بالشتک

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

بالشتک

بالشتک ها همانند کوسن هست و اغلب به صورت های مختلفی تهیه می شوند که با توجه به شکل شان، کاربرد متفاوتی هم دارند. درون بالشتک ها مواد پرکننده زیادی استفاده می شود تا سفت شوند. برای زیبایی بیشتر، بالشتک می تواند رنگی و طرح دار باشد. بالشتک ها کاربردهای متعددی دارند که در زیر به آن می پردازیم.

انواع بالشتک برای اتو

بالشتک بیضی و اتوی درزهای منحنی

یکی از کاربردهای مهم بالشتک ها، استفاده برای اتوی درزهای منحنی است. به این صورت که بعد از چرخکاری درزها، باید از دو طرف اتو شود. برای این کار آن روی بالشتک بیضی به یک سمت می خوابانید و سپس اتو می کنید. برای اتوی پنس زیر سینه هم باید آن را از قسمت عریض به سمت نوک سینه اتوک کنید. در عین حال باید به انحنای آن را روی بالشتک قرار دهید.

بالشتک های دراز و اتوی لباس ها

شکل دیگر بالشتک ها به صورت دراز و کشیده است. از این نوع بالشتک ها برای اتوی قسمت های از لباس استفاده می شود که حالت لوله ای دارد. برای مثال درز داخلی شلوار و یا آستین به بالشتک های دراز نیاز دارد. برای این کار باید قسمت درز داخلی شلوار و یا آستین را باز و آن را بر روی بالشتک گذاشته و اتو کنید.

درون بالشتک ها مواد پرکننده زیادی استفاده می شود تا سفت شوند.

بالشتک های دستی و کاربرد آنها

بالشتک های دستی به بالشتک های بیضی شکل شباهت دارند. اما تفاوت آنها در سایز است. این نوع بالشتک ها اندازه کوچکتری دارند و براحتی در دست جا می شوند. از این نوع بالشتک ها برای اتوی درزهای منحنی از جمله درز گردن استفاده می شود. به این صورت که بعد از اتوی درز، زمانی که پارچه هنوز داغی اتو را دارد، بالشتک دستی را روی آن بکشید تا درز صاف تر شود. با این کار بالشتک همچون اتوی سرد عمل می کند. همچنین برای اتوی کاپ سینه در لباس های زنانه هم از این روش استفاده می کنند که تاثیر زیادی دارد.

بالشتک ژانت و اتوی لباس

یک نوع بالشتک دیگر ژانت نام دارد که نام دیگر آن میز اتوی آستین است و برای اتوی درز شلوار و آستین کاربرد دارد. این نوع بالشتک پایه کوچکی دارد که در داخل قسمت لوله لباس قرار می گیرد. همچنین بالشتک های ژانت برای اتوی کاپ خرد خورده آستین هم استفاده می شود. به این صورت که با خُرد دادن و مرتب کردن کاپ آستین، برای اینکه اتوکردن راحت تر از ژانت استفاده و سپس آن را به تنه لباس می چسبانند.

بالشتک برای مبلمان

از بالشتک ها می توان به مانند کوسن برای مبلمان استفاده کرد. این نوع بالشتک ها به عنوان تکیه گاه کاربرد دارند و به زیبایی خانه می افزایند. بالشتک های مبلمان به دو صورت گرد و مربع هستند. پارچه ای که برای دوخت بالشتک مبلمان استفاده باید در مقابل سایش استحکام بالایی داشته باشد و ضخامت پارچه به گونه ای باشد که مواد پرکننده از آن خارج نشوند.
بالشتک های مبلمان اندازه مشخص و استانداردی ندارند و طبق سلیقه کدبانوها دوخته می شوند. اما تناسب اندازه آنها با مبلمان ها ضرورت دارد. برای کاناپه های بزرگ اندازه های 45/45 مناسب است و اگر کاناپه متوسط باشد، می توان ابعاد 40/40 را در نظر گرفت. برای مبلمان های مدرن می توان از دو سایز استفاده کرد.
پرکننده بالشتک ها پر، فوم و یا از هر دوی آنهاست. هر چه مواد پرکننده مرغوب تر باشد، بالشتک ها هم بیشتر به چشم می آیند. اگر بالشتک ها آماده خریداری می شوند، باید از خرید مواد بی کیفیت و ارزان قیمت خودداری کنید. در غیر اینصورت پس از مدتی بالشتک ها شکل خود را از دست می دهند.
شکل بالشتک ها هم اهمیت زیادی دارد. بالشتک هایی که برای لم دادن استفاده می شوند، بهتر است مربعی شکلل باشند. از این نوع بالشتک ها می توان برای صندلی های چوبی تخت یا مبلمان های راحتی هم استفاده کرد. بالشتک های مستطیلی برای پوشش قسمت پایینی کمر یا گردن مناسب تر هستند.
پارچه بالشتک نباید لیز و لغزنده باشد. بهتر از پارچه های مازراتی یا پورشه برای دوخت بالشتک استفاده کنید. این نوع پارچه ها استحکام بالایی دارند و ثابت می مانند.