قالیچه

(11)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:
پادری Home Rose طرح خال سفید
37000
ارسال رایگان
پادری Home Rose طرح خال صورتی
30000
ارسال رایگان
جلو دری ترک درمینا سری 1022
0
ارسال رایگان
پادری حمام ترک درمینا سری 1024
33000
ارسال رایگان
پادری ترکیه ای درمینا سری 1020
41000
ارسال رایگان
پادری ترک درمینا سری 1021
41000
ارسال رایگان
پادری حمام سری 3-142
41000
ارسال رایگان
پادری حمام سری 2-142
44000
ارسال رایگان
جلو دری ترکیه ای درمینا سری 1019
41000
ارسال رایگان
پادری Home Rose طرح گل ترکیبی
37000
ارسال رایگان
پادری دستشویی ترک درمینا سری 1023
41000
ارسال رایگان

قالیچه

شاید بسیاری از مردم فرق قالی و فرش را ندانند و فکر کنند که این‌ دو یکی هستند. اما در حقیقت فرش و قالی متفاوت هستند. قالی دارای یک‌رو، پرز، گره و تار و پود است. قالیچه به سایز کمتر از 6 مترمربع قالی گفته می‌شود. انواع قالیچه از نظر نوع نخ به‌کار رفته متفاوت است.

 

قالیچه تمام پشم

قالیچه تمام پشم به قالیچه‌ای گفته می‌شود که جنس تارو پود و پرز آن از پشم است. به علت ظرافت کمتر در بافت و  پایین آمدن دوام و مقاومت آن، قیمت این نوع قالیچه پایین‌تر است. از پشم برای قالیچه‌های درشت‌بافت استفاده می‌شود. وزن این نوع قالیچه سنگین‌تر است.

 

قالیچه چله پشم

قالیچه چله‌ پشم قالیچه‌ای است که چله آن از جنس پشم است اما برای بافت قسمت پرز، از هر جنس دیگری می‌توان استفاده کرد.

 

قالیچه تمام ابریشم

قالیچه تمام ابریشمی، قالیچه‌ای است که تار و پود و پرز آن همه از جنس ابریشم هستند. این نوع قالیچه مخصوص بافت‌ریز است. چون به علت جنس و نوع نخ ریز و ظریف بافته می‌شود و به علت ارزش هنری بالایی که دارد در میان انواع قالیچه قیمت بالاتری دارد. ظاهر این نوع قالیچه اگرچه نرم و نازک است اما مقاوت بالایی دربرابر لکه دارد.

 

قالیچه کف ابریشم

قالیچه کف ابریشم، قالیچه‌ای است که جنس زمینه‌اش را از ابریشم کار می‌کنند ولی پرزها از جنس پشم بافته شده‌اند.

 

قالیچه گل‌ابریشم

گل‌ها و برگ‌های طرح قالیچه گل ابریشم را از نخ ابریشم می‌بافند و برای چله و پرز از پشم استفاده می‌شود. در این نوع قالیچه، در عین اینکه ارزش هنری و ظرافت کار حفظ شده، قیمت آن از کار تمام ابریشم پایین‌تر است.

 

انواع قالیچه ازنظر اندازه

قالیچه‌های کوچک با ابعاد 50×60 و 80×60 و 90×60 سانتی‌متر را پادری، پاتختی و پشتی می‌نامند.

قالیچه‌هایی با ابعاد 150×100 سانتی‌متر وابعاد مشابه را ذرع، نیم ذرع و چارک می‌گویند.

قالیچه‌هایی با اندازه‌ی 200×130 سانتی‌متر را قالیچه موصل می‌نامند.

قالیچه‌های متوسط با ابعاد 210×150 سانتی‌متر را سجاده یا دو ذرعی می‌نامند.

قالیچه‌های بزرگ یا قالی‌های کوچک به ابعاد 150×250 و 170×280 را پرده‌ای می‌گویند.

البته به‌غیر از این دسته‌بندی‌ها در ابعاد دیگری هم قالیچه‌هایی بافته می‌شوند که نام‌های متفاوتی دارند. قالیچه‌هایی همچون کناره‌های کوتاه خرک و کناره‌های عریض و...

قبل از اقدام به خرید یک قالیچه نفیس باید نکات زیادی را بدانید. اولین نکته هم دانستن تفاوت انواع قالیچه است که در بالا به برخی از این نکات اشاره شد.

 

نوع نخ

همانطور که انواع قالیچه بر اساس نوع نخ معرفی شد، باید بدانید که قیمت انواع قالیچه‌ها باهم متفاوت است. چراکه جنس ماده اولیه در ریزبافت یا درشت‌بافت بودن قالیچه تاثیر دارد. طبق یک قاعده کلی می‌توانیم بگوییم هرچه ظرافت بیشتر باشد، قیمت قالیچه هم بیشتر خواهد بود.

 

نوع گره

در بافت فرش و قالیچه از دو نوع گره استفاده می‌شود و این نوع گره روی ظرافت کار و دوام قالیچه و فرش تاثیر دارد. گره اول، را با نام گره ترکی می‌شناسند. این گره اینگونه زده می‌شود که هر دوسر پرز را از لای‌تار رد می‌کنند و گره می‌زنند. این نوع گره زمان بیشتری می‌خواهد و برای قالیچه‌های ریزبافت و ظریف استفاده می‌شود. در این نوع گره امکان بی‌گره بافی و یا جفت‌بافی که نوعی ایراد در بافت فرش و قالیچه محسوب می‌شود هم وجود ندارد و بافت قالیچه شلخته نیست. این نوع قالیچه خیلی دوام بالایی در برابر نخ‌نما شدن دارد و با پا خوردن بیشتر، نفیس‌تر و ارزشمندتر می‌شود. قیمت این نوع قالیچه از سایر قالیچه‌ها بیشتر است. نوع گره دوم، گره فارسی نام دارد که برای قالیچه‌های درشت‌بافت و مخصوصا قالیچه‌هایی که از نخ پشم در بافت‌شان استفاده می‌شود، کار می‌شود. در این نوع گره فقط یک طرف پرز گره می‌خورد و سمت دیگر آن را آزاد می‌گذارند. با این کار امکان شل شدگی برای چله وجود دارد پس برای جلوگیری از شل شدن، شانه‌ی سنگینی روی پرز کوبیده می‌شود و با این کار امکان درهم‌رفتگی و بی‌گره‌بافی و جفت‌بافی پیش می‌آید. این نوع گره باعث می‌شود قالیچه ظرافت کمتری داشته باشد. این نوع قالیچه از سایرین ارزان‌تر است چون در اثر پاخوردن امکان دارد این پرزها شل شده و باعث نخ‌نما شدن قالیچه می‌شود.

 

طرح

طرح قالیچه‌ها بسیار متنوع است و دارای معانی بسیاری است. برای داشتن یک خرید خوب، بهتر است قبل از اقدام به خرید، انواع طرح و نقش قالیچه را بدانید. این طرح را متناسب با مکانی انتخاب کنید که می‌خواهید قالیچه را در آن بگذارید.

 

اصالت قالیچه

اصالت قالیچه به این معناست که نقشه قالیچه از روی نقشه‌هایی با معیارهای داخلی بافته شده باشد. طرح باید نشان‌دهنده‌ی آداب و رسوم و فرهنگ اقوام مختلف ایرانی باشد.

 

ترنج

نقطه میانی قالیچه را ترنج قالیچه می‌گویند که همه‌ی نقاط قالیچه نسبت به آن باید متقارن باشند. یعنی زمانی‌که قالیچه را نسبت به تقارن تا می‌کنید باید لبه‌ها برهم منطبق باشند. اختلافی کم قابل چشم‌پوشی است اما اندازه‌ی بیشتر از 3 سانتی‌متر هم طبیعی نیست. اینکه گوشه‌ها و زوایای مختلف قالیچه نسبت به هم یکسان نباشند، نشان دهنده‌ی این است که فاصله‌ی نخ‌های چله سردار و زیردار رعایت نشده است و یا پود ضخیم دچار تاب شده است. همچنین بیش از حدکشیدن پود ضخیم هم باعث ایجاد این اشکال می‌شود.

 

دودستی رنگ و بافت

اگر دو بافنده روی قالیچه کار کنند ممکن است به دلیل تفاوت در قدرت ضربه‌ها، حرکات و مهارت بافنده‌ها، دودستی در بافت ایجاد می‌شود. بنابراین زیر نورطبیعی خورشید پرزهای قالیچه بررسی شوند که نوع گره‌ها متفاوت نباشند و قالیچه به اصطلاح دچار دورنگی نباشد. بین رنگ حاشیه و لچک‌ها و ترنج هم نباید دوگانگی رنگ باشد.

 

سلامت قالیچه

قالیچه را از جهت داشتن سوراخ، پارگی و رفوشدگی چک شود. حتما پشت قالیچه را هم نگاه کنید تا این موارد را تشخیص دهید. در صورت رفوشدگی تراکم بافت بخش‌ها باهم متفاوت خواهد بود.

 

کیفیت پرز قالیچه

بررسی جنس و کیفیت پرز در قالیچه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. پرز باید ضخیم باشد تا قالیچه دوام و استحکام بیشتری داشته باشد و گرد و خاک کمتری جذب کند. پرز قالیچه اگر خشن باشد تمیز کردن آن بسیار سخت خواهد شد. در نهایت برای اینکه بگوییم پرز مناسب است باید پرز قالیچه درخشان و انعطاف‌پذیر باشد.

 

خرید از مراکز معتبر

حتما از مراکز معتبری که دارای ضمانت خرید هستند و اطلاعات کاملی را دراختیارتان می‌گذارند تا انتخابی آزادانه داشته باشید، خرید کنید.