فرش دستباف مدرن

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

فرش دستباف مدرن

در دنیای امروز، همه چیز به سمت تغییر و مدرن شدن می‌رود. کم کم دکوراسیون منازل و تجهیزات و وسایل مورد استفاده‌ی مردم هم مدرن شده‌اند. افراد تمایل بیشتری دارند تا به منزل خود هم جنبه‌ای مدرن ببخشند. به همین علت شاهد این امر هستیم که حتی کالاهای سنتی هم آهسته به سمت مدرنیته می‌روند و دست‌خوش تغییرات می‌شوند. ازجمله کالاهای محبوب و کاربردی فرش است. در خیلی از خانواده‌ها و بخصوص خانواده‌های ایرانی فرش دارای ارزش و جایگاه ویژه‌ای است و علاوه بر کاربرد جنبه‌ی تزئینی هم دارد. در میان انواع فرش، فرش دستباف با ارزش‌ترین نوع فرش است. علاوه بر ارزش مادی، این گونه فرش دارای نما و کیفیت بهتری هم هست. تنها فرشی که بر اثر استفاده، پاخوردن، شستن و نور، زیبایی و ارزش مالی و هنری دوچندان پیدا می‌کند. مخصوصا اگر این فرش دستباف با مواد رنگ‌زاهای طبیعی رنگ شده باشد. اما مسئله‌ای که جدیدا برای خانواده‌ها پیش آمده تلفیق دکوراسیون مدرن و استفاده از فرش دستباف است. چراکه فرش‌های دستباف دارای طرح، رنگ  و نقوش سنتی هستند که با سایر اجزای مدرن یک دکور هماهنگ نیستند. راه حل این مشکل فرش دستباف است. فرشی دستباف که با روش سنتی اما در ابعاد، رنگ، نقوش، طرح و حتی شکل هندسی مدرن و امروزی بافته شده است.

ویژگی‌های ظاهری فرش مدرن

 

تنوع اشکال

این فرش‌ها در شکل‌های هندسی مختلفی همچون دایره، لوزی، مربع و... بافته می‌شوند. دیگر شاهد تنها شکل مستطیل نیستیم.

 

طراحی

در فرش‌های سنتی غالبا شاهد نقوش ریز و ظریف هستیم که در مدل فرش دستباف مدرن از این طراحی خبری نیست و غالبا طرح‌هایی ساده با اشکال هندسی ساده، درشت و با فاصله زیاد نسبت به هم وجود دارند.

 

رنگ

در فرش‌های دستباف مدرن، برعکس مدل سنتی خبری از رنگ‌های خنثی مانند رنگ کرم و تنوع رنگی بالا نیست. در این مدل‌ها یا از رنگ‌های شاد و یا از رنگ‌های سرد و با تنوع رنگی ساده‌تر استفاده می‌شود. عموما یک رنگ غالب وجود دارد. برای مثال رنگ قرمز در این مدل فرش‌ها زیاد به‌کار می‌رود.

 

الگوی اصلی و نقش

در این مدل فرش دستباف، برای جدا کردن طرح‌ها و اشکال از یکدیگر، از رنگ استفاده می‌شود. برعکس نقوش سنتی که غالبا نزدیک و درهم  و بدون مرز وجود داشتند.

 

عدم وجود طرح خاص

در فرش دستباف سنتی طرح‌های مربوط به هر منطقه و قومی متفاوت است و می‌توان با این طرح‌ها موقعیت جغرافیایی فرش بافته شده را فهمید. فرش دستباف مدرن غالبا طرح و نقش خاص و مربوط به قومیت و منطقه جغرافیایی خاصی را ندارد و بسته به دکور مدرن طرح می‌پذیرد.

 

طرح دلخواه

متناسب با مکانی که می‌خواهید فرش دستباف مدرن را در آن قرار دهید طرح‌های مختلف ارائه شده است. برای اتاق کودک، راهرو، دفتر کار شما و هرجایی که مدنظرتان است می‌توانید طرحی متناسب با دکور، رنگ و موقعیت آن مکان انتخاب کنید.

 

ماده اولیه

از دیرباز در تولید فرش دستباف ایرانی از پشم گوسفند استفاده می‌شده است. امروزه در تولید فرش دستباف مدرن شاهد استفاده از نخ‌ابریشم و پنبه هم هستیم.

 

در خرید فرش دستباف مدرن حتما به این موارد توجه کنید

انتخاب فرش اگر درست باشد می‌تواند روح و گرمای ویژه‌ای به دکور منزل شما ببخشد. از آن جایی‌که فرش دستباف چه مدرن و چه سنتی در مقایسه با فرش ماشینی قیمت بالاتری دارد و انتخاب فرش دستباف مدرن معمولا یک انتخاب دائمی و یا انتخابی برای سالیان طولانی است، پس حتما باید در خرید آن دقت بالایی خرج کرد. ابتدا باید بتوانید فرش دستباف و ماشینی را از هم تشخیص دهید.

 

فرش دستباف دارای 3 ویژگی بارز است.

تار و پود دارد. پرز دارد. پرزها دور تارها گره خورده‌اند.

 

دکوراسیون

ابتدا باید دقت کنید رنگ و طرح و شکل مناسب برای هماهنگ بودن با دکور مدرن منزل‌تان را انتخاب کنید.

 

اندازه

دقت کنید که انتخاب نامناسب سایز فرش ممکن است باعث کوچک دیده شدن اتاق و منزل شما شود. به طور مثال سایز فرش مناسب برای پذیرایی باید طوری باشد که پایه‌های جلویی مبل روی آن بیاید. در اتاق خواب سایز فرش باید جوری باشد که وقتی از تخت پایین می‌آیید پای‌تان روی فرش قرار بگیرد. در هر صورت توجه کنید که خوب است فضای خالی هم در خانه داشته باشید. برای مثال لبه و کنار دیوارها بهتر است خالی باشند. این فضای خالی باعث بزرگ‌تر وزیباتر دیده شدن مکان‌شما می‌شود.

 

کج نبودن

مسئله‌ای که در فرش دستباف وجود دارد امکان کج شدن بافت است. چند سانتی‌متر را می‌توان نادیده گرفت اما بیشتر از آن، باعث نازیبایی فرش می‌شود. اگر شکل هندسی فرش دارای خط تقارن است آن را نسبت به خط تقارن تا کنید باید دو طرف روی هم منطبق باشند تا خیال‌تان راحت شود که بافت فرش کج نیست.

کاربری

متناسب با کاربردی که مکان دارد، فرش را انتخاب کنید. همانطور که گفته شد طراحی فرش‌های دستباف مدرن متنوع است و می‌توانید برای هر مکان طرح مناسب را انتخاب کنید.

 

چند فرش

توجه کنید که برای پوشاندن سطح مورد نظرتان از چند فرش می‌خواهید بهره ببرید. ست و یا هماهنگ بودن طرح و رنگ و مدل این فرش‌ها بسیار مهم است.

 

ثبات رنگ

فرش دستباف مدرن‌شما باید دارای ثبات رنگ باشد تا بر اثر شستن و زیرنور قرار گرفتن رنگ آن تغییری نکند. در نورطبیعی فرش را بررسی کنید. دقت کنید که در فرش باید یکنواختی رنگ مشهود باشد و هیچ جای‌آن با جای دیگر دچار دوگانگی رنگ نباشد. اگر به قسمتی شک کردید، پارچه‌ای مرطوب روی آن بکشید.

 

کیفیت پرز

فرش دستباف مدرن باید دارای پرز بادوام، درخشان و انعطاف پذیر باشد.

اگر پرز فرش نرم باشد دوام کم‌تری خواهد داشت و گرد و غبار بیشتری جذب خواهد کرد.

 

شناسنامه فرش

پشت فرش را حتما چک کنید تا شناسنامه‌ی فرش را ببینید و از اصل بودن، میزان تراکم، یکنواختی طرح، کوبیدگی پودها و درشت یا ریز بودن گره‌ها آگاه شوید.

 

رنج قیمت فرش دستباف مدرن

قیمت این فرش‌ها به ابعاد، طرح و جنس مواد به کار رفته بستگی دارد اما به طور کلی رنج قیمت آن‌ها در بازار از 500 هزار تومان تا 90 میلیون تومان است.

 

نکات استفاده از فرش دستباف مدرن برای افزایش عمر آن

فرش دستباف مدرن را روی سطح خاکی، گچی یا آهکی نگذارید. سطحی که فرش دستباف روی آن قرار می‌گیرد باید صاف و عاری از مواد قلیایی باشد. اشیاء سنگین و وسایلی که پایه‌های باریکی دارند را روی فرش دستباف مدرن قرار ندهید. حداقل ماهی یکبار محل وسایل پایه دار روی فرش را تغییر دهید. از طرفی از مایع شستشو سفیدکننده برای تمیز کردن فرش دستباف استفاده نکنید.