پتو

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

پتو

پتو یکی از لوازم ضروری تمامی خانه هاست که در تمامی فصول سال باید استفاده شود. حتی در فصل های گرم سال و یا در مناطقی که آب و هوای گرم دارند، وجود پتو ضرورت دارد. پتو از واژه «پت» به معنای موی بافته شده از پشم گرفته شده است. 
برای تولید پتو از لایه های تختی استفاده می کنند و سپس یک نوار باریک دور تا دور آن می دوزند که دو لایه را به هم متصل می کند. با وجودی که اصل کاربرد پتو برای گرما و راحتی در زمان خواب است، اما با قرار دادن یک لایه مجزا، به آن خاصیت زیبایی هم می دهد. برای تولید پتو از متریال هایی همچون پشم، پنبه، کتان و یا ابریشم استفاده می شود. البته الیاف های مصنوعی را هم باید اضافه کنیم.

انواع پتو

پتو انواع مختلفی دارند که بر حسب نوع موادی که برای تهیه آنها استفاده می شود، می توان آن را دسته بندی کرد. پتوهایی که از جنس پشم هستند، ضخیم و سنگین وزن هستند که برای مناطق سردسیر و در فصول سرد سال کاربرد دارند. در حالی که پتوهای پنبه ای سبک وزن هستند و به راحتی جریان هوا را عبور می دهند. در حال حاضر پتوهای بافته شده اکریلیک، پلی استر کشباف، راسو، پنبه و ابری هم در بازار موجود است. 
در حال حاضر در بازار ایران پتوهای وارداتی از ترکیه، چین و ایتالیا در کنار پتوهای ساخت داخل به فروش می رسد. در زیر به معرفی دقیق انواع پتو می پردازیم:

 

پتوهای پنبه ای


این نوع پتوها از جنس پنبه خالص نیستند. بلکه ترکیبی از نخ پنبه و الیاف مصنوعی مانند پلی استر و اکریلیک هستند که به دلیل نرمی، طرفداران زیادی در بازار دارند. پتوهای پنبه ای پرز نمی دهند و به همین دلیل به ملحفه هم نیاز ندارند. این نوع پتوها در دو مدل یک لایه و دو لایه در بازار موجود است.

 

پتوهای ارگانیک

پتوهای ارگانیک برای کسانی توصیه می شود که به الیاف های مصنوعی آلرژی دارند. اگر چه قیمت این پتوها بالاست، اما حساسیت پوستی ایجاد نمی کنند. این نوع پتوها هم از پنبه خالص تهیه می شوند و بسیار گرم و نرم هستند.

پتوهای برجسته و طرحدار گرانقیمت تر از پتوهای ساده هستند.

 

 

پتوهای پشمی

از جمله قدیمی ترین نوع پتوها، پتوهای تهیه شده از پشم هستند که بهترین انتخاب برای افرادی است که به فصل زمستان حساسیت دارند. این پتوها پرز دارند که هوا را در بین خود نگه داشته و در نتیجه از نفوذ سرما به داخل پتو جلوگیری می کنند. پتوهای پشمی برای کسانی که حساسیت پوستی یا اگزما دارند، مناسب نیست.

 

پتوهای پشم شیشه ای

پتوهای پشم شیشه ای برای کسانی که مشکلات تنفسی دارند و همچنین برای کودکان گزینه مناسبی است. در پتوهای پشم شیشه ای از یک لایه سبک پشم شیشه و پارچه نخی استفاده می شود. پشم شیشه به طور مستقیم با بدن ارتباط ندارد و در لابه لای پارچه قرار می گیرد. سبک پتوهای پشم شیشه ای شباهت زیادی به لحاف دارد اما به نسبت آن، سبک تر و خنک تر است. 

 

پتوهای مسافرتی

این پتوها کم حجم و سبک هستند و فضای کمی را اشغال می کنند. برای تهیه پتوهای مسافرتی از الیاف های مصنوعی استفاده می شود که قیمت ارزانی دارند. از پتوهای مسافرتی می توان برای اردوها و کمپینگ استفاده کرد.

 

پتوهای بافتنی یا قلاب بافی

پتوهای بافتنی بیشتر جنبه تزئینی دارند که جزء صنایع دستی محسوب می شوند. برای تهیه این نوع پتوها از پشم و سایز اشیا تزئینی استفاده می شود. با این وجود کاربرد هم دارند و بسیار گرم هستند.

 

نکاتی برای خرید پتو

توجه به سایز پتو اهمیت زیادی دارد. پتوهای یک نفره، دو نفره و پتوی کودک متفاوت هستند که با توجه به نیاز باید خریداری شود. به برند تجاری پتو هم توجه کنید. برندهای تجاری که در داخل کشور تولید می شود می توان از گلبافت، نرمینه، داتیس، گلسا و ... نام برد. پتوی های قابل شستشو را خریداری کنید. برخی از پتوها قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند که کار شستشو را برای شما راحت تر می کند.