نردبان و پله

(7)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:
نردبان چهار پله پارتیان
300000
ارسال رایگان
نردبان شش پله پارتیان
450000
ارسال رایگان
نردبان little giant ladder مدل ALTA ONE 13
1722000
ارسال رایگان
نردبان little giant ladder مدل ALTA ONE 17
1888000
ارسال رایگان
نردبان little giant ladder مدل ALTA ONE 22
2193000
ارسال رایگان
نردبان سه پله پارتیان
225000
ارسال رایگان
نردبان پنج پله پارتیان
375000
ارسال رایگان

نردبان و پله

ویژگی و مزایای انواع نردبان

نردبان برای دسترسی به مکان هایی که ارتفاع زیادی دارند، استفاده می شود. این وسیله با متریال های مختلفی تولید می شود. جدیدترین نردبان های بازار به صورت ریلی و کشودار هستند. از این نوع نردبان ها برای فروشگاه ها و منازل کوچک استفاده می شود. نردبان های قدیمی یکپارچه هستند و به فضای زیادی نیاز دارند. در اغلب خانه های ویلایی نردبان های یکپارچه کاربرد دارند. 


نردبان های چوبی چه مشخصاتی دارند؟

در گذشته نردبان های چوبی متدالترین نردبان های بازار بودند. در اغلب خانه ها این نوع نردبان ها بیشترین استفاده را داشتند. البته نردبان های چوبی در برابر آب و رطوبت مقاومت بالایی نداشتند و نمی توانند بارهای سنگین را تحمل کنند. گاهی خطر شکستن پله نردبان وجود داشت. اما کمی بعدتر نردبان های فلزی هم وارد بازار شدند. 


ویژگی نردبان های فلزی 

این نوع نردبان ها اگر چه وزن سنگینی دارند، اما استحکام و مقاومت بالای آنها مثال زدنی است. البته اگر فلزی که برای ساخت نردبان استفاده می شود، در مقابل رطوبت دوام زیادی ندارد. اما با رنگ کاری می توان از پوسیدگی و زنگ زدن نردبان های فلزی جلوگیری کرد. به دلیل استحکام بالای نردبان های فلزی از آن در صنایع و کارگاه ها استفاده می شود. بهترین آلیاژ برای ساخت نردبان های فلزی آلومینیوم است. در واقع نردبان های آلومینیومی سبک، مقاوم و ضدزنگ هستند که ظاهر زیبایی دارند.


نردبان های PVC

سومین متریال برای ساخت نردبان استفاده از پلاستیک PVC است که به دلیل استحکام بالا و وزن سبک با استقبال زیادی مواجه شده است. البته نردبان های PVC در سایزهای کوتاه و برای مصارف خانگی و فروشگاهی کاربرد دارند. برای مکان های صنعتی و حمل مواد و وسایل سنگین نمی توان از این نوع نردبان ها استفاده کرد. 
 

نردبان با متریال های فلزی، pvc و چوبی ساخته می شوند.

پله های استاندارد چه ویژگی هایی دارند؟

پله سازه ای که برای سهولت دسترسی به طبقات بالاتر طراحی و ساخته می شود. اما ساخت پله بدون مهندسی دقیق ممکن نیست. رعایت استانداردهای لازم برای ساخت پله ضرورت دارد. در زیر برخی از این استانداردها را بررسی می کنیم.


ابعاد استاندارد پله ها

ابعاد پله شامل طول، عرض و ارتفاع است. ارتفاع پله به اندازه گام هایی است که برداشته می شود. پله هایی که ارتفاع بیش از حد داشته باشند، رفت و آمد را سخت می کنند. این مشکل برای افرادی که به مشکلات مفصلی مبتلا هستند، کودکان و سالمندان بیشتر می شود. ارتفاع استاندارد برای پله ها 18 سانتیمتر است. عرض هر پله هم باید بین 32 تا 33 سانتیمتر باشد.
اگر طول پله های کم باشد، افراد با هم نمی توانند از پله ها عبور کنند. برای مثال یک راه پله با طول یک متر تنها برای عبور یک یا نهایتا دو نفر مناسب است. حتی حمل و جابجایی وسایل را هم سخت می کند. طویل بودن راه پله زمانی مهم تر می شود که در اثر وقوع یک حادثه ساکنین مجبور به ترک ساختمان باشند. در صورتی که راه پله باریک باشد، در بین راه می مانند و خطرات دیگری آنها را تهدید می کند. 


استاندارد تعداد پله ها

تعداد پله ها هم یکی از موارد مهم دیگری است که زمان ساخت و ساز باید به آن توجه شود. طبق گفته مهندسین و کارشناسان این حوزه حداکثر تعداد پله های متوالی در هر بازوی پله باید ۱۲ عدد باشد. در صورتی که فاصله بین طبقات با 12 پله تکمیل نشود و به پله بیشتری نیاز باشد، بعد از هر 12 پله یک پاگرد قرار می گیرد و مجددا پله ها از نو شروع می شود. 


رعایت نکات ایمنی در راه پله ها

با توجه به احتمال وقوع حوادث ناگوار در تمامی ساختمان ها، در نظر گرفتن ضوابط ایمنی در راه پله ها ضرورت دارد. هنگام ساخت و ساز باید راه پله ها در مجاورت فضای آزاد قرار بگیرند. در صورت نشت گاز با باز کردن پنجره می توان از وقوع سانحه آتش سوزی جلوگیری کرد. همچنین ایجاد باکس در راه پله برای قرار دادن وسایل ایمنی از جمله کپسول آتش خاموش کن ضرورت دارد.