روشنایی حمام

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

روشنایی حمام

برای روشنایی حمام توجه به نکات ریز می تواند نور کافی برای محیط حمام را تامین کند. رعایت استانداردهای لازم هم از بروز حادثه و خطرات احتمالی جلوگیری می کند. لامپ های ساده شاید بتوانند نور کافی برای محیط را تامین کنند. اما بهتر است روشنایی آن به اندازه کافی باشد. چراغ هایی که در حمام نصب می شوند تنها برای روشنایی نیست. بلکه زیبایی و آرامش را هم برای حمام به همراه دارند.
برای روشنایی حمام از سه لایه نورپردازی استفاده می شود که شامل نورپردازی فعالیتی، تاکیدی و محیطی است. هر یک از این لایه ها را در زیر توضیح می دهیم.


لایه نورپردازی فعالیتی چه ویژگی هایی دارد؟

برای روشنایی بیشتر حمام، آینه می تواند منعکس کننده نور باشد. در این صورت روشنایی بیشتری را ایجاد کند. برای آینه نورهای سقفی کافی نیست. بلکه چراغ باید در مقابل آینه قرار بگیرد. برای اصلاح صورت و آرایش به نور کافی نیاز است. نورهای توکار سقفی نمی توانند روشنایی کافی برای این کار را تامین کنند. نور سقفی در صورت سایه ایجاد می کند. 

یک روش بهتر برای ایجاد روشنایی، نورپردازی بر روی آینه است. این روش باعث می شود تا سایه در زیر چشم، چانه و گونه به طور کامل محو شود. بهتر است چراغ ها در دو سمت آینه نصب شود. به طوری که وسط چراغ، در ارتفاع چشم ها قرار بگیرد. با این کار می توان از ایجاد سایه بر روی صورت جلوگیری کرد. 
برای ارتفاع چراغ ها، باید 190 تا 200 سانتیمتر از کف زمین فاصله داشته باشد. لامپ های اطراف آینه بهتر است 150 وات باشند. طول چراغ ها هم باید بین 40 تا 50 سانتیمتر باشد تا کل صورت را روشن کند.
نور پردازی دوش هم به زیبایی و روشنایی حمام کمک می کند. برای این کار بای نورپردازی توکار صورت بگیرد تا آب به داخل چراغ ها رسوخ نکند. در حمام های کوچک چراغ ها با دری شیشه ای مجزا محافظت می شوند.


نورپردازی محیطی حمام

نورپردازی محیطی به جای نور طبیعی صورت می گیرد. برای این کار چراغ های سقفی استفاده می شوند. لوستر و چراغ آویز برای حمام های بزرگ مناسب است. البته آویزهایی که برای حمام استفاده می شوند، با آویزهای سایر قسمت های خانه متفاوت هستند. روشنایی محیطی حمام باید به صورت مخفی باشد تا زیبایی بیشتری به همراه داشته باشد. نور ملایم برای حمام مناسب تر است.
چراغ آویز و سقفی اگر چه زیبا هستند. اما برای حمام های کوچک که سقف کوتاه دارند، مناسب نیست. زیرا زمان دوش گرفتن با لوست برخورد می کنید. برای این دسته از حمام ها نور باید توکار و نقطه ای باشد تا تمامی قسمت های حمام را روشن کند. بهتر است از چراغ هایی که دارای زاویه قابل تنظیم هستند، استفاده کنید. اگر کاشی های حمام رنگ روشن باشند، حمام روشن تر می شود. برای ایجاد نورپردازی هنری در حمام می توانید قسمتی از دیوار را به شکلی خاص کاشی کاری کنید و نور را به گونه ای تنظیم کنید که بر روی این قسمت کاشی کاری شده بتابد.

برای نورپردازی حمام از سه روش فعالیتی، تاکیدی و محیطی استفاده می شود.

 

لامپ های حباب دار برای نورپردازی حمام

اگر سقف حمام کوتاه است، چراغ باید درون حباب قرار بگیرد. حباب نور حمام را ملایم تر می کند. در عین حال از برخورد آب با لامپ که در زمان روشن شدن داغ می شود، جلوگیری می کند. نور سفید برای حمام مناسب تر است و رنگ پوست را دقیق تر نشان می دهد. لامپ های فلورسنت و هالوژن سفید رنگ هستند. می توانید از این نوع لامپ ها به جای لامپ های حبابی زرد رنگ استفاده کنید. در عین حال طول عمر و دوام بیشتری هم دارند.


دیمر و نورپردازی تاکیدی حمام

نوع دیگری از چراغ برای نورپردازی حمام، دیمر است. دیمر نوعی چراغ است که می توان نور آن را کم یا زیاد کرد. بنابراین زمانی که به نور بیشتری نیاز دارید، نور دیمر را بیشتر می کنید. اما وقتی به آن احتیاج کمتری دارید، نور دیمر را کمتر می کنید تا از مصرف برق جلوگیری شود. 


روشنایی حمام و توجه به امنیت

اگر چه روشنایی حمام اهمیت و ضرورت زیادی دارد. اما نباید فراموش کنید که بی توجهی به نکات ایمنی خطرات زیادی را به دنبال دارد. حمام محیط مرطوبی است که به طور مداوم آب به اطراف چراغ ها برخورد می کند. بنابراین باید چراغ ها دارای محافظ ضدآب باشند. تمامی سیم کشی های حمام باید به صورت توکار انجام شود. هیچ سیمی نباید لخت و بدون روکش باشد. سیم کشی و نورپردازی حمام باید توسط افراد متخصص انجام شود.