انتخاب کنید که در حاشیه‌ی خانه و در کناره‌های دیوار فضای خالی وجود داشته باشد. برای بزرگتر نشان دادن خانه اقدام به خرید فرش ابریشم گونه‌ی خیلی کوچک‌تر از ابعاد مکان قرار دادن آن نکنید. برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا کافیست از رنگ‌های روشن استفاده کنید.

 

کاربری

 به تعداد رفت و آمد مکان دقت کنید. این فرش را بهتر است در مکان های پرتردد که در معرض پاخوردن بیشتر است، قرار ندهید.

 

تقارن ابعاد

فرش را تا کنید تا مطمئن شود دو لبه‌ی آن روی هم می‌افتد و فرش دارای تقارن شکل و بافت است. در صورتی که متوجه‌ی چند سانتی‌متر بالا و پایین بودن ابعاد شدید، ایراد ندارد.

 

تقارن رنگ

در نور طبیعی فرش ابریشم گونه را بررسی کنید تا مطمئن شوید رنگ آن یکنواخت است و در جهت خواب رنگ تیره تر به نظر برسد. دقت کنید شکل‌های طرح فرش مرتب و یکسان باشند و هیچکدام ناتمام یا کج و متفاوت از بقیه نباشند.

 

جنس و رنگ پرز

قسمت انتهایی پرز و سطح فرش باید هم‌رنگ باشند. در صورت وجود اختلاف در این مورد احتمالا فرش را با رنگ جوهری رنگ کرده‌اند و امکان رنگ پس دادن و تغییر رنگ فرش وجود دارد. جنس نخ به کار رفته در این فرش باعث تمیز شدن راحت آن است حتما به جنس پلی استر به کار رفته دقت کنید که فرش با پرز ضخیم نباشد.

 

براق بودن

تفاوت جنس نخ پلی استر با سایرین در این است که باعث براق شدن فرش ابریشم گونه می‌شود. به این چشم نوازی توجه کنید.

 

شرایط نگهداری و استفاده از فرش ابریشم گونه را بدانید

قبل از پهن کردن فرش دقت کنید که سطح زیر آن صاف و خشک باشد و موادی مانند گرد و خاک، گچ و آهک زیرش نباشد. فرش را روی موکت یا فرش دیگر پهن نکنید. برای جلوگیری از پوسیده شدن فرش ابریشم گونه دقت کنید که گلدان و یا درختچه را کنار و یا روی فرش قرار ندهید تا آب اضافی آبیاری روی آن نریزد. به فرش دقت کنید تا در صورت نیاز به رفو، قبل از آسیب جدی بتوانید آن را مرمت کنید و از گسترش آسیب جلوگیری کنید. پایه‌ی نازک و یا نوک تیز وسایل را روی فرش ابریشم گونه نگذارید. سعی کنید فرش از تابش مستقیم نورخورشید دور باشد. هر 6 ماه یک‌بار فرش ابریشم گونه را سروته کنید تا همه جای آن یکنواخت بماند. دور ریشه‌ها را بهتر است لفاف بدوزید.