فرش طرح عشایری

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

فرش طرح عشایری

فرش‌ ها انواع مختلفی دارند. امروزه فرش نه تنها برای پوشاندن سطح زمین به کار می رود؛ بلکه یکی از ارکان اصلی در طراحی و دکوراسیون داخلی است. از طرفی بسیاری از افراد علاقه خاصی به جمع آوری فرش در طول سالیان دارند. به این ترتیب فرش نقش بسیار مهمی در زندگی مردم دارد. همانطور که گفته شد فرش ها در مدل های مختلفی طبقه بندی می شوند. یکی از فرش هایی که به صورت سنتی قرار دارد و از محبوبیت بالایی در بین بسیاری از مردم برخوردار است. فرش طرح عشایری می باشد. فرش طرح عشایری از کمیاب ترین فرش های نفیس ایرانی در سراسر دنیا محسوب می شوند. فرش های عشایری همانطور که از نامش مشخص است توسط زنان عشایری و دوره گرد بافته شده است. امروزه فرش های طرح عشایری به دلیل کیفیت بالایی که دارند جزء محبوب ترین و پر فروش ترین فرش ها در سراسر دنیا قلمداد می شوند. 

 

الیاف و طرح های فرش طرح عشایری

فرش های طرح عشایری که توسط زنان عشایر و به صورت دستی بافته می شوند و عموما از جنس پشم و نخ هستند. این فرش ها روی دارهای افقی با نقش و نگارهای  گوناگون و مختلفی بافته می شوند. نقوشی که روی فرش های عشایری به کار می روند اغلب طرح های سنتی هستند که می توانند گل و گیاه، طبیعت، شکل حیوانات و یا نقش و نگار زنان سنتی باشند. 

 

ویژگی های فرش طرح عشایری

این فرش ها از فرآورده های کشاورزی در تولید فرش استفاده می کنند؛ به همین دلیل فرش طرح عشایری دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند و بافت بسیار صاف تری نسبت به فرش های دستباف معمولی و ماشینی دارند. همچنین بسیاری عشایردر کنار این فرش ها  کیف و خورجین هایی نیز می بافتند که با فرش ها به صورت یک جا به فروش می رسند.

 

قیمت فرش طرح عشایری

مسلما به دلیل خالص بودن این نوع فرش و کارهای دستی که روی آن انجام می‌ شود از هزینه بسیار بالاتری نسبت به فرش های ماشینی برخوردار است. خرید این فرش ها برای افرادی که علاقه به کلکسیون فرش و یا جمع‌ آوری فرش های نفیس دارند از فرش های طرح عشایری خرید می کنند. از طرفی امروزه فرش هایی وجود دارند که تنها طرح فرش های عشایری را کپی می کنند و در جنس با آن ها تفاوت های زیادی دارند. برای اطمینان از خریدتان ابتدا فرش های طرح عشایری را بررسی کنید و بهتر است از کارشناس فرش یا کسی که در زمینه خرید فرش دارای تجربه بالایی است، کمک بگیرید.  

 

نکاتی که باید برای نظافت فرش طرح عشایری در نظر بگیرید

 

لکه گیری فرش طرح عشایری

از آن‌ جایی که فرش های عشایری از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند بهتر است تا جایی که ممکن می باشد از آلوده شدن فرش های عشایری جلوگیری کنید و در صورتی لکه های آلودگی روی این نوع از فرش ایجاد شدند. از شستن کامل فرش جلوگیری کنید؛ چرا که فرش طرح عشایری همانند فرش دستباف نسبت به آب بسیار حساس اند و ممکن است در اثر شستشو رنگ پس دهند؛ به همین دلیل از شستن زیاد آن تا حد امکان جلوگیری کنید.

 

استفاده از مواد مناسب شستشو برای فرش طرح عشایری

سعی کنید برای شستشو فرش طرح عشایری از مواد شیمیایی استفاده نکنید و یا در صورت نیاز، درصد کمی از آن را به کار ببرید؛ چرا که الیافی مانند پنبه یا ابریشم که در این فرش ها به کار می روند در اثر برخورد با مواد شیمیایی از بین می روند. از طرفی امروزه مواد گیاهی برای شستشو فرش دستبافت یا فرش طرح عشایری به وجود آمده اند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

شستشو فرش طرح عشایری با آب سرد

آب گرم برای فرش های دستباف، ماشینی و فرش طرح عشایری نوعی سم محسوب می شوند. آب گرم باعث جمع شدن الیاف فرش و یا تغییر رنگ آن می گردد.  از طرفی می توانید از آب سرد برای شستشو و نظافت فرش طرح عشایری استفاده کنید. با وجود این آب سرد را مستقیما روی فرش نریزید و فرش را در مدت زمان زیادی درون آب سرد قرار ندهید. همچنین از شامپوی فرش برای این گونه فرش ها نیز می توانید استفاده کنید. البته نباید شامپو فرش را به مدت طولانی استفاده کنید.

 

استفاده از موسسات قالیشویی برای شستشو فرش طرح عشایری

قالیشویی به شرکتی گفته می شود که با بهره گیری از افراد با تجربه کلیه خدمات شستشو و نظافت را نیز انجام می دهد. کارخانجات قالیشویی با توجه به مدل و الیاف به کار رفته شده در هر نوع از فرش، متناسب با آن ها از مواد شستشو استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی‌ هایی قالیشویی ها دارند استفاده از دستگاه های پیشرفته مخصوص شستشو فرش است. استفاده از این دستگاه ها باعث می شود فرش آسیب بسیار کمتری نسبت به شستشو دستی ببیند. 

 

نکاتی که باید باعث افزایش طول عمر فرش طرح عشایری می شود

فرش طرح عشایری اگر چه یکی از محکم ترین فرش ها محسوب می شود؛ اما طول عمری دارد. البته رعایت چند نکته باعث بالا بردن طول عمر فرش طرح عشایری می شوند. اولین نکته این است که تا حد الامکان این نوع از فرش را در معرض رطوبت قرار ندهید؛ چرا که رطوبت باعث پوسیده شدن الیاف آن می شود. دومین نکته که باید برای افزایش طول عمر فرش طرح عشایری رعایت کنید، قرار ندادن این فرش در معرض آفتاب است. معمولا در روش شستشو سنتی فرش، فرش ها را برای خشک کردن در معرض آفتاب قرار می دهند. قرار دادن فرش طرح عشایری در برابر اشعه نور خورشید باعث می شود که الیاف آن بپوسد. سومین نکته از قرار دادن اشیا سنگین اعم از میز چوبی، صندلی، جلو مبلی، مبلمان و..... روی این فرش خودداری کنید؛ چرا الیاف این نوع فرش له شده و به ندرت به جای اولشان باز می گردانند. فرش طرح عشایری بر خلاف اینکه بسیاری از افراد فکر می کنند چون ساختار بسیار محکمی دارند؛ می‌ توان در هر جا و مکانی از آن ها استفاده کرد و لی فرش طرح عشایری به مراقبت های بسیاری نیاز دارد.