کالای خواب نوزاد و کودک

(14)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:
تخت نوزاد به نوجوان آژند مدل تاپ
2900000
ارسال رایگان
ست نوزاد مدل رویا کمجاچوب
2843000
ارسال رایگان
کشو متحرک زیر تخت جدید پردیس کمجاچوب
704000
ارسال رایگان
ست نوزاد مدل آنیتا کمجاچوب
5237000
ارسال رایگان
ست نوجوان مدل آنیتا کمجاچوب
2670000
ارسال رایگان
تخت فوقانی نوجوان مدل تویینی کمجاچوب
4549000
ارسال رایگان
تخت نوجوان مدل تویینی کمجاچوب
1490000
ارسال رایگان
تخت نوزاد به نوجوان آژند مدل ویکتوریا
3000000
ارسال رایگان
تخت نوزاد به نوجوان آژند مدل هارمونی
3100000
ارسال رایگان
سرویس خواب کودک به نوجوان آژند مدل تاپ
6200000
ارسال رایگان
تخت نوجوان کوتاه چرخدار جدید پردیس (بدون تشک) کمجاچوب
1012000
ارسال رایگان
تخت یکنفره مدل یلدا کمجاچوب
1686000
ارسال رایگان
سرویس خواب کودک به نوجوان آژند مدل ویکتوریا
6400000
ارسال رایگان
سرویس خواب کودک به نوجوان آژند مدل هارمونی
6400000
ارسال رایگان

کالای خواب نوزاد و کودک

کالای خواب نوزاد و کودک

ضروری‌ترین قسمت سیسمونی یک نوزاد و کالای مورد تهیه برای اتاق یک کودک، کالای خواب نوزاد و کودک است. یک نوزاد از ابتدای تولد تا 3 ماهگی بیشتر ساعات روز را می‌خوابد. خواب خوب اهمیت بسیار بالایی در سلامت و رشد نوزاد و کودک دارد و یک خواب ناآرام علاوه‌بر مشکلاتی که برای نوزاد و کودک ایجاد می‌کند، برای شما هم دردسرساز خواهد بود. امنیت کودک و نوزاد شما در خواب امر بسیار مهمی است که خطر سندرم مرگ ناگهانی را کاهش می‌دهد. انتخاب درست و اصولی کالای خواب نوزاد و کودک خطر این اتفاق را کاهش می‌دهد. بنابراین انتخاب آگاهانه‌ی کالای خواب نوزاد و کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم و نکاتی که برای تهیه‌ی کالای خواب نوزاد و کودک باید بدانید را بیان می‌کنیم.

 

تخت‌خواب نوزاد و کودک

استانداردی که برای ابعاد تخت نوزاد و کودک در نظر گرفته شده است، به‌صورت 130×70 یا 135×70 سانتی‌متر است. برای نوزاد باید دقت کنید که لبه‌های تخت بلند باشند تا مانع افتادن کودک از روی تخت شوند. ارتفاع مناسب تخت برای کودکان بین 20 تا 30 سانتی‌متر از سطح زمین است. این ارتفاع متناسب با قد کودک متغیر است و هرچه کودک رشد کند امکان بیشتر شدن ارتفاع وجود دارد. در کل بهتر است ارتفاع تخت نه خیلی زیاد باشد که پای کودک به زمین نرسد و نه خیلی کم باشد که کودک زانوهایش را خم کند اما اگر کودک شما پر جنب‌وجوش است و یا تحرک زیادی در خواب دارد بهتر است ارتفاع تخت کم باشد. دقت کنید که جنس چوب تخت محکم و ضدضربه باشد. تختی مناسب است که محکم و استوار باشد و به‌راحتی با دست زدن شما نلرزد.

تخت‌خواب نوزاد در کنار مبلمان کودک  باید نرده‌های محافظ داشته باشد و فاصله‌ی میله‌های عمودی یا افقی بکار رفته در نرده باید بسیار کم باشند تا کودک از آن رد نشود و یا سرش را درمیان آن گیر نیندازد. کنار نرده‌ها هم از بالش‌های ضربه‌گیر استفاده نکنید چون اگر این بالشت‌ها شل شوند و یا کودک حرکت‌شان دهد ممکن است روی او افتاده و باعث ایجاد خفگی شوند. اگر با محدودیت فضا روبرو هستید می‌توانید تخت‌هایی را انتخاب کنید که دارای کشو هستند. همچنین اگر قصد دارید کودک را تا دوسالگی در اتاق خودتان بخوابانید بهتر است یک ننو یا تخت قابل حمل برای او تهیه کنید. می‌توانید از گهواره هم استفاده کنید و آن را از یک اتاق به اتاق دیگر منتقل کنید. گهواره‌های چرخ دار، ارتعاشی و گهواره‌هایی که از یک طرف به طرف دیگر می‌چرخند یا در کنار تخت قرار می‌گیرند، انواع مناسبی برای شما هستند. البته باید توجه کنید که فضای اطراف لبه گهواره، خالی نماند. تخت نباید گوشه های پاگیر یا لبه های تیز داشته باشد تا باعث راحتی و امنیت کودک باشد. وجود داشتن ترکیب انواع چوب‌ها در طراحی سرویس خواب کودک و نوزاد باعث پدید آمدن طرحی زیبا و دوست داشتنی می‌شود. برای آن‌که کودک با تخت خود راحت‌تر ارتباط برقرار کند و قبول کند که به‌تنهایی در آن بخوابد بهتر است از رنگ روشن در آن استفاده شده باشد و بالای تخت او عروسک یا آویز موزیکال قرار دهید. بهتر است تختی انتخاب کنید که کمتر جنبه‌ی فانتزی داشته باشد و تزئینات یا لوازم جانبی کمی داشته باشد. ممکن است در نبود شما کودک به بازی کردن با این تزئینات مشغول شده و از تخت بیفتد و یا آن‌ها را کنده و به خود آسیب برساند. این تزئینات هزینه‌ی بسیار بالایی برای شما هم خواهد داشت. تختخواب نوزاد و کودک را زیر پنجره قرار ندهید و بالای آن از قاب عکس استفاده نکنید.

 

تشک کالای خواب نوزاد و کودک

اندازه‌ی تشک باید با تخت برابر باشد تا فاصله‌ی خالی میان تشک و تخت نباشد. ممکن است کودک در این فضا بیفتد. حتما تشک مناسب نوزاد و کودک را انتخاب کنید چون این نوع تشک‌ها زیاد نرم نیستند و سفت هستند تا باعث فرورفتن نوزاد در تخت و خفگی در خواب نشوند. این نوع تشک باید بسیار مقاوم باشند و بتوانند فشار دست شما را تحمل کنند. تشک‌های فومی وزن کمتری نسبت به تشک‌های فنری دارند. تشک تخت فنری باید حداقل ۱۳۵ حلقه با اندازه‌ی ۱۵٫۵ و یا کمتر را دارا باشد و اطراف فوم، فنر قرار گرفته باشد تا شکل تخت را برای مدت طولانی‌تری سالم نگه ‌دارد تشک‌های آلی از جنس مواد طبیعی مانند پنبه یا پشم هستند. این نوع تشک‌ها مواد شیمیایی و ترکیبات صنعتی از جمله مهارکننده‌های شعله، وینیل و پلی اورتان فوم را دارند. اگر تشک شما از جنس الیاف طبیعی باشند حتما دقت کنید که الیاف آن ضدحساسیت باشند تا در کودک شما ایجاد حساسیت تنفسی یا پوستی نکنند. همچنین تشکچه‌ای دورو و قابل شستشو برای زمان‌هایی مانند شب که نمی‌خواهید کودک را پوشک کنید و قصد دارید او را آزاد بگذارید تهیه کنید و روی تخت  مانند تخت فلزی قرار دهید. در کنار تشکچه نیاز به خرید یک پوشش ضدآب برای تشک هم دارید.

 

ملحفه‌ و روانداز نوزاد و کودک

برای نوزادان حساس بهتر است از روکش‌ها و ملحفه‌های نخی استفاده شود. ملحفه و رواندازی که صددرصد از نخ تشکیل شده باشد. همچنین نوع ضدآلرژیک روانداز هم در بازار موجود است. جنس این ملحفه باید جوری باشد که با شستن زیاد رنگ پس ندهد و کهنه نشود. حتما قبل از اولین استفاده‌ی کودک و نوزاد از ملحفه، آن را بشویید و با نور خورشید خشک کنید. ملحفه‌هایی با رنگ‌های روشن و با شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه کودک انتخاب کنید.

 

بالش نوزاد و کودک

تا 1 سالگی کودک نباید زیر سر او بالش قرار دهید. بعد از این سن هم حتما دقت کنید که بالشتی که تهیه می‌کنید کم‌عرض باشد تا گردن کودک درد نگیرد و آن‌قدر نرم نباشد که سر کودک در آن فرو رود و ایجاد خفگی در خواب کند.

 

پتوی نوزاد و کودک

اگر سرویس پتوی نوزاد و کودک خود را از الیاف طبیعی تهیه می‌کنید حتما به این نکته دقت کنید که این الیاف ضدحساسیت باشند سعی کنید برای پتو رنگ روشن و دلخواه کودک را درنظر بگیرید و این پتو تم کارتونی داشته باشد. بهتر است تا سن 1 سالگی برای کودک خود از پتو استفاده نکنید چون با گرم کردن بیش از حد موجب اذیت شدن کودک و یا خفگی او خواهد شد.