ست ملافه

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

ست ملافه

ست ملافه شامل همه پارچه هایی که برای روتختی، روکش تشک، پتو و بالشت استفاده می شود. ست ملافه باید نرم و لطیف باشد و پارچه آن در مقابل مواد شوینده مقاومت بالایی داشته باشد. به طوری که پس از شستشو رنگ آن از بین نرود و همچنان کیفیت خود را حفظ کند. ملافه های بی کیفیت پس از مدتی تار و پود آنها از هم فاصله می گیرد و یا رنگ و زیبایی خود را از دست می دهند. برای تولید ست ملحفه از الیاف های مختلفی استفاده می شود که در زیر به آن می پردازیم:

آیا استفاده از پنبه برای تولید ست ملحفه مناسب است؟

پنبه به عنوان یک الیاف طبیعی است که در صنعت نساجی کاربردهای متعددی دارد و به دلیل اینکه هوا در بین آن عبور می کند و می تواند رطوبت را هم جذب کند، به یکی از پارچه های محبوب برای تهیه ملحفه تبدیل شده است. البته پارچه های پنبه ای با نام دیگر نخی شناخته شده اند.
البته کیفیت همه پارچه های نخی که از پنبه تهیه می شوند، یکسان نیست. اگر الیافی که برای تهیه ست ملافه استفاده می شود، بلند تر باشد، این ملحفه طول عمر بیشتری دارد. همچنین ملحفه هایی که از پنبه شانه شده تهیه می شوند، نرمی بیشتری دارند. این نوع ملحفه ها می توانند در فصل زمستان گرما را درون خود حفظ کنند و در فصل تابستان هم هوای خنک را عبور می دهد. در نتیجه برای همه فصول سال مناسبند. 

 

ست ملافه  برای محافظت از تشک، بالشت و پتو استفاده می شود

آیا بافت پارچه در نرمی ست ملافه تاثیر دارد؟

در صورتی که پارچه با بافت رنفرس یا تافته تهیه شده باشد، کدر و خشک می شود. برخی از ست های ملافه که خشک و بدون انعطاف هستند، بافت رنفرس دارند. اما اگر برای تهیه ملحفه از بافت ساتن استفاده شده باشد، پارچه نرم و اطلسی می شود. همچنین سطح رویین پارچه هم درخشان می شود. از بافت ساتن برای پارچه های پنبه ای و از بافت تافته هم برای الیاف های با کیفیت پایین تر استفاده می شود. بنابراین اگر به دنبال ست ملافه نرم و لطیف هستید، بهتر است به نوع بافت آن توجه کنید.

 تراکم تار و پود چه تاثیری در کیفیت ست ملافه دارد؟

میزان تراکم به معنای تعداد سر نخ در ۱ اینچ مربع است که برای بافت پارچه استفاده می شود و تاثیر زیادی بر روی کیفیت و صافی پارچه دارد. به هر میزان که تراکم پارچه بیشتر باشد، کیفیت ملافه هم افزایش می یابد. به طوری که گفته می شود ست ملافه با تراکم ۲۸۰ تا ۴۰۰، صاف، نرم و جاذب تر هستند و قابلیت تنفس خوب و آبرفت کمتری دارند. به این معنا که به دلیل نزدیک تار و پودها به هم، پس از شستشو پارچه کم و کوتاه نمی شود. 

پارچه های سنتی برای تهیه ست ملحفه مناسب هستند؟

اگر فضای اتاق با سبک کلاسیک و سنتی طراحی شده است، بهتر است ست ملافه را از پارچه های سنتی تهیه کنید تا با فضا و محیط اتاق همخوانی بیشتری داشته باشد. برای این کار بهتر است از پارچه های ساده و از جنس دبیت استفاده کنید. البته توصیه می شود برای تهیه ست ملافه حتما رنگ سفید یا رنگ کرم روشن را انتخاب کنید. زیرا این رنگ ها هر نوع لکه و آلودگی را سریع نشان می دهد. پارچه هایی که طرح گلدار دارند، برای ست ملحفه مناسب هستند. برای زیباتر کردن ملحفه بالشت و تشک می توان از دورچین های زیبا استفاده کرد که در عین سادگی فضای اتاق خواب را هم زیباتر می کند. 

ملافه برای کودکان چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

کودکان و بخصوص نوزادان تازه متولد شده به ملافه نیاز دارند. در این صورت باید پارچه های لطیف و نرم برای آنها استفاده شود. زیرا پوست نوزادان و کودکان حساسیت زیادی دارد و مستعد آلرژی و زخم است. پارچه های مصنوعی هم باعث سوزش پوست در نوزادان می شود. بنابراین باید از پارچه هایی با الیاف طبیعی برای آنها ست ملافه تهیه کنید. پارچه های ساتن به دلیل نرمی و لطافتی که دارند، بهترین گزینه برای کودکان است.