گبه

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

گبه


گبه در گذشته تنها به صورت دستباف و تنها در روستاها یافت می شد. اما اکنون در كارگاه‌هاي قالي‌بافي شهري هم توليد مي‌شود. برای بافت گبه از نقشه استفاده نمی شود و بافندگان طرح را براساس آنچه در ذهن دارند، می بافند. برای زیبایی گبه از نقش های حیوانات، آدم، طبیعت، اشکال هندسی و ... استفاده می شود. ابعاد گبه یک و نیم تا چهار و نیم متر است. البته در برخی موارد ممکن است گبه هایی با سایزهای بزرگتر هم پیدا کنید.
گبه وزن سنگینی دارد. زیرا پرزهای آن كلفت و بافتش درشت است. همچنین گره های گبه شل بافته می شود که همین باعث سنگین تر شدن آن می شود. در دهه 1370 در چند فیلم سینمایی از گبه استفاده شده بود که همین باعث شد تا فروش آن در بازار رونق زیادی پیدا کند. 
اگر گبه از پشم گوسفند تهيه شده باشد، يعني بافنده با پشم گوسفند تابيد ه‌شده‌اي كه رنگ نشده باشد، گبه را بافته باشد، ارزش هنری آن چند برابر می شود. همچنین پشم باعث می شود تا گبه در برابر رطوبت بسيار مقاوم شود و تابش مستقيم آفتاب منجر به تغيير رنگ آن نشود.

نکاتی در مورد گبه

گبه را باید به صورت لوله‌اي جمع كرد. اگر آن را تا کنید، باعث شکستگی گبه می شود که در صورت پهن کردن، مشخص می شود.
نباید گبه را در مجاورت گرد و غبار قرار دهید. در این صورت باعث نفوذ گرد و خاک به داخل گبه و از بین رفتن بافتش می شود.
اگر قصد دارید برای مدت طولانی گبه را در انبار نگهداری کنید، بهتر است نفتالین یا تنباکو در لابه لای آن بریزید.
برای شستشوی بهتر گبه، بهتر است آن را با شامپو فرش بشویدید. برای انداختن گبه به داخل ماشین لباسشویی، ممکن است وزن سنگین آن باعث خراب شدن ماشین لباسشویی شود. در صورتی که گبه کوچک باشد، می توانید آن با دمای زیر 30 درجه و با مایع شوینده لباس های رنگی بشویید.

 

 

گبه نوعی گلیمچه دستباف که در جنوب کشور بافته می شود.

در صورتی که جنس گليم از رنگ طبيعي تهیه شده باشد، در مقابل تابش مستقيم آفتاب چندان آسيبي نخواهد دید. اما گبه هایی که با رنگ شيميايي رنگ شده  (به‌خصوص اگر بی کیفیت هم باشد)، خيلي سريع در مقابل تابش مستقيم آفتاب رنگ خود را از دست می دهند.
برای اینکه تشخیص دهید گبه رنگ مصنوعی دارد یا طبیعی، بهتر است بدانید رنگ شيميايي بسيار پررنگ و جيغ است. در حالی که رنگ طبيعي پختگي دارد و كمتر به چشم مي‌آيد زمانی که برای خرید گبه به بازار می روید، بهتر است یک ابر مرطوب به همراه داشته باشد تا از ثبات رنگ آن اطمینان حاصل کنید.