سرخ کن

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

سرخ کن

از جمله وسایل آشپزخانه که سرعت انجام کارها را افزایش می دهد، سرخ کن است. وسیله ای که علاوه بر افزایش سرعت پخت غذا، آشپزی را هم راحت تر و بی دردسرتر کرده است. این وسیله باعث خلاص شدن خانم های خانه دار از ایستادن های طولانی پای اجاق گاز شده است.

سرخ کن چیست؟

ابزاری که کار سرخ کردن مواد غذایی را با سرعت بالاتر و با حرارت مشخص انجام می دهد، سرخ کن نام دارد. ساختار این وسیله شامل یک المنت گرما بخش یک و محفظه ی روغن است. سرخ کن ها دارای یک سبد فلزی هستند که مواد خوراکی درون آن قرار گرفته و به این وسیله درون روغن قرار می گیرد تا سرخ شود. دستگیره ای برای بالا و پایین بردن سبد داخل روغن، سیستم جلوگیری کننده از بیش از حد سرخ شدن غذا، تایمر و هشداردهنده ی صوتی، سیستمی برای کاهش بوی غذای درحال سرخ شدن که سیستم بادگیری نامیده می شود، فیلتر روغن که برای بالابردن طول عمر وسیله قرار داده شده است و سیستم های الکتریکی و مکانیکی برای کنترل درجه حرارت اجزای تشکیل دهنده ی این وسیله هستند. امروزه در اکثر فست فود ها برای سرخ و برشته کردن مواد غذایی از این ابزار استفاده می کنند. اتلاف انرژی در این دستگاه بسیار کم است چرا که المنت گرم کننده در سرخ کن های الکتریکی در تماس مستقیم با روغن است. سرخ کن ها دارای دیگ و مخازن با ابعاد و شکل های مختلف هستند. 

 

با انواع سرخ کن ها آشنا شوید

سرخ کن ها را می توانیم به انواع سرخ کن معمولی، مینی سرخ کن و سرخ کن بی روغن تقسیم بندی کنیم که از جنبه ی ظرفیت مخزن روغن، قدرت و سایر ویژگی ها، باهم تفاوت دارند.

 

سرخ کن معمولی

سرخ کن های معمولی دارای المنت گرم کننده و مخزن روغن هستند که مواد غذایی را با درجه حرارتی متفاوت سرخ می کنند.

 

سرخ کن بدون نیاز به روغن

به دلیل میزان بالای مصرف روغن در این وسیله، استقبال از آن کم بود. اما اخیرا شاهد تولید سرخ کن با سیستم کم کردن مصرف روغن و حتی مدل بدون نیاز به ریختن روغن هستیم. این نمونه ها  غذا را بدون احتیاج به وجود روغن، تنها با استفاده از تکنولوژی جریان سریع هوا سرخ می کنند.

 

مینی سرخ کن

علت نام گذاری این مدل ابعاد آن بوده است. نمونه های کوچک شده سرخ کن، مینی سرخ کن نام دارند.

 

برای خرید سرخ کن به این نکات توجه کنید

 

 

مشخص کردن بودجه و نوع سرخ کن

با توجه به افراد خانواده تان، میزان مواد غذایی و همچنین بودجه ای که در اختیار دارید، نوع سرخ کن مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

نوع مخزن روغن

بهترین نوع ظرف روغن، از نوع استوانه ای است. برای اینکه بتوان قطعات بزرگ مواد غذایی را به راحتی در آن گذاشت. برای خانواده های کم جمعیت، ظروف روغن چهارگوش مناسب هستند. چرا که در این عمق روغن کافی در ظرف قرار می گیرد و مواد غذایی هم در آن شناور می شوند. همچنین شست وشو و تمیز کردن این ظرف اگر متحرک باشد، ساده تر است.

 

 نوع سبد سرخ کن

از خرید سبد سرخ کن آسانسور دار پرهیز کنید چرا که معمولا سبدهای سرخ کن آسانسوردار از سبد نوع دستی زودتر خراب می شوند. با وجود کارآمد بودن سبد سرخ کن، گاهی لازم است مواد غذایی بدون سبد در ظرف روغن قرار گیرند. در این حالت حتما باید از کف گیری استفاده شود که به ظرف صدمه نزند مانند کف گیر چوبی یا لیسک پلاستیکی. این سبد باید در بالای سطح روغن جایی برای قرار گرفتن، داشته باشد تا روغن اضافه مواد از آن ها خارج شده و مجددا داخل مخزن روغن قرار گیرد.

 

به چراغ های هشداردهنده توجه کنید

سرخ کنی بخرید که دارای چراغ نشان دهنده وضعیت باشد. منظورمان چراغی که فقط وضعیت روشن وخاموش بودن دستگاه را نشان دهد نیست بلکه چراغی مد نظراست که رسیدن دستگاه به درجه حرارت دلخواه و آماده ی کار بودن آن نشان دهد.

 

سرخ کن تایمردار

دستگاه باید این قابلیت را داشته باشد که شما بتوانید زمان مورد نیازبرای پخت را به آن بدهید. تا نیاز نباشد در کل زمان سرخ شدن مراقب مواد غذاییتان باشید، بلکه بتوانید به باقی امور خود برسید. همچنین هنگامی که غذایی را از روی دستورالعمل انتخاب می کنید، زمان لازم برای پخت به همراه درجه حرارت مطلوب ذکر می شود. پس بهتر است دستگاهتان مجهز به تایمر باشد.

 

صافی یا فیلتر دستگاه

کار فیلتر دستگاه ممانعت از پخش شدن بخار و بوی غذا هنگام سرخ شدن است. این دستگاه باید صافی هایی داشته باشد که بتوان آن ها را به سادگی تعویض و یا تمیز کرد.

 

لایه ی داخلی نچسب

با این خاصیت هم ضایعات غذا کم می شود و هم شست وشو و نظافت دستگاه آسان می شود.

 

رنگ و طراحی

هماهنگ بودن رنگ و ظاهر سرخ کن با طراحی آشپزخانه،  دکوراسیون و باقی وسایل برقی آشپزخانه هم دارای اهمیت است. مورد آخری که باید بدانید این است که جنس سرخ کن ها معمولا استیل یا فولاد نرم است که جنس استیل کمتر از جنس فولاد نرم دچار خوردگی می شود. بنابراین سرخ کن استیل معمولا دارای گارانتی بهتری نسبت به جنس فولاد نرم است.

 

 

نکاتی دیگر هنگام کار با سرخ کن

روغن های مخصوص سرخ کردن، بهترین نوع روغن برای استفاده در سرخ کن است. هرگز برای صرفه جویی کردن، دو نوع روغن متفاوت را با هم مخلوط نکنید. مواد غذایی آب دار یا پاشیدن نمک به مواد غذایی قبل از سرخ کردن می تواند باعث سرریز شدن روغن و یا کف کردن، حین انجام کار با سرخ کن شود حتی با وجود اینکه روغن به اندازه کافی در ظرف باشد. برای محافظت از دستگاه خود و برای سالم تر بودن مواد غذایی، داخل روغن داغ هرگز مواد غذایی یخ زده قرار ندهید. توجه کنید حتما این مواد یخشان آب شده باشد. می توانید این مواد را ابتدا در آب گرم قرار داده یا از چند ساعت قبل از فریزر خارج کنید تا بطور طبیعی یخش آب شود. در شستشو و تمیز کردن این وسیله حتما با نهایت دقت و توجه عمل کنید. توجه کنید که فیلتر کربنی این وسیله را موقع شست وشوی دستگاه، از آن خارج کرده و بعد دستگاه را بشویید. چون در صورت شسته شدن با آب و یا حتی تماس با آب خاصیت کربنی اش را از دست می دهد.