گلیمچه

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

گلیمچه

گلیمچه یکی از دستبافت های هنرمندان ایرانی که اغلب در منطقه مازندران دیده می شود. از جمله گلیمچه متکازین است که نقوش آن از اشکال هندسی می باشد. بافندگان بدون نقش و تصویر عینی و تنها با آنچه که در ذهن خود دارند، گلیمچه را می بافند.
اگر به روستاهای مازندران سر بزنید، حتماگلیمچه قدیمی خواهید دید. برای بافت گلیمچه از پشم استفاده می شود. در برخی از روستاها مراحل نخ ریسی و رنگرزی هم توسط بافندگان انجام می شود. در حال حاضر برای بافت گلیمچه، نخ ها از بازار تهیه می شود که کیفیت بیشتری هم دارند.
 

ویژگی های گلیمچه

گلیمچه طولی برابر با 100 تا 150 سانتیمتر و عرض بین 60 تا 90 سانتیمتر دارد. اگر بافنده بخواهد گلیمچه بزرگتر این ابعاد داشته باشد، چندین گلیمچه را بهم متصل می کند. اگر چه نخ غالب برای بافت گلیمچه، پشم است، اما نخ پنبه ای با نمره 20 دوازده لا برای بافت تارها استفاده می شود و  برای پود پشم 5 دولا کاربرد دارد. گلیمچه در ابتدا برای زین اسب استفاده می شد. اما کم کم به یک وسیله برای مفروش کردن خانه هم تبدیل شد. 

 

کاربرد گلیمچه

از این گلیمچه ها روستاییان برای زیرانداز، رختخواب پیچ، رویه کرسی، پادری و خوجین استفاده می کنند. اما در شهرها اغلب برای روتختی، رویه مبل، کوسن، رومیزی، کیف و انواع موارد تزیینی کاربرد دارد.

 

گلیمچه طولی برابر با 100 تا 150 سانتیمتر و عرض بین 60 تا 90 سانتیمتر دارد.

بررسی نقوش در گلیمچه 

برای تهیه نقشه گلیمچه از اشکال هندسی استفاده می شود. البته در بیشتر موارد نقشه خاصی ندارد و بافنده به صورت ذهنی شروع به باففت می کند. نقوش مفاهیم خاصی دارند که فرهنگ و سنت های منطقه ای که گلیمچه در آن بافته شده است، نمایان می کند.
طرح هایی مانند آفتاب تیره، پیاله گل، سماقی، چهار برج قدیمی، به گل، پیاله، پنجوک (پنجه ی مرغ) چمازی (نوعی گیاه) آجری یا خشتی، چخماخی، تیغ ماهی، خورشیدی، لانه زنبوری، سوردوپیچ، شکوفه، سَربِن کلاه، یا دالبری ، خرچنگ چَنگِلی، دار و … در بافت گلیمچه تاثیر دارد که در حاشیه گلیمچه قرار می گیرند.
 

خرید گلیمچه

  1. زمان خرید گلیمچه بهتر است به موارد زیر توجه کنید:
  2.  اگر زمان بافت گیمچه، پودها سفت یا شل باشند، باعث سره شده آن می شود. در این صورت بافنده بای هر 10 سانتيمتر بافت، گليم را به دو طرف راست روها گليم ، با نخ چله ، محكم گره بزند و با خط كش اندازه  پهناي گليم را كنترل كند.
  3.  ريش شدن چله هم از دیگر مشکلات گلیمچه هاست که علت آن ناصافي و خميدگي لبه ها و نوك تيغه هاي دفتين است. زمان خرید بهتر است به لبه های گلیمچه دفت کنید. 
  4. اگر گلیمچه  نخ نما شده باشد، در سطح آن نقطه هاي سفيدي كه ناشي از نمايان شدن نخ هاي تار است، به وجود مي آيد که باعث نخ نما شدن گليمچه مي شود.
  5.  گلیمچه نباید پرز دهد. اگر از خامه های کوتاه برای بافت گلیمچه استفاده شود، پس از مدتی پرز می دهد.