موکت

(3)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:
چمن مصنوعی سافت 30میلی
139000
ارسال رایگان
چمن مصنوعی کانیه 15 میلی
103000
ارسال رایگان
چمن مصنوعی ویکتوریا 25 میلی
140000
ارسال رایگان

موکت

موکت یک کفپوش سبک و راحت است که اغلب برای عایق کردن کف سرد خانه استفاده می شود. از این کفپوش برای اتاق خواب، محل مطالعه، زیر پله، راهرو و فضای نشیمن استفاده می ‌شود. موکت به دلیل جاذب بودن جنس الیاف، سر و صدای خانه را کاهش می دهد. از سوی دیگر در فصل تابستان خنک و در زمستان هم گرم است. 
برای تولید موکت از منسوجات ضخیم و سنگین استفاده می شود که می تواند الیاف طبیعی یا مصنوعی باشد. موکت در قسمت بالایی از یک لایه کرک و پرز تشکیل شده است. در حال حاضر موکت ها با طرح ها و رنگ های متنوعی در بازار موجود است.
 

نکاتی در خرید موکت

زمان خرید موکت بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:
 

رنگ موکت

رنگ موکت را به گونه ای انتخاب کنید که با دکوراسیون و حال و هوای اتاق هماهنگ باشد. اگر موکت رنگ‌ خنثی باشد، برای اکثر فضاها مناسب است. رنگ های سرد مثل آبی و سبز می توانند دکوراسیون آرام و ملایمی خلق ‌کنند. رنگ های گرم هم برای صمیمی تر نشان دادن فضا مناسب است. برای مکان های پر رفت آمد بهتر است موکت با رنگ تیره خریداری کنید که لگه ها و آلودگی ها را نشان نمی دهند. 
 

موکت-موکت طرحدار-موکت با پرز بلند

 

جنس موکت

موکت از جنس پشم (طبیعی) و الیاف مصنوعی تولید می شود. موکت های پشمی گرانقیمت تر هستند. در عین حال موکت ها سه نوع پرز دارند که به صورت پرز بریده شده یا تکه‌ای و پرز حلقوی و یا ترکیب هر دو هستند. موکت هایی که پرزهای بریده دارند، به علت پرزهای صاف و قائم خود ظاهر رسمی‌تری دارند و مناسب سالن پذیرایی و نشیمن هستند. اما موکت های که پرز حلقوی دارند، الیاف آنها به شکل حلقه‌ای و  پشت سر هم قرار می گیرد. این نوع موکت ها صاف و نرم هستند و برای اتاق خواب مناسب هستند.

مراقبت از موکت

پس از اینکه موکت خریداری می شود، این بار نوبت نگهداری از آن است. اگر موکت را برای راه پله می خواید، بهتر است نوعی را خریداری کنید که در مقابل آلودگی و لکه ها مقاوم هستند. برای مکان های پر رفت آمد بهتر است لایه اضافی موکت را فراموش نکنید. این لایه مقاومت و نرمی موکت را افزایش می دهد. همچنین دوام و ماندگاری موکت را هم بیشتر می کند. 

مزایای کفپوش موکت

موکت ها مزایای متعددی دارند که عبارتند از:
قیمت ارزان موکت نسبت به کفپوش های دیگر همچون فرش، گلیم، قالیچه، گبه و .... قابل انکار نیست.
تنوع رنگ و طرح دست مشتریان را برای انتخاب و خرید بهتر باز می گذارد. به طوری که برای قسمت های مختلف خانه، موکت با طرح متناسب در بازار موجود است.
موکت باعث نرمی کف خانه و گرمی فضا در فصل زمستان می شود. در عین حال همچون عایق گرما عمل می کند که مانع از هدر رفتن انرژی حرارتی منزل می شود. 
در صورتی که اشیا شکستنی با زمین برخورد کنند، موکت به دلیل نرمی مانع از شکستن آنها می شود. در حالی که کف بدون پوشش و سنگ و سرامیکی این قابلیت را ندارد.
برای خانه های آپارتمانی که کوچکترین صدا در فضای خانه می پیچد، موکت می تواند سر و صدا رو جذب خود کند. اگر خانه بدون پوشش باشد، حتی صدای راه رفتن هم در فضای منزل می پیچد.
جلوگیری از لیز خوردن هم از دیگر مزایای موکت است. گاه راه رفتن بر روی سنگ و سرامیک منزل باعث سر خوردن می شود. بخصوص اگر در منزل سالمند و یا کودک باشد، این موارد بیشتر رخ می دهد. اما با وجود موکت تا حد زیادی از لیز خوردن اعضای خانواده جلوگیری می شود.

معایب کفپوش موکت

اگر چه موکت مزایای متعددی دارد. اما نباید از معایب آن غافل شد. به هر حال این مشتریان هستند که تصمیم قطعی را برای خرید می گیرند و ما موظف به گفتن واقعیت ها هستیم. از جمله معایب موکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
موکت ها با رنگ های مصنوعی تهیه می شوند که این رنگ ها تاب تحمل اشعه نور خورشید را ندارند. اگر موکت برای مدت طولانی در مقابل نور خورشید باشد، رنگ خود را از دست می دهد.
موکت هایی که بافت متراکم تر دارند، رطوبت، لکه و گرد و غبار بیشتری را به خود جذب می کنند. در صورتی که موکت به موقع شسته نشود، باعث تشکیل کپ یا قارچ در لایه زیرین می شود.
دوام و مقاومت موکت به اندازه فرش ها نیست. هر چند سال یکبار باید موکت ها را تعویض کرد.