بستر کودکان

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

بستر کودکان

آماده کردن تختخواب و بستر کودکان اهمیت زیادی دارد. کودکان نسبت به بزرگسالان خواب بیشتری دارند و زمان بیشتری را در بستر می گذرانند. در عین حال کودکان توانایی درست کردن تختخواب را ندارند و والدین موظفند تا شرایط مناسبی را برای خواب آنها فراهم کنند. 
اگر بستر و تختخواب کودک مناسب نباشد، خوابش مختل می شود که تاثیر سوئی در سلامت جسمانی و روحی او دارد. تختخواب نامناسب باعث افتادن کودک بر زمین و صدمات جسمی می شود. بنابراین لازم است تا برای بستر کودکان فکر اساسی شود و به نکات زیر دقت کنید:

فراهم کردن تشک نرم

بدن کودکان نسبت به بزرگسالان حساسیت بیشتری دارند و باید تشک آنها نرم تر باشد. برای پر کردن تشک باید از مواد پرکننده طبیعی از جمله پشم، پنبه و یا پر استفاده شود. تشک های سفت برای کودکان مناسب نیست و به آنها آسیب های جدی وارد می کند. کودک باید عادت کند به پشت بخوابد. در صورتی که تشک سفت باشد، احتمالا کودک به روی شکم می خوابد و به این کار عادت می کند که برای او مضرات زیادی را در پی دارد. همچنین برای تشک باید یک لایه محافظ و ملحفه هم در نظر بگیرید تا آلودگی ها بر روی ملحفه جمع شود و سپس با شستشوی آن، بستر کودک تمیز شود. 

 

اگر بستر و تختخواب کودک مناسب نباشد، خوابش مختل می شود

پتوی کودک باید چگونه باشد

برای کودک باید پتو با سایز کوچک انتخاب کنید. پتوهای بیش از حد بزرگ کودک را در زمان خواب اذیت می کند. زیرا کودک توانایی حرکت دادن پتو را ندارد. اما زمانی که پتو سبک و کوچک باشد، کودک آن را براحتی روی خود می کشد. البته پتو نباید بیش از حد کوچک باشد. بلکه باید بدن کودک را به طور کامل بپوشاند. رنگ پتو هم باید متناسب با روحیات کودکانه باشد. برای دخترها رنگ صورتی و یاسی و قرمز جذابیت بیشتری دارد و برای پسر هم می توان رنگ های سرد همچون آبی یا سبز را انتخاب کرد. در فصل زمستان ها، پتوهای گرم و در تابستان ها، پتوهای خنک برای کودکان فراهم کنید.

بالشت کودک باید چگونه باشد؟

بالشت سفت برای کودک مناسب نیست و به سر کودک آسیب می رساند. سعی کنید برای کودک بالشت با پر مرغ تهیه کنید. پر مرغ به عنوان بهترین مواد پرکننده از سوی متخصصان شناخته شده است و بهتر است برای کودکان از این نوع بالشت ها استفاده کنید. بالشت کودک باید نازک تر و نرم تر از بالشت افراد بالغ باشد. همچنین پهنای آن هم کمتر است. کودکان بازگوش هستند. بنابراین جلد بالشت و روکش آن باید از جنس باکیفیت و ضخیم باشد. همچنین دوخت آن باید به گونه ای باشد که مقاومت زیادی داشته باشد و با بازیگوشی های کودکانه پاره و اتاق پر از پر نشود.

 برای کودک چه تختخوابی انتخاب کنیم؟

کودکان در زمان خواب مدام در حال حرکت هستند. اگر تختخواب بدون محافظ باشد، ممکن است در زمان خواب کودک از آن بیفتد و به او صدمه بزند. تختخواب او را حفاظ دار انتخاب کنید و دور نرده های تختخواب را با بالشتک و کوسن های نرم بپوشانید تا کودک در زمان خواب به نرده ها برخورد نکند و برای سر او مشکلی ایجاد نشود. تشک باید به طور کامل درون تخت را بپوشاند. 

چگونه مکان قرار دادن تختخواب را انتخاب کنیم؟

تختواب کودک را در زیر وسایل شیشه ای یا سنگین و بزرگ قرار ندهید. برای مثال قرار دادن تختخواب کودک در زیر کتابخانه خطرناک است و با افتادن کتاب یا سایر اشیا بر روی تختخواب ممکن است صدمات جبران ناپذیری به کودک وارد کند. دمای اتاق کودک باید متناسب باشد. در عین حال قرار دادن تختخواب کودک در مقابل جریان مستقیم کولر و وسایل سرمایشی اشتباه است و بدن کودک توانایی مقاومت در برابر سرما را ندارد.
 همچنین نباید تختخواب کودک را در کنار بخاری یا سایر وسایل گرمایشی قرار دهید. زیرا خطر آتش سوزی کودک را تهدید می کند. مراقب بخاری و لوله آن هم باشید تا خروجی و لوله آن کیپ نشود. یک نکته ایمنی دیگر، قرار ندادن تختخواب کودک در کنار پریز برق است که ممکن است باعث برق گرفتگی کودک شود.