هوا پز

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

هوا پز

هوا پز یکی از وسایل برقی آشپزخانه محسوب می شود که با به کارگیری از اموان نوری ابتدا در داخل دستگاه حرارت تولید کرده و سپس با استفاده از یک فن یا گردشگر کلیه حرارت را در دستگاه به طور متناسب و یکنواخت پخش می کند.

 

فواید هوا پز

هواپز دارای فواید و مزایای زیادی است. مهم ترین مزیت استفاده از هوا پز عدم نیاز به روغن برای پخت و پز غذا می باشد. هوا پز از بخار گرم برای پختن غذا استفاده می کند و هیچ نیازی به روغن ندارد. به همین دلیل غذای پخته شده در هوا پز بسیار سالم است. طوری که بسیاری از بیماران قلبی بیشتر غذای خود را با استفاده از این دستگاه آماده می کنند. همچنین به کارگیری از وسایل برقی دیگر و یا پخت و پز با اجاق گاز با دود و گرما و آلودگی همراه است؛ در حالی که هوا پز هیچ دودی تولید نمی کند و همین طور در زمان نیز صرفه جویی می کند. پخت و پز غذا با هوا پز بسیار کوتاه مدت است و برق زیادی هم مصرف نمی کند.

 

یکی دیگر از کاربردهای هوا پز

یکی دیگر مواردی که از هوا پز می توان برای آن استفاده کرد. خشک کردن میوه جات، سبزیجات و دیگر مواد غذایی است. دستگاه هوا پز از چند طبقه تشکیل شده است با قرار دادن سبزیجات و یا هر مواد مواد غذایی که می خواهید آن را خشک کنید در قسمت پایین دستگاه. بخار یا هوا به طور یکنخواخت به آن برخورد کرده و با به مرور زمان خشک می شود.

 

اجزا و قطعات هوا پز

هوا پز نیز مانند هر وسیله برقی دیگری که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد از اجزایی تشکیل شده است که عبارتند از:

گنجایش

باید با توجه به تعداد نفرات خانواده خود و یا میانگین مهمانانی که همیشه دارید. هواپزی مناسب انتخاب نمایید. به همین دلیل گنجایش هواپز با واحد لیتر  معین می شود و هرچه لیتر آن بیشتر باشد، ظرفیت بیشتری دارد.

 

صفحه کنترل دیجیتال

صفحه کنترل دیحیتال یکی دیگر از قطعات هوا پز است که به منظور تنظیم درجه حرارت دما و مدت زمان مورد  استفاده قرار می گیرد.

 

تایمر یا زمان سنج

همانطور که از نامش پیداست با استفاده از  زمان سنج یا تایمر می توان زمان پخت غذا را مشخص کرد این قابلیت به برنامه ریزی جهت پخت و پز مواد غذایی کمک زیادی می کند.

 

المنت حرارتی هالوژنی

 المنت به کار رفته شده در دستگاه هوا پز، میزان حرارت دستگاه هواپز را به سرعت افزایش داده  و به کاهش زمان پخت کمتر کمک می کند.

 

پایه توری استیل

پایه توری استیل جدا کننده مواد غذایی از مهمترین قطعات به کار رفته شده در هوا پز است . پایه توری استیل جدا کننده  از قاطی شدن مواد غذایی متفاوت در هواپز ممانعت  می کند.

 

کاسه پیرکس

پیاله پیرکس هوا پز  هم در برابر حرارت و درجه هوای بالا مقاومت می کنند و هم همراه با شیشه ضد بخار قابلیت مشاهده مواد غذائی در حین پخت را نیز فراهم می نمایند.

 

ترموستات

با ترموستات قابل تنظیم می توان میزان درجه حرارت درون دستگاه هواپز را متناسب با مقدار  و میزان مواد غذایی تنظیم نمود.

 

قفل ایمنی

هوا پز یکی از وسایل برقی است که هنگام کار کردن بخار زیادی از خود تولید می کند بنابراین همه هوا پز ها باید دارای قفل ایمنی باشند تا درب آن به خوبی قفل شود و برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند ایمن و متناسب باشند.

 

 

قابلیت های دیگر دستگاه هواپز

 

قابلیت شست‌و‌شو در ماشین ظرفشویی

دستگاه هوا پز و پیاله آن را می توان در ماشین ظرفشویی قرار داد.  البته در برخی انواع هواپز ها اجزای آن قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را داشته که دردسر کمتر و صرفه جویی بیشتر در زمان را به دنبال دارند.

 

تمیزکاری خودکار

 دکمه ای روی دستگاه هوا پز پیشرفته وجود دارد که با با فعال کردن این کلید و تولید گرما در دستگاه هواپز، آلودگی و باقی مانده مواد غذایی که در دستگاه مانده اند به راحتی پاک می شوند.

 

لوازم جانبی هوا پز

  هواپزها با توجه به نوع و مدل آن ها ممکن است لوازم جانبی متفاوتی داشته باشند که از جمله آن ها می توان به  پایه نان، پایه کوتاه، تابه سرخ کن، دسته درب، پایه بلند، انبر، بخارپز و سیخ اشاره کرد.

 

قابلیت های خاص هواپز

برخی از انواع هواپزها با توجه به میزان تکنولوژی که در  آن ها به کار رفته است؛ قابلیت های متنوع دیگری از جمله خشک کردن مواد تازه و پخت کیک و شیرینی، یخ زدائی، سرخ کردن، بریان کردن، برشته کردن، کباب کردن، بخارپز کردن، تست کردن را نیز دارا می باشند.  از طرفی تمامی این قابلیت ها به صورت یکجا در هواپز ها قرار ندارند . اما هر چه این قابلیت ها بیشتر باشد، در زمان خرید هزینه بالاتری را نیز باید پرداخت کرد. ضمنا می توانید از هوا پز برای خشک نمودن مواد غذایی مختلف و متفاوت همزمان با پخت و پز استفاده کرد.

 

نحوه نظافت کردن دستگاه هوا پز

جهت نظافت هوا پز می توان مانند مخلوط کن، می توان کاسه شیشه ای و سینی هوا پز  را زیر شیر آب بشویید و یا آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید تا آن، شستشوی کاسه هوا پز را انجام دهد. از طرفی آلودگی و مواد خمیری مانندی که روی بدنه و درب دستگاه را که موتور روی آن باقی مانده اند را می توانید با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز کنید. در هر صورت تمیز کردن دستگاه هوا پز مانند وسایل برقی دیگر مثل آرام پز کار سخت و دشواری نیست. برای نظافت کردن اصولی آن حتما باید آن را از برق بکشید. اگر مواد غذایی داخل آن مانده اند را خارج کنید و سپس پایه و کاسه دستگاه هوا پز را از هم جدا نمایید تا شستشو و نظافت کردن آن کار بسیار آسان تری شود. همچنین برای تمیز کردن آن سعی کنید از مواد شوینده قوی و یا الکل استفاده نکنید تا بدنه ظرف آسیب نبیند. شستشو پس از هر بار استفاده از دستگاه هواپز به افزایش طول عمر آن کمک چندانی می کند.