پاتختی پایه بلند

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

پاتختی پایه بلند

سرویس خواب جزء جدانشدنی یک اتاق خواب است که نمی‌توان اتاق خواب را بدون آن حتی تصور کرد. یک سرویس خواب کامل شامل اجزای مختلف و پرکاربردی است که وجود خیلی از آن‌ها ضروری است. اجزاء سرویس خواب شامل تخت، میز پاتختی، میز آرایش، آینه، کمد و پاف می‌باشد. در این مطلب به بررسی ماهیت و کاربرد میز پاتختی می‌پردازیم.

 

میز پاتختی را در سرویس خواب بشناسید

پاتختی‌ها، میز‌های کوچکی هستند که جایگاه قرار گرفتن آن‌ها در دو طرف تخت خواب است. میز‌ پاتختی از جمله اجزای اصلی، مهم، ضروری و کاربردی سرویس خواب است. این وسیله علاوه‌بر کارایی، زیبایی خاصی هم به اتاق خواب شما می‌بخشد و در دکور و دیزاین اتاق خواب تاثیر بسزایی دارد. متناسب با سلیقه‌ی‌شما اندازه و مدل پاتختی می‌تواند متفاوت باشد. اما بهتر است متناسب با مدل و ابعاد تخت و در کل سرویس خواب به انتخاب پاتختی ‌بپردازید. 

 

پاتختی پایه بلند

مدل محبوب دیگری که وجود دارد پاتختی پایه بلند است. این مدل پاتختی دارای پایه‌های بلند است و کشو ندارد. به دلیل بلند بودن این مدل پاتختی، در طی روز هم می‌توان به راحتی آن را مرتب کرد و وسایل را روی آن قرار داد و برداشت و نیازی به خم شدن نیست. مزیت مهم دیگری که این مدل را محبوب کرده است، قابل رویت بودن زیر پاتختی و قابلیت استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن زیر آن است.

 

کاربرد پاتختی پایه بلند

از نظر کاربردی، این وسیله برای گذاشتن لوازمی که ممکن است قبل از خواب، در طی شب و یا حتی بعد از بیدار شدن به آن‌ها نیاز پیدا کنید، طراحی شده است. همچنین این میز محل مناسبی برای گذاشتن کتاب، آباژور، چراغ مطالعه، ساعت یا لیوان آبی که در طول شب‌ ممکن است نیاز داشته باشید است. از جنبه‌ی تزئینی، پاتختی پایه بلند می‌تواند محل مناسبی باشد برای گذاشتن ساعت‌های رومیزی، تلفن‌‌های تزئینی، گیاهان آپارتمانی، قاب عکس و لامپ‌های تزئینی و بیدارکننده.

 

انواع پاتختی پایه بلند در سرویس خواب

پاتختی شناور

از جمله پاتختی‌های مناسب، پاتختی شناور یا شلف دیواری است. به دلیل قابلیت تنظیم ارتفاع دلخواه کاربر، این مدل پاتختی طرفدار بیشتری دارد و سایر مدل های پاتختی اعم از: پاتختی نیم دایره، پایه کوتاه، لپ تاپی، دو طبقه، دارای یک کشو و کمد، دارای یک کشو و قفسه، یک قفسه‌ای، یک کشویی، دو کشویی، سه کشویی، شناور سنتی، از جنس سنگ مرمر، متحرک

 

در انتخاب میز پا‌تختی بلند لازم است به این نکات توجه کنید

ذکر این نکته ضروری است که گاهی به دلیل نبودن فضای کافی در اتاق خواب، اقدام به حذف پاتختی از سرویس خواب می‌شود. از آنجایی که این کار اشتباه است، توصیه می‌شود اگر فضای کافی در اختیار ندارید، مدل های بدون پایه که به دیوار متصل می‌شوند را انتخاب کنید. پس سعی کنید پاتختی را حذف نکنید.

 

اندازه استاندارد پاتختی بلند

طول و عرضی که برای پاتختی‌ پیشنهاد شده است، حداقل ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر است. اندازه ی استاندارد ارتفاع برای پاتختی از 70 سانتی‌متر شروع می‌شود. ارتفاع پاتختی نباید از ارتفاع تخت کمتر باشد. این ارتفاع باید در اندازه‌ای باشد که وقتی روی تخت دراز کشیده‌اید بتوانید روی پاتختی را ببینید و به وسایل روی آن دسترسی داشته باشید. در کمترین حالت ارتفاع، ارتفاع پاتختی باید همسطح با تخت خواب‌تان باشد.

 

رنگ و مدل

بهتر است همه‌‌ی اجزاء اتاق خواب را با رنگ و مدل تخت خواب هماهنگ و ست کنید. متناسب با سبک دکوراسیون اتاق خواب میز پاتختی مدرن یا کلاسیک یا سنتی انتخاب شود.

 

تعداد پاتختی مناسب

برای تخت‌ دو نفره و تک نفره تعداد پاتختی لازم فرق می‌کند. برای تخت یک نفره نیاز به یک میز پاتختی و برای تخت‌ دونفره دو میز پاتختی نیاز دارید.

 

نکاتی که برای نگهداری از پاتختی، به کمک شما می‌آیند

 

حفاظت در مقابل گرما و نور‌خورشید

اولین نکته‌ای که در مورد نگهداری وسایل و مخصوصا وسایل چوبی، باید رعایت کرد، حفاظت در برابر حرارت و نورخورشید است. چراکه نورخورشید باعث رنگ پریدگی سطح‌چوب می‌شود. برای این منظور اگر پاتختی شما در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد، روزها روکش و پارچه ای که جنبه ی تزئینی هم داشته باشد، روی آن بیاندازید.

 

جابجایی

درجابجا کردن پاتختی دقت کنید که از کشیدن این وسیله اجتناب کنید و تاجای ممکن میز را بلند کرده و بعد تکان دهید.

 

فشار

فشار ناگهانی باعث خرابی و شکستگی پاتختی می‌شود. از فشار آوردن بیشتر از تحمل پاتختی بر روی آن پرهیز کنید.

 

دور نگهداشتن از آب و رطوبت

اگر پاتختی از جنس چوب باشد براثر رطوبت ممکن است دچار ترک خوردگی یا باد کردن شود. تا حد امکان دمای محیط و رطوبت اتاق را کنترل کنید.

 

تمیز کردن میز پاتختی پایه بلند

استفاده از آب‌گرم و صابون یا آب و سرکه
ابتدا یک پارچه را به آب و صابون یا آب وسرکه آغشته کنید. مراقب باشید پارچه بیش از حد خیس نباشد. سپس پارچه را روی سطح بکشید و بعد با یک دستمال خشک آن را پاک کنید. می‌توانید از مسواک یا برس نرم هم استفاده کنید.

 

براق کردن سطح پاتختی بلند

اگر پاتختی شما از جنس چوب است می‌توانید با استفاده از روغن زیتون و سرکه سطح آن را براق کنید. می‌توانید از روغن زیتون و سرکه هرکدام به تنهایی و یا همراه باهم استفاده کنید. با یک پارچه یا پنبه ی آغشته به مواد، سطح را با حرکات دورانی بپوشانید.

 

از بین بردن خط و خطوط
روشی که برای جلا بخشیدن و از بین بردن خط و خش از روی سطح پاتختی چوبی پیشنهاد می‌شود، مخلوط کردن روغن زیتون و الکل است. با یک دستمال ترکیب را روی سطح پاتختی بمالید و اجازه دهید سطح به صورت طبیعی خشک شود.

 

براق و درخشان شدن

ترکیب روغن زیتون و آب‌لیمو باعث می‌شود چوب براق و درخشان شود. مقدار مساوی از این دو ماده را ترکیب کرده و روی سطح چوبی پاتختی بمالید و اجازه دهید خشک شود

 

از بین بردن لکه
برای پاک‌کردن لکه ها وآلودگی از روی سطح پاتختی از یک اسفنج نرم و مقداری آب استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک حوله‌ی مرطوب استفاده کنید و سپس با سشوار به سطح کمی حرارت ملایم بدهید. با این کار لکه ها از بین می‌روند. ترکیب جوش‌شیرین و خمیردندان هم یک راه قوی و موثر برای از بین بردن لکه از روی سطح چوبی پاتختی و سایر وسایل‌چوبی است.

 

رفع جای ضربه از روی سطح چوبی پاتختی

اگر بر اثرضربه، تراش یا جای‌ضربه و یا خط روی سطح چوبی پاتختی ایجاد شده از مغز گردو استفاده کنید. به این ترتیب که مغز گردو را با استفاده از حوله روی محل آسیب دیده بمالید. برای محو شدن و ترمیم سطوح مخصوصا سطح چوبی، پارافین هم می‌تواند گزینه‌ی‌ مناسبی باشد. همچنین پولیش‌هایی دربازار عرضه شده است که استفاده از آن‌ها هم راهکار مناسبی است.