استخر و تجهیزات

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

استخر و تجهیزات

استخر در فصل گرم سال طرفداران بیشتری پیدا می کند. البته به دلیل اینکه اغلب استخرها عمومی هستند، لازم است زمان برای انتخاب یک استخر استاندارد به موارد و نکات زیر توجه کنید:


آب تمیز در استخرها ضرورت دارد

اولین نکته ای که در مورد همه استخرها باید توجه بگیرد، داشتن آب تمیز و بهداشتی است. در این مورد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب باید به گونه ای باشد که هیچ خطری را متوجه شناگران نکند. ممکن است آب از نظر رنگ، طعم یا بو کاملا سالم به نظر برسد. اما از نظر شیمیایی و ترکیبات سمی و آلوده باشد که در این صورت ناقل بیماری خواهد بود.
ذرات درشت که به وسیله باد وارد آب می شوند، تکه حشرات، کاغذ، موی بدن و سر، الیاف لباس، نخ، چربی بدن، گرد و خاک و .... همه باعث آلوده شدن آب استخر می شود. بنابراین ز آب برای رهایی از این مواد زائد ضرورت دارد. همه این مواد ممکن است در نگاه اول دیده نشوند، اما با کمی دقت بیشتر و شنا در آب دیده می شوند.

برای رهایی آب از این مواد، آب را از فیلترهای مخصوص عبور می دهند و با استفاده از لامپ های شنی و غشای پارچه ای، تمامی مواد زائد در پشت فیلتر باقی می ماند. در این صورت آب خالص می شود. اما باز هم آب باید ضدعفونی شود. زیرا برخی دیگر از مواد آلاینده با چشم دیده نمی شوند و گاهی تنها رنگ آب را تغییر می دهند. برای زدودن مواد سمی و آلاینده موجود در آب استخر از مواد آلاینده و کلرهای ضدعفونی کننده استفاده می شود.
از جمله موادی که برای پاک کردن و بهداشتی کردن آب استخر استفاده می شود، می توان به ماده شيميايي سولفات آلومينيوم (زاج سفيد) اشاره کرد که براي متراكم نمودن و تبديل آن به توده درشت ‌تر و نهايتا جذب از فیلترهای مخصوص استفاده می شود. مقدار ماده شیمیایی که برای پاک کردن آب استفاده می شود، با توجه به میزان آلودگی و تیرگی آب استخر استفاده می شود. 
در استخرهای مجهز و استاندارد قبل از اینکه میزان ماده شیمیایی برای ضدعفونی کردن آب استفاده شود، مقداری از آب را آزمایش می کنند. بعد از اینکه مقدار و نوع آلاینده ها مشخص شد، میزان مواد شیمیایی هم مشخص می شود تا برای شفاف کردن و فیلتر آب استخر استفاده شود. در غیر این صورت ممکن است مقدار ماده شیمیایی که برای آب استفاده می شود، بیش از حد باشد که خود به مشکل دیگری تبدیل می شود. به عبارت دیگر، کلرها و مواد شیمیایی که برای تمیز کردن آب باعث مشکلات تنفسی می شوند. اگر آب استخر از چاه اختصاصي تامين مي‌ شود، مسئولین باید در ابتداي هر فصل با انجام آزمايش‌هاي باكتريولوژيكي (باكتري شناختي) از آب مصرفي، سالم و بهداشتی بودن آب استخر را مشخص کنند.

 

استخر در فصل گرم سال طرفداران بیشتری پیدا می کند.

 

توجه به بدن سالم شناگران در بدو ورود به استخر

مسئولان استخر نباید به افرادی که دچار عارضه شدید پوستی و یا زخم هستند، اجازه ورود به آب دهند. حتی با نصب تابلو اخطار برای بیماران عفونی و کسانی که به بیماری های پوستی مبتلا هستند، می توان از ورودی این افراد به داخل آب جلوگیری کرد. همینطور قسمت ورود به استخر  در معبر دوش ها و پاشویه باید تحت نظر قرار بگیرد. آب این قسمت ها باید به طور مداوم تعویض شود. ضدعفونی کردن آب این قسمت ها گاهی باعث اشباع شدن بیش از حد مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده می شود. بنابراین بهتر است آب آن تعویض شود.


ضدعفونی کردن رختکن ها

رختکن از دیگر قسمت های مهم یک استخر است. اما شاید بسیاری از مسئولین استخرها به این قسمت توجه زیادی نداشته باشند. در حالی که آلوده بودن رختکن هم می تواند ناقل بیماری های زیادی باشد. این قسمت باید پاکیزه و بهداشتی باشد. در استخرهای سرپوشیده باید قسمت رختکن در فاصله بین دو نوبت، تهویه شود. استفاده از سیستم تهویه مطبوع برای قسمت رختکن ضرورت دارد.