سونا و تجهیزات

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

سونا و تجهیزات

سونا به محلی گفته می شود که درجه حرارت بالایی دارد و زمانی که فرد در محیط آن قرار می گیرد، باعث تعریق او می شود. سونا از واژه فنلاندی savuna به معنی قرار گرفتن در دود گرفته شده است و می تواند خشک و یا بخار دار باشد. از سونا برای منبسط کردن ماهیچه های بدن استفاده می شود. با این کار عضلات شل می شود. افرادی که در اثر سرما و یا فشار کار زیاد دچار گرفتگی عضلات می شوند، با قرار گرفتن در محیط سونا، عضلات آنها شل و درمان می شود.

همچنین از سونا می توان برای باز کردن روزنه های پوست و تسهیل عمل تعریق در بدن استفاده کرد. سونا یک نوع ماساژ هم محسوب شود. گرمای سونا و آب سرد آن باعث تحریک پوست می شود. با این کار جریان خون پوست بیشتر شده و در نتیجه باعث شادابی و طراوت پوست می شود. برای جلوگیری از پیری زودرس پوست می توان از سونا استفاده کرد.

بسیاری از ورزشکاران بعد از فعالیت های سنگین ورزشی از سونا استفاده می کند. سونای بخار می تواند آب از دست رفته بدن را تامین کند. در نتیجه اسید لاکتیک تولید شده ناشی از تمرین از بین می رود.


انواع سونا و ویژگی های آنها

همانطور که گفتیم سونا به دو نوع بخار و خشک تقسیم می شود که در زیر هر یک را شرح می دهیم:


سونای بخار و ویژگی های آن

سونای بخار به صورت یک اتاقک شبیه به حمام ساخته می شود. کف، دیوارها و سقف سونا با کاشی و سرامیک پوشانده می شود. این کار برای شستشوی راحت سونا صورت می گیرد. میزان حرارت سونای بخار تا حدود 80 درجه سانتیگراد افزایش می یابد. با این کار بدن در حالت تعریق و آرامش قرار می گیرد که فواید زیادی را به دنبال دارد.
در گذشته سونا به صورت سوراخ خای بزرگی در داخل زمین ساخته می شود. اندازه سوناهای قدیمی به گونه ای بود که گاه صدها نفر در آن جا می شدند. در وسط آن یک حفره برای روشن کردن آتش ایجاد می کردند. در قسمت ورودی زیرزمین هم یک سوراخ ایجاد می کردند. این سوراخ برای نگهداشتن آب باران و همچنین جلوگیری از خروج گرما استفاده می شد. 
سونای خشک، مشهورترین و پرطرفدارترین سونا در جهان است. نام آن از زبان فنلاندی گرفته شده و از چوب ساخته می شود. معمولاً وقتی صحبت از سونا می شود، منظور سونای خشک است، ولی سونای بخار( ترک) و همچنین سونای روسی نیز معروف اند. در حال حاضر دمای سونای بخار تا 50 درجه است و رطوبت آن به حداکثر می رسد. سونای بخار برای افرادی که به بیماری ریوی و تنفسی مبتلا هستند، توصیه می شود. همچنین برای افرادی که گلودرد دارند و یا به سرماخوردگی مبتلا شده اند، سونای بخار مناسب تر است.

 

سونا باعث تعریق می شود و از این راه چربی های اضافه از بدن خارج می شوند.

 

سونای خشک و ویژگی های آن 

سونای خشک هم مقداری بخار آب دارد. اما میزان رطوبت آن کمتر از سونای بخار است. درجه حرارت در سونای خشک 80 درجه سانتیگراد است. البته گفته می شود بهتر است ابتدا سونای خشک استفاده شود و در سپس در محیط سونای تر قرار بگیرد. این نوع سونا برای افرادی که به دردهای روماتیسمی مبتلا هستند، مناسب است. 


نحوه استفاده از سونا

هیچگاه با شکم گرسنه به سونا نروید. زیرا بعد از سونا فشار افت می کند و باعث غش و ضعف شما می شود. قبل از رفتن به سونا با شکم پر هم نروید. همچنین قبل از رفتن به سونا از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. 
افرادی که به بیماری قلبی مبتلا هستند، بهتر است از سونا استفاده نکنند. 
افراد سالمندان نمی توانند مدت زیادی در سونا بمانند. بهتر است زمان سونا را محدود کنند.
داروهای تحریک کننده باعث تغییر سوخت و ساز بدن شوند و در گرمای سونا اثرات نامطلوبی بر روی بدن می گذارند. بهتر است از مصرف این داروها خودداری کنید.
بعد از اینکه سونا تمام شد، باید به حمامبروید تا باقیمانده چرک ها و نمک هایی که در نتیجه عرق کردن بر روی پوست شما باقی مانده اند پاک شوند.