یخچال فریزر

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

یخچال فریزر

یخچال فریزر یکی از ضروری‌ترین ملزومات آشپزخانه می باشد که مردم در تمامی نقاط دنیا حتی مناطق سردسیر از آن استفاده می کنند.  در زمان های قدیم مردم برای خنک نگه داشتن وسایل خود از آب انبار ها و یخدان ها استفاده می کردند که به مرور زمان در سال 1748 اولین یخچال مصنوعی تولید شد. اولین یخچال جهان در سال 1847 توسط دانشمند آمریکایی ساخته شد تا با گذشت زمان و تکامل ساخت یخچال ها ما امروزه از مدرنترین یخچال ها که یکی از وسایل برقی هستند استفاده می کنیم.

 

اندازه یخچال فریزر

برای خرید یخچال فریزر باید به چند نکته توجه کرد که یکی از مهمترین آن ها اندازه فریز می باشد.

اندازه یخچال فریزر به دو عامل مهم بستگی دارد که مطابق با این دو باید انتخاب شوند. 

 

 مساحت آشپزخانه

در آشپزخانه های با مساحت کوچک به هیچ عنوان از فریز بزرگ استفاده نکنید چون مساحت زیادی را اشغال و رفت و آمد بسیار سخت می شود. همچنین جا به جایی یخچال بسیار کار سختی خواهد شد و نظافت آن به آسانی امکانپذیر نمی باشد.

 

 تعداد کاربری که از یخچال استفاده می کند

برای خانواده هایی که حداکثر تا پنج نفر عضود دارند استفاده از یخچال فریزر های متوسط پیشنهاد می شود اما برای خانواده های بزرگتر و شلوغ تر یخچال فریز بزرگتر لازم است. در بسیاری از موارد می توانید از چند یخچال فریزر کنار هم استفاده کنید که این مورد تا حد زیادی به عامل اول یعنی مساحت آشپزخانه بستگی دارد.

از طرفی بهتر است بدانید برای تخمین اندازه یخچال از واحدی به نام فوت مکعب استفاده می کنند. به طور مثال یک یخچال 10 فوت 280 مکعب 10 در 10 در 10 را اشغال می کند و فضایی متناسب با این اندازه می خواهد.

بدین منظور برای خانواده های با جمعیت بالا ما یخچال فریزر های با ابعاد 18 فوت رو پیشنهاد می کنیم که نیمی از آن به فضای یخچال و مابقی به فریزر اختصاص داده بشه تا نه تنها حجم زیادی نگیرد بلکه مقرون به صرفه نیز باشد.

 

طرز کار یخچال فریزر

یخچال از چهار قسمت اصلی و مهم اعم از ترموستات، کمپرسور ، اپراتور و کندانسور تشکیل شده است . اگر بخواهیم به صورت خلاصه طرز کار یخچال فریزر را تعریف کنیم. می توان به این نکته اشاره کرد که این چهار بخش طی یک فرایند گاز فریون را خنک کرده و در لوله های یخچال به حرکت در می آورند در نهایت گاز فریون گرمای مواد غذایی را به خود جذب کرده و با کمک کندانسور و کمپرسور دوباره خنک می شود. یکی از مهمترین قسمت های یخچال فریزر کمپزسور یخچال یا همان موتور یخچال می باشد. همانطور که گفته شد وظیفه کمپرسور حرکت گاز فریون در لوله های یخچال است. هر چه قدرت کمپرسور بیشتر گردش گاز در بین لوله ها بیشتر می شود. 

 

انواع کمپرسور

کمپرسور پیستونی

علت اصلی کار این کمپرسورها حرکت پیستون در داخل سیلند می باشد. به علت سر و صدای زیاد این نوع کمپرسورها امروزه در یخچال های ارزان قیمت این نوع کمپرسورها مشاهده می شود.

کمپرسور خطی

این نوع کمپرسور ها به علت استفاده از تکنولوژی جدید میزان برق کمتری نسبت به کمپرسور پیستونی استفاده کرده و میزان سر و صدای آن هم بسیار کمتر از قبل شده است. 

 

یکی از مهمترین نکاتی که در هنگام خرید یخچال فریزر باید به آن توجه کرد

مشاهده برچسب انرژی یخچال

 هرچه این میزان مصرف به  Gتا A نزدیکتر باشد میزان مصرف انرژی کمتر است. 

 یخچال فریزر های معمولی نسبت به یخچال های ساید بای ساید میزان مصرف برق کمتری دارند.

 

نکته مهم دیگر میزان عمر فریزر می باشد

این میزان عمر به دو عامل بدنه و موتور یخچال بستگی دارد. بدنه یخچال ها در آب هوای مرطوب ( شمال کشور ) زودتر از آب و هوای خشک ( مرکز کشور ) پوسیده می شود . نحوه استفاده از یخچال در میزان عمر موتور یخچال بسیار مهم می باشد. 

 

انواع یخچال فریزر

 

فریز بالا

ویژگی این یخچال قرار داشتن فریزر در بالا و یخچال در پایین می باشد. در عمده این یخچال ها قسمت یخچال بزرگتر از فریزر آن می باشد. فریز بالا برای خانواده های کم جعمیت مناسب است؛ چرا که فضای کمی دارد. فریزر بالا طول عمر زیادی دارد و قدرت بالایی در منجمد کردن مواد غذایی دارا می باشد.

 

فریز پایین

در این فریزر ها قسمت یخچال در بالا و فریزر در پایین قرار دارد. برای افرادی مناسب است که از غذای تازه استفاده می کنند و مواد غذایی را دو الی سه ساعت بعد از قرار دادن در یخچال به کار می برند و  کمتر از خوراکی های فریز شده برای پخت و پز غذا استفاده می کنند.

 

فریزر دو قلو

این یخچال ها شباهت زیادی با یخچال ساید بای ساید دارند اما از نظر اندازه از آنها بزرگتر می باشند. برای استفاده از آشپزخانه های کوچک توصیه نمی شود چون بسیار جاگیر است ولی برای خانواده های پر جمعیت به دلیل بزرگ بودن قسمت فریزر آن توصیه می شود.

 

سای بای ساید

شاید محبوب ترین نوع یخچال فریزر می باشد. به عبارت دیگر می توان نام آن را فریزر دو قلو پیشرفته گذاشت. از مهمترین امکانات آن می توان به یخ ساز اتوماتیک و آب سرد کن اشاره کرد. این یخچال ها به دلیل اندازه مناسب به راحتی در آپارتمان ها جا به جا می شوند.