چرخ گوشت

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

چرخ گوشت

گوشت یکی از مواد غذایی لازم برای تمامی انسان هاست. از طرفی خورد کردن و بریدن گوشت یکی از سخت ترین کارهای برای خانم ها به حساب می آیند. همچنین پخت و پز بسیاری از غذاها با استفاده از گوشت های مخلوط یا به اصطلاح چرخ کرده انجام می شود. چرخ گوشت وسیله ای است که برای خورد کردن و ریز کردن گوشت به کار می رود و یکی از دستگاه های محبوب خانم ها در آشپزخانه شناخته می شود. چرخ گوشت در مدل و انواع مختلفی تولید می شود. چرخ گوشت های صنعتی برای آشپزخانه های بزرگ در رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرد و چرخ گوشت های ساده که یکی از وسایل برقی است در خانه برای استفاده روزمره به کار می روند. چرخ گوشت های اجزای ساده ای دارند اما جنس آن ها بسیار مهم است. انواع مدل چرخ گوشت ها تفاوت های زیادی در قیمت شان دارند که تنها به خاطر جنس قطعات به کار رفته در آن و برنده سازنده دستگاه می باشد. در زمان تهیه چرخ گوشت حتما به شرکت سازنده آن توجه کنید.

 

اطلاعاتی درباره اجزای چرخ گوشت

چرخ گوشت برعکس کاربردهای بسیار زیادی که دارد؛ دستگاه ساده ای است که از قطعات و اجزای ساده ای ساخته شده است که از جمله آن ها می توان به میله جلو برنده، تیغه، موتور، دسته کمک کننده و محفظه خارجی اشاره کرد. همچنین چرخ گوشت لوازم جانبی دیگری مانند کاور و گوشت را نیز دارد.

 

 

انواع چرخ گوشت

چرخ گوشت ها به طور کلی به دو دوسته ی افقی و عمودی تقسیم می شوند.  تفاوت این دو چرخ گوشت در قدرت موتور و جنس بدنه آن ها می باشد.  از طرفی هر دو آن ها از مدار الکتریکی ساده ساخته شده اند در حالی که دارای معکوس کننده موتور هستند و همچنین هر دوی آن ها به یک اندازه برق مصرف می کنند.

 

نکاتی که باید هنگام خرید چرخ گوشت در نظر بگیرید

قدرت موتور

یکی از نکاتی که هنگام خرید چرخ گوشت اهمیت دارد توان موتور است. همه چرخ گوشت ها به نسبت توان موتور یکسانی دارند؛ اما  بسیاری از چرخ گوشت ها از سیستم چرخش معکوس بهره می گیرند. سعی کنید این چرخ گوشت ها را تهیه نمایید. 

 

جنس تیغه

یکی دیگر از نکاتی که باید در زمان خرید به آن توجه کنید؛ تیغه و صفحات برش چرخ گوشت که باید ضد زنگ باشد تا از فرسودگی تیغه ها پس از شستشو و استفاده ممانعت کند.

 

میزان چرخ کردن گوشت

یکی دیگر از معیارهای مهم برای چرخ گوشت میزان گوشتی که می تواند چرخ کند. معمولا اکثر چرخ گوشت ها توانایی چرخ کردن 1500 گرم را دارند. البته بعضی از چرخ گوشت ها هم هستند که توانایی چرخ کردنشان بیش از 1500 گرم است.

 

نحوه کار با چرخ گوشت

برای کارکردن با چرخ گوشت ابتدا قطعات گوشت را ریز کرده و با فشار زیاد به داخل چرخ گوشت وارد کنید. سعی کنید از گوشت های بدون چربی استفاده کنید تا اضافی آن ها در داخل تیغه چرخ گوشت قرار نگیرد. سومین نکته ای که در زمینه کارکرد چرخ گوشت اهمیت بسزایی  دارد این است که حتما چرخ گوشت را در هر با استفاده ده دقیقه روشن نگه دارید؛ چرا که چرخ گوشت مانند ماشین ظرفشویی، از جمله وسایلی است که روشن کردن و خاموش کردن آن به دفعات زیاد باعث کاهش طول عمر آن می شود. از طرفی یکی از اشتباهاتی اغلب افراد قبل از پخت و پز انجام می دهند این است که دستگاه را خالی روشن می گذارند این کار باعث می شود که دور موتور چرخ گوشت بالا رفته و بسوزد. همچنین یادمان باشد چرخ گوشت فقط برای گوشت باید مورد استفاده قرار گیرد. اضافه کردن سیب زمینی و پیاز هنگام چرخ کردن گوشت به آن باعث کند شدن و خراب شدن تیغه دستگاه می شود.

 

نکات ایمنی که هنگام استفاده از چرخ گوشت باید در نظر بگیرید.

چرخ گوشت هم مانند آرام پز، نکات ایمنی بسیاری بالایی دارد. این دستگاه باید از دسترس افراد سالمند و به خصوص کودکان دور بماند؛ چرا که تیغه های بسیاری تیزی دارد و به محض برخورد با بدن حوادث زیادی را ایجاد می کند. از طرفی پس از هر بار استفاده چرخ گوشت، گوشت کوب آن را در داخلش قرار دهید. حتما برای قرار دادن گوشت در داخل آن از گوشت کوب مخصوص استفاده کنید. بیش از اندازه از چرخ گوشت استفاده نکنید چرا که موتور آن می سوزد. پس از کار با چرخ گوشت حتما آن را پریز برق بکشید و هر چند مدت یکبار آن را سرویس کنید و تیغه اش را تعویض نمایید. 

 

نحوه تمیز کردن چرخ گوشت

برای تمیز کردن چرخ گوشت باید از یک دستمال، شوینده و سرکه استفاده کنید. برای نظافت چرخ گوشت ابتدا آن را از پریز برق بکشید و مطمئن شوید که اجزای دستگاه داغ نباشند یعنی بالافاصله پس از خاموش کردن دستگاه آن را تمیز نکنید تا اجزای آن اتصالی نکنند. سپس قطعات و اجرای چرخ گوشت را جدا کنید برای شستن گوشت کوب چرخ گوشت می توانید از ماشین ظرفشویی استفاده کنید. اما برای اجرای دیگر آن از دستمال و مایع شستشو استفاده نمایید. برای تمیز کردن و بردن لک های گوشت از روی بدنه چرخ گوشت از سرکه استفاده کنید. سعی کنید از ریختن سرکه درون چرخ گوشت جلوگیری کنید زیرا سرکه باعث فاسد شدن چرخ گوشت می شود.

 

نکاتی دیگر درباره چرخ گوشت

به هیچ عنوان چرخ گوشت را در قسمتی از آشپزخانه قرار ندهید که در دسترس همگان قرار داشته باشد و یا با آب برخورد کند. همچنین چرخ گوشت دستگاهی است که مراقبت و رسیدگی مداوم نیاز دارد. تیغه های آن باید هر چند وقت یک بار تعویض شوند و همین طور موتور آن باید بررسی گردد.  از طرفی چرخ گوشت مانند آبمیوه گیر قطعاتی زیادی دارد به همین دلیل برای تمیز کردن آن باید وقت و حوصله زیادی به خرج داد. همچنین اگر در تیز کردن تیغه چرخ گوشت تخصص ندارید حتما آن را به فردی که در این کار مهارت کافی دارد بسپارید؛ چرا که تیغه گوشت چرخ کن بسیار تیز است و می تواند مشکلات و خسارات های زیادی به شما وارد کند.