تابلو فرش

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

تابلو فرش

طرح های تابلو فرش


برای بافت تابلو فرش از طرح ها و نقش های متنوعی استفاده می شود که به طور کلی می توان تصاویر را به چندین دسته تقسیم کرد:
مناظر طبیعی: برای بافت تابلو فرش با مناظر طبیعی از پدیده های طبیعی همچون درختان، رودخانه، جنگل، گل و مناظری نظیر آن ها استفاده می شود.
حیوانات: گاهی طرح های حیوانات هم برای بافت تابلو فرش مناسب هستند.
گل: گل به عنوان برجسته ترین نقش و نگار ایرانی است که در اغلب طرح ها و نقوش دیده می شود. برای بافت تابلو فرش طرح گل هم زیبا به نظر می رسد که به دو نوع دسته گل های طبیعی و تزئینی تقسیم می شوند.
اشخاص: تصاویری از اشخاص مشهور و نامی جهان هم برای طرح و نقش تابلو فرش مناسب است که اکثراً بصورت تک تابلو فرش و سفارشی بافته می شود.
چهره: چهره افراد شهیر از جمله هنرمندان مشهور موسیقی و سینما هم می تواند برای طرح تابلو فرش استفاده شود.
طرح های ترکیبی: طرح های ترکیبی شامل تصاویر مناظر طبیعی و حیوانات و بناهای تاریخی است.
نقاشی های هنرمندان مشهور جهان: گاهی می توان از آثار نقاشی هنرمندان نامی ایران و جهان که جزو آثار ماندگار و مشهور جهان هستند، الگوبرداری کرد. از جمله این طرح ها می توان به آثار محمود فرشچیان اشاره کرد که در اغلب موارد از سوی فرشبافان الگوبرداری می شود و طرفداران زیادی هم دارد.

 

سایزهای رایج
تابلو فرش ها اندازه مشخصی ندارند. اما در اغلب موارد با اندازه های بین ۳۵*۵۰ و ۵۰*۶۰ و ۷۰*۱۰۰ ۸۰*۱۲۰ ۱۰۰*۱۵۰ و ۲۰۰*۳۰۰ سانتیمتر بافته می‌شوند.
ارزش هنری و مالی تابلو فرش
تابلو فرش ها با توجه به انداز و جنسی که برای بافتشان استفاده می شود، ارزش هنری و مالی متفاوتی دارند. همچنین طرح و نقش هم در ارزش هنری تابلو فرش موثر است.

خاستگاه بافت تابلو فرش
اولین تابلو فرش ها از شهر سردرود یکی از شهرهای شهرستان تبریز در استان آذربایجان شرقی ایران عنوان شده است و سپس وارد سایر شهرستان های ایران شده است. در حال حاضر در اغلب شرکت های فرشبافی، تابلو فرش هم راهی بازار می شود.


طراحی نقشه تابلو فرش ها
برای تهیه نقشه تابلو فرش از نقشه های کاغذی استفاده می شود که بعد از انتخاب تصویر مورد نظر، آن را با توجه به تناسب اندازه تابلو توسط نقاش یا با استفاده از دستگاه های چاپ تصاویر بر روی کاغذ چاپ می کنند. سپس با تقسیم بندی شطرنجی کاغذ چاپ شده، نقشه در اختیار بافنده قرار می گیرد.
در حال حاضر برای تهیه نقشه تابلو فرش از سیستم های دیجیتالی و کامپیوتری استفاده می شود که با الگوریتم های پردازش تصاویر بیتی، تصاویر مربوط به تابلو فرش توسط نرم‌افزار های خاص تهیه می شود. به صورت که این نرم افزار کدهایی را با دو پارامتر موقعیت مکانی بر روی تصویر و رنگ هر نقطه تبدیل می کند. به این نوع نقشه ها، نقشه های کامپیوتری هم گفته می شود.