کومپوستر

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

کومپوستر

برای باغچه هایی که در حیاط منزل راه اندازی می شوند، استفاده از کود، سم، خاک مناسب، آبیاری و ... ضرورت دارد. گیاهان خانگی هم همانند کشت های وسیع به مراقبت نیاز دارد. البته نوع کودهایی که برای کشت های خانگی استفاده می شود، با کودهای شیمیایی، آلی و ارگانیک برای کشاورزی های صنعتی تفاوت دارد.
کودهایی که برای کشت های وسیع استفاده می شود، از قدرت بالایی برخوردارند. اگر همین کودها برای باغچه های خانگی استفاده شود، به گل و گیاهان خانگی آسیب می رسانند. زیرا گل و گیاهان خانگی در حجم کمتری هستند و قدرت بالایی برای مقاومت در برابر کودهای قدرتمند را ندارند.
برای خاک باغچه ها و کشت های کوچک از روش کومپوستر می توان استفاده کرد. در این روش با استفاده از فرایند تجزیه هوازی، می توان انرژی را که صرف رشد میوه و سبزیجات شده است، دوباره به زمین بازگرداند. در واقع کومپوستر یک روش طبیعی بازیافت و تجزیه زباله آلی زیست تجدیدپذیر است. با این روش زباله های مواد غذایی به مواد غیرآلی مغذی برای خاک تبدیل می شود.


نحوه کمپوست زباله های قابل بازیافت

اما دستگاهی که که برای این کار استفاده می شود، کومپوستر نام دارد. این دستگاه دارای سطل است که زباله های قابل بازیافت درون آن قرار می گیرد. سطل منافذ جانبی دارد که باعث گردش هوا درون دستگاه می شود. این سطح با داشتن درب محکم، مواد را حفظ می کند. دستگاه کومپوستر برای تبدیل زباله های قابل بازیافت خانگی کاربرد دارد. نوع صنعتی این دستگاه در سایز بزرگ است و در کارخانه های بزرگ برای تولید کودهای ارگانیک از آن استفاده می شود. در کومپوسترهای خانگی، اندازه و سایز دستگاه کوچک است. به طوری که براحتی می توان آن را جابجا کرد. با وجود این دستگاه مقدار زیادی از زباله های دور ریختنی قابل استفاده می شوند. در دستگاه کومپوستر می توان موادی همچون پست میوه ها، پسمانده غذاها، سبزیجات، برگ و .... را استفاده کرد.

در دستگاه کومپوستر، زباله ها مجددا به خاک های قدرتمند تبدیل می شوند

 

برای جلوگیری از نمناک شدن و بوگرفتن سطل کومپوستر می توان از تکه های روزنامه باطله، مقوا و باقی مانده های کاغذ استفاده کرد. سطل دستگاه به صورت اتوماتیک عمل و مواد مغذی عالی را برای باغچه تولید می کند. این دستگاه را می توان در آپارتمان های کوچک، بالکن و تراس قرار داد. نوعی از کومپوستر به شکل کشتی فضایی است. به هر میزان اندازه و سایز کومپوستر بزرگتر باشد، قدرت بیشتری برای تبدیل مواد بازیافتی به کود دارد. از سوی دیگر حجم مواد تولید شده هم بیشتر است. 


مزایای استفاده از کومپوستر چیست؟

زمانی که از کومپوستر استفاده می شود، بسیاری از زباله های بازیافتی مجددا به زمین باز می گردند. در این روش می توان کودها طبیعی و ارگانیک تهیه کرد. کودهای تولید شده هیچ خسارتی به زمین وارد نمی کند. قدرت آنها طبیعی و متناسب با گل و گیاهان خانگی است. ریشه گیاهان خانگی را از بین نمی برد. کودهایی که با استفاده از دستگاه کومپوستر تولید می شود، بدون هزینه هستند. از ورود زباله ها به محیط زیست جلوگیری می شود و در نتیجه آسیب کمتری به محیط زیست وارد می شود. از سوی دیگر به جای استفاده از کود شیمیایی که برای محیط زیست مضر است، از کود ارگانیک استفاده می شود.


چطور از دستگاه کومپوستر استفاده کنیم؟

به دلیل اینکه دستگاه کومپوستر زمان استفاده مواد غذایی و زباله ها را چرخ می کند، باعث بدبو شدن سطل دستگاه می شود. این بو گاهی در فضای خانه یا حیاط منتشر می شود که آزاردهنده است. برای جلوگیری از این مشکل از تکه های چمن استفاده کنید. البته نباید در بین چمن علف هرز وجود داشته باشد. زیرا علف هرز هم باعث ایجاد بوی بد می شود. فضولات حیوانی، گوشت و فرآورده های لبنی را به ترکیبات بازیافتی اضافه نکنید. این مواد باعث تخریب کود تولید شده می شود و انگل و بیماری به دنبال دارد. در نتیجه گیاهان به جای رشد، صدمه می بینند. به همان اندازه که مواد و زباله های مرطوب و خیس استفاده می کنید، مواد خشک خرد شده هم درون سطل کومپوستر قرار دهید.