چمن زن

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

چمن زن

در محیط های بزرگ و پارک، فضای باز که برای زیبایی چمن کاشته می شود، دستگاه چمن‎زنی هم نیاز است. این دستگاه به طور اتوماتیک چمن ها را به صورت یکسان کوتاه می کند. باقی مانده چمن ها هم در مخزن دستگاه ذخیره می شود که از آنها می توان به عنوان کود استفاده کرد. دستگاه چمن‎زنی به جای داس، اره، چاقو و قیچی استفاده می شود.
در گذشته برای کوتاه کردن چمن ها از این وسایل استفاده می کردند. اما این وسایل نه تنها قادر به کوتاه کردن دقیق و یکسان چمن ها نبودند، بلکه کار چمن‎زنی هم در زمان بیشتری انجام می شد. برای فضاهای بزرگ و گسترده دستگاه چمن‎زنی کارآترین وسیله برای کوتاه کردن چمن محسوب می شود.
سایز و اندازه دستگاه چمن‎زنی یکسان نیست و با توجه به محیط می توان انتخاب کرد. نمونه های کوچک دستگاه چمن‎زنی برای منازل مناسب است. برای دانشگاه، بیمارستان، سازمان های بزرگ و پارک ها نوع بزرگ این دستگاه هم در بازار موجود است. قاعدتا برای فضاهای گسترده تر دستگاه های بزرگ چمن‎زنی پرکاربردتر هستند. 
در دستگاه یک تیغه گردان قرار دارد که این تیغه چمن و علف ها را برش می دهد. البته هر روز دستگاه چمن‎زنی در حال پیشرفت بیشتر است. نوع هوشمند دستگاه های هوشمند قادر به برش چمن بدون دخالت دست هستند. در این نوع دستگاه های چمن‎زنی، پس از اینکه چمن های اضافه درون مخزن فرستاده می شوند، بر روی آنها تغییرات دیگری صورت می گیرد. این چمن های اضافه درون مخزن چمن‎زن، به پودر تبدیل و اتوماتیک وارد زمین می شوند تا برای چمن ها کود شوند.


دستگاه چمن‎زن از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

دستگاه چمن‎زنی از چندین قسمت تشکیل شده است که شامل موتور یا الکتروموتور، میل یا لوله واسط، دسته یا نگه دارنده و تیغه یا نخ است. موتور دستگاه چمن‎زن، قلب دستگاه محسوب می شود که به صورت دو زمانه، چهار زمانه و یا برقی است و مهم ترین وظیفه را بر عهده دارد. میزان توان و قدرت دستگاه چمن‎زن به قدرت موتور آن بستگی دارد. حتی قدرت داس موتوری آن به قدرت الکتروموتور بستگی دارد. قسمت دیگر در دستگاه چمن‎زن، میل یا لوله واسط است. در چمن‎زن های دوشی یا پشتی اندازه و طول لوله واسط متفاوت است. در چمن‎زن های پشتی یا دوشی از میل های متفاوتی استفاده می شود که متناسب با کار دستگاه باشد.
قسمت نگهدارنده یا دسته به عنوان فرمان دستگاه عمل می کند. دسته چمن‎زن به صورت تک دسته، دسته دو چرخه ای، دایره ای و یا حلقه ای است. البته تناسب دسته با انتخاب و سلیقه کاربر در ارتباط است و مشتریان مطابق با نحوه به دست گرفتن دستگاه چمن‎زنی می توانند دسته متناسب را خریداری کنند. تیغه نقش مهمی را در دستگاه چمن‎زنی دارد. تیغه های فلزی و توپی نخ علفزن برای برش علف و چمن استفاده می شود. تیغه های دستگاه اغلب به صورت دو پره تا هشت پره هستند که از آنها می توان برای هرس کردن سایر گیاهان هم استفاده کرد. این تیغه ها به صورت دندانه دار بین 36 تا 100 دندانه طراحی می شوند. تیغه های ساده و الماسه دار با توجه به میزان چمن ها و نوع کاربردی که دارند، بر روی دستگاه چمن‎زن نصب می شوند. یکی دیگر از قسمت های یک دستگاه چمن‎زنی، توپی نخ علف زن است که می تواند به صورت نخ علفزن گرد یا ساده، نخ علفزن اره ای یا دندانه دار، نخ علفزن چهارگوش یا مربعی، نخ علفزن تیتانیوم یا مغزدار و .... باشد. هر یک از این تیغه ها برای کار خاصی طراحی می شوند. 

نمونه های کوچک دستگاه چمن‎زنی برای منازل مناسب است.