بالشت

(10)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:
پرده حمام طرح ساده صورتی
19000
ارسال رایگان
بالش پر Ferema
119000
ارسال رایگان
بالش الیاف Ferema
46000
ارسال رایگان
روکوسنی گل ریز آبی
20000
ارسال رایگان
روکوسنی گل سرخ
20000
ارسال رایگان
روکوسنی گل سرخی ریز
20000
ارسال رایگان
بالش الیاف هرمیناسری 006
32000
ارسال رایگان
بالش طبی ارتوپدیک 7007 ژل دار
245000
ارسال رایگان
بالش الیاف راه پهن Ferema
55000
ارسال رایگان
بالش الیاف راه باریک Ferema
62000
ارسال رایگان

بالشت

بالشت یکی از وسایل ضروری برای سرویس خواب است که با مواد نرم همچون پنبه، الیاف، پر و یا اسفنج پر و زمان استراحت زیر سر گذاشته می شود. برخلاف ظاهر گاه زیبای بالشت، یک سوم وزن آن را باکتری‌، کرم‌ ریز مرده، سلول‌ مرده پوستی و ... تشکیل می‌دهد که بسیاری نسبت به آن آگاهی ندارند و تنها به تعویض ملافه بسنده کنند.
این وسیله کاربردی که یک سوم شبانه روز بر روی آن خوابیده اید، باید هر چند وقت یک بار تعویض شوند. چرا که طبق گفته های موسسه دیسکاوری،‌ محققین به این نتیجه رسیده‌اند که پس از دو سال، انبوهی از سلول‌های مرده، باکتری و موجودات ریز دیگر در بالشت جمع می ‌شوند. به طوری که حدود یک سوم وزن بالش به سلول‌ های مرده پوست،‌ حشرات،‌ کرم‌های ریز خاکی مرده و باکتری ‌ها اختصاص پیدا می کند. این میکروب ها برای سلامت پوست مضرند و عامل ابتلا به بیماری هایی همچون آبله مرغان، استافیلوکوس اورئوس مقاوم به متیسیلین (ام.آر.اس.ای)، عفونت‌ها و جذام هستند.

ارتباط بالشت و گردن درد

بسیاری از افراد به اندازه و نرمی و سفتی بالشت توجهی ندارند. پس از مدتی هم به انواع بیماری های گردن درد و آرتروز مبتلا می شود. افرادی که به عارضه گردن درد مبتلا هستند، بیش از دیگران باید به بالشت خود توجه داشت باشند. داشتن یک بالشت سالم، تمیز و استاندارد در کاهش زمان بهبود موثر است.
شکل و نوع بالشت در بروز درد گردن تاثیر دارد و حتی نحوه خوابیدن بر روی آن می تواند مانع بروز مشکلات گردن درد شود. ارتفاع بلند و یا کوتاه بالشت با توجه به سن و وضعیت جسمانی بیمار مشخص می شود. 

 

پرکننده های بالشت

بالشت ها با مواد پرکننده مختلفی پُر می شوند. پنبه، پشم، پر، اسفنج و ... از جمله الیاف هایی هستند که برای پر کردن بالشت استفاده می شوند. اما طبق نظر متخصصین، بهترین الیاف برای پر کردن بالشت، اسفنج است. زیرا اسفنج مطابق با وضعیت جسمانی افراد براحتی تغییر شکل می دهد و هیچ فشاری را متوجه سر و گردن نمی کند. از سوی دیگر سایر الیاف ها پس از مدتی بر اصل فشار صاف و سفت می شوند که باعث بروز گردن درد و سردرد می شوند. اما اسفنج این خاصیت را ندارد و الیاف آن فشرده و در هم نمی رود.

بالشت و پف چشم

یکی از دلایل پف چشم در زمان بیداری، استفاده از بالشت نامناسب در زمان شب است. طبق نظر پزشکان و متخصصین اگر در زمان خواب از بالشت مناسب و استاندارد استفاده شود، این مشکل از بین می رود. در زمان خواب، مایعات بدن به تمام بدن پخش می شوند و مقداری از آنها هم به اطراف چشم می روند. حال اگر جهت خوابیدن بر اثر بالشت نامناسب باشد، این مایعات به اطراف چشم رفته و باعث پف کردن چشم می شوند.

فواید بالشت استاندارد


کیفیت خواب تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روحی دارد. اگر بالشت نامناسب باشد، می تواند خواب را مختل کند و باعث سردرد، گردن درد، بی حسی یا احساس ناراحتی در شانه‌ها و بازوها در زمان بیداری شود. بالشت مناسب باعث می شود سر هم تراز با شانه‌ها قرار بگیرد. در زمان خواب  سر به عقب یا جلو خم شود که با وجود بالشت استاندارد این فاصله رعایت می شود. 

بالشت ها باید هر 2 سال یک بار تعویض شوند.

 

 

نکات مهم زمان خرید بالشت

در زمان خرید بالشت به جنس و موادی که درون آن ریخته شده، دقت کنید. در برخی از موارد بالشت با مواد استری، ابر، پر مرغابی و یا ترکیبی از پر مرغ و مرغابی پر می شود. پلی استر ارزان قیمت است و کیفیت پایین تری نسبت به پر دارد. مقدار موادی که درون بالشت ریخته شده اهمیت زیادی دارد. به هر میزان که مواد بیشتری درون بالشت ریخته شده باشد، بالشت سفت تر می شود و دیرتر خراب می شود. بالشت سفت برای کسانی که به پهلو می خوابند مناسب است. سعی کنید رو به شکم نخوابید. اما اگر مجبور به این کار هستید، بهتر است بالشت نرم استفاده کنید تا در زمان خواب سر به عقب خم نشود و از فشار به گردن جلوگیری شود. درزهای بالشت باید به دور کامل دوخته شده باشند. به خصوص در مورد بالشت هایی که با پَر پُر شده اند، مهم تر است. در صورت وجود درز، اتاق کثیف می شود.

شستشوی بالشت

برای بالشت جلد یا کاور تهیه کنید تا از گرد و غبار در امان بماند. زمان شستشو هم از پودر رختشویی و آب سرد استفاده کنید. بعد از شستشوی کامل بالشت، بهتر است آن را بر روی سطح شیب دار قرار دهید تا آب آن تخلیه شود و سپس آن را در مقابل آفتاب قرار دهید. برای خشک کردن بالشت می توانید از دستگاه خشک کن استفاده کنید و درجه آن کم کنید و زیر آن یک توپ تنیس قرار دهید تا هنگام خشک شدن، مواد داخل بالشت هم حرکت کنند. زمانی که از بالشت استفاده نمی کنید، آن را درون کمد یا اتاق قرار دهید و از مرطوب نبودن محیط اطمینان حاصل کنید.