میز کار

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

میز کار

یکی از میزهای جدیدی که این روزها در بازار دیده می شود، میز کار ایستاده است. بسیاری از محققان بر این باور هستند میزهایی که ارتفاع کوتاه دارند و برای استفاده باید یک صندلی هم در کنار آنها قرار بگیرد، به مرور زمان باعث چاقی و مشکلات ستون فقرات می شود. به همین دلیل کارشناسان در فکر ساخت میز ایستاده افتاده اند.
از نظر سازندگان، میز کار می تواند به پاکسازی قند خون کمک کند. زمانی که انسان در حالت نشسته قرار می گیرد، انرژی کمتری مصرف می کند. به همین دلیل قند و چربی اضافه خون تخلیه نمی شود. به مرور زمان فرد به دیابت مبتلا می شود. آنچه در این مطلب می خوانید، نتیجه تحقیقات یکی از انجمن های روانشناسی بریتانیایی در سال 2012 است. این دستاورد توسط «NCBI» منتشر شده است. 
براساس گفته های «NCBI» افراد در هفته کاری، در یک روز به طور میانگین 5 ساعت و 41 دقیقه را در حالت نشسته سپری می کنند و 7 ساعت در شب می خوابند. طبق تحقیقات این موسسه، افرادی که مدت زمان بیشتری را در محل کار به صورت نشسته سپری می کنند، به این حالت عادت می کنند. به طوری که در منازل و سایر فضاها هم به ایستادن و راه رفتن تمایلی ندارند. این حالت ها با بهزیستی روانی حالت معکوس دارد.
براین اساس میز کار ایستاده طراحی شد تا افراد به جای نشستن در پشت میز و کار کردن، به صورت ایستاده کارهای روزانه را انجام دهند. به طور کلی مزایای استفاده از میز کار ایستاده را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد: 


پیشگیری از چاقی

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از میز کار ایستاده، پیشگیری از چاقی است. طبق مطالعات صورت گرفته، افراد در حالت نشسته کالری بیشتری می سوزانند. به طوری که سوزاندن کالری بیشتر از آن مواد غذایی دریافت شده است. به همین دلیل ایستادن بیش از نشستن، در کاهش وزن موثر است.
میز و صندلی های معمولی باعث نشستن طولانی مدت می شود و روند چاقی را سرعت می دهد. در حالی که میز کار ایستاده باعث جلوگیری از چاق و ایجاد تناسب اندام در کاربران این میزها می شود.


کاهش خطر ابتلا به سرطان

طبق تحقیقات صورت گرفته از سوی پژوهشکده ها، یکی از علت های ابتلا به سرطان، نداشتن تحرک جسمانی است. نشستن بیش از حد خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. زیرا در نشستن طولانی مدت سطح پروتئین واکنشی C افزایش می یابد. این فرآیند تاثیر مخربی در بدن دارد و پیش زمینه ابتلا به سرطان شناخته شده است. در حالیکه استفاده از صندلی ایستاده باعث تحرک جسمانی و جلوگیری از ابتلا به سرطان می شود.

میزکار ایستاده با کاهش چربی و قند خون احتمال ابتلا به چاقی و دیابت را کاهش می دهد.

 

بهبود وضع اندامی و مبارزه با درد

نشستن طولانی مدت به بسیاری از اندام ها (کمر و گردن) فشار وارد می کند. به مرور زمان این قسمت ها ضعیف شده و پس از مدتی درد گردن و کمر شروع می شود. در حالی که در زمان ایستاده قدرت مرکزی بیشتری می شود. اندام ها در وضعیت متعادل قرار می گیرند. نمایشگر رایانه در مقابل چشم ها قرار می گیرد که به خم شدن نیاز ندارید. قوز پیدا کردن یکی از نتایج بد نشستن است. هر چقدر هم صندلی استاندارد باشد و زمان نشستن دقت بیشتری برای نشستن صحیح داشته باشید، باز هم لحظه هایی هستند که از نحوه صحیح نشستن غافل می شوید. بدون اینکه متوجه شوید به این نوع نشستن عادت می کنید که پس از مدتی اندام از حالت طبیعی خود خارج می شوند. اما در میزکار ایستاده این مشکلات وجود ندارد.


افزایش بهره‌وری و راندمان کاری

یکی دیگر از مزایای استفاده از میز کار ایستاده، افزایش بهره وری است. در سال 2016 تحقیقاتی بر روی افرادی که به صورت ایستاده کار می کنند و کارمندانی که به صورت نشسته کار می کنند، صورت گرفت. نتایج این تحقیقات نشان داد که افراد نشسته کنترل دقیقی بر روی کار ندارند. زیرا با سکون جسمانی، مغز هم در حالت راکد و استراحت قرار می گیرد. در حالی که در زمان استفاده از میزکار ایستاده، بدن مدام در حال حرکت است که از خواب رفتن مغز جلوگیری می کند. از میزایستاده می توان برای منزل و اتاق کار هم استفاده کرد.