فرش ماشینی

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

فرش ماشینی

فرش دستباف فرشی است که با الیافی مانند ابریشم بافته شده اند دارای قیمت و هزینه نگهداری بالایی می‌باشند؛ به‌همین دلیل فرش‌های ماشینی به بازار آمده‌اند که از نظر جنس، قیمت و شرایط نگهداری از فرش دستباف ارزان تر هستند. فرش ماشینی در طرح گوناگون تولید می‌شوند بعضی ازفرش‌های ماشینی مخصوص کودکان با شکل و طرح‌های کارتونی تولید می‌شوند؛ در حالی که بسیاری دیگر از آن‌ها با طرح‌های مدرن و جدید بافته می‌شوند. فرش ماشینی همانطور که از نامش پیداست با استفاده از ماشین‌ آلات اتوماتیک و خودکار تولید می شود و برخلاف فرش دستباف مدرن از دست و نیروی انسانی در فرآیند تولید آن نقشی ندارند.

 

جنس و الیاف به کار برده شده در فرش ماشینی

فرش ماشینی از جنس‌های گوناگونی اعم از اکلیریک، چشم طبیعی، پلی استر یا پشم مصنوعی تولید می‌شود. فرش‌هایی که با اکلیریک تولید می‌شند دارای شباهت های زیادی به پشم دارد و همچنین از ویژگی ‌های فرش ماشینی تولیده شده از اکلیریک می‌ توان به عمر طولانی، کیفیت بالا و ضخامت قابل قبول اشاره کرد. البته این نوع فرش ماشینی نسبت به سایر فرش‌ ها از قیمت بالاتری برخوردار است. از طرفی نوع دیگر از فرش ماشینی می‌ توان به فرش ماشینی تولید شده با پلی استر  و پلی پروپلین اشاره کرد. فرش‌های پلی استر و پلی پروپلین ظاهری درخشان و جذابی دارند و همچنین دارای برتری نسبت به دیگر فرش‌های ماشینی مانند عدم پرزدهی است. البته فرش‌های پلی استر دارای معایبی هستند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به طول و مقاومت کم اشاره کرد. 

 

شانه و تراکم فرش ماشینی یعنی چه

هر فرش ماشینی از دو نوع تراکم طولی و عرضی تشکیل شده است. تراکم به تعداد گره‌های هر متر از طول فرش گفته می شود معمولا گره های طولی از عرضی بسیار بیشتر هستند. از طرفی شانه فرش عبارت است از تعداد گره های موجود در هر متر از عرض فرش. شانه و تراکم در زمان خرید و قیمت گذاری آن از اهمیت بالایی برخوردارند. در واقع هر چقدر شانه و تراکم در فرش ماشینی بیشتر و بالاتر باشد، ریز بافی آن بیشتر است و هر چه تعداد ریز بافی بالاتر باشد به فرش دستباف شباهت بیشتری دارد و در نتیجه از قیمت بالاتری برخوردار است.

 

طول عمر فرش ماشینی چقدر است

بسیاری از افراد به اشتباه بر این باورند که فرش ماشینی دارای طول عمر بسیار پایینی است؛ درحالی که فاکتورهای زیادی در تعیین طول عمر فرش نقش دارند که از جمله آن ها می‌توان به نحوه استفاده از فرش ماشینی، رعایت اصول مناسب در زمان شستشو فرش و همین‌طور جلوگیری از قراردادن فرش در محیط‌ های دارای رطوبت اشاره کرد.

 

کیفیت فرش ماشینی شامل چه چیزهایی می شود

از آن‌جایی که فرش ماشینی با استفاده از مواد مختلفی تولید می‌شود. عمر و کیفیت آن رابطه مستقیمی با جنس مواد به کار برده شده در کیفیت فرش دارد. برای اطلاع از کیفیت فرش ابتدا از فروشنده درباره الیاف فرش پرس و جو کنید و سپس کیفیت چند فرش را بایکدیگر مقایسه نمایید.

 

قیمت فرش ماشینی

از طرفی هزینه و قیمت فرش ماشینی به مواد و الیافی که در تولید استفاده می شود بستگی دارد معمولا فرش های ماشینی پلی استر از دیگر فرش های ماشینی دارای قیمت بالاتری است؛ چرا که فرش های تولیده شده با پلی استر دارای شباهت زیادی از نظر شکل ظاهری و کیفیت با فرش دستباف هستند. برای آگاهی از قیمت به روز فرش بهتر است قبل از خرید نهایی از چند فروشگاه فرش درباره کیفیت و قیمت هر فرش ماشینی پرس و جو کنید تا از خرید خود مطمئن شوید.

 

نکاتی برای نگهداری و افزایش طول عمر فرش ماشینی

فرش ماشینی به نگهداری و مراقبت بالایی نیاز دارد؛ چرا که عدم رسیدگی به آن باعث پوسیدگی و کاهش طول عمر فرش می شود و در این مواقع نیاز به تعویض و تعمیر خواهد داشت. اولین نکته در نگهداری از فرش ماشینی این است که آن را در محل دارای رطوبت قرار ندهید؛ چرا که رطوبت هوا باعث می‌شود فرش به سرعت پوسیده شود طوری که قابل ترمیم هم نخواهد بود. دومین نکته که بسیار مهم می باشد این است که اشیا سنگین را مستقیما روی فرش قرار ندهید؛ چرا که فشار زیاد باعث جمع شدن، فرش می شود. برای قرار دادن اشیا سنگین از یک طلق و یا موکت چند لا استفاده کنید. سومین نکته فرش ماشینی را در معرض تابش نور خورشید قرار دهید؛ چون که اشعه فرابنفش باعث از بین رفتن الیاف و تغییر رنگ فرش ماشینی می شود.

 

نکاتی که باید برای شستشو فرش ماشینی رعایت کرد

استفاده از قالیشویی

شستشو فرش ماشینی به هزینه و انرژی زیادی نیاز دارد و همین طور اگر اصول شستشو را رعایت نکنید رنگ فرش تغییر می کند. به همین دلیل بسیاری از افراد برای شستشو فرش ماشینی از قالیشویی استفاده می کنند. قالیشویی موسسه ای است که با بهره گیری از افراد متخصص و همین طور دستگاه های  پیشرفته انواع فرش ماشینی را متناسب با الیاف به کار رفته شده در آن شستشو و نظافت می کنند. 

 

شستشو در منزل

همچنین برای شستشو فرش ماشینی به صورت هفتگی از شامپوی فرش مخصوص استفاده کنید و بلافاصله آن را با سشوار خشک کنید؛ همانطور که گفته شد رطوبت دشمن اصلی فرش است. دومین نکته برای شستشو خانگی فرش ماشینی این است که آن را از قبل خیس نکنید چرا که فرش ماشینی به سرعت رنگ پس می دهد. سعی کنید قبل از شستن فرش آن را به حوله و یا پارچه ای پاک کنید و حتما آن را جاروبرقی یا جاروی دستی بکشید؛ چرا که در صورت وجود گرد و خاک و آلودگی روی فرش نه تنها باعث تمیز شدن آن نمی شود بلکه فرش را کثیف تر و فرسوده تر نیز می کند.

 

استفاده از آب سرد

 از طرفی فرش ماشینی را نباید با آب گرم بشویید چرا که الیاف فرش ماشینی دربرابر آب گرم و داغ به سرعت لطافت خود را از دست می دهد و دیگر درخشندگی روزهای اول را نخواهد داشت. فرش ماشینی را با آب سرد بشویید و سپس آن را روی سطحی مانند پشت بام پهن کنید تا به مرور زمان خشک شود.