تخم مرغ پز

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

تخم مرغ پز

چرا باید دستگاه تخم مرغ پز داشته باشیم؟

اکثر ما تجربه ی ترک خوردن و یا بدتر از آن، شکسته شدن و ترکیدن پوست تخم مرغ را هنگام آب پز کردن داریم. اگر می خواهید تخم مرغ هایی با ظاهر سالم و در مدل های مختلف سفت، نیم بند و یا عسلی داشته باشید، نیاز به یک تخم مرغ پز دارید.

 

تخم مرغ پز چیست؟

تخم مرغ پز، همانطور که از اسمش پیداست، یکی از وسایل برقی برای پخت تخم مرغ، به صورت آب پز می باشد. با استفاده از این وسیله، شما نیازی به انتظار برای جوش آمدن آب ندارید بلکه تخم مرغی که درون دستگاه قرار می دهید از لحظه ی اول شروع به پخت می کند. تخم مرغ پز این امکان را برای شما فراهم می کند که در زمان کوتاه تر و با سرعت بیشتر بتوانید تعداد زیادی تخم مرغ را آماده کنید. بسته به مدل دستگاه، زمان آماده شدن تخم مرغ ها کمتر از ده دقیقه است. اما با روش سنتی زمان پخت و پز تخم مرغ ها 15 تا 20 دقیقه است. پس برای آماده کردن صبحانه که زمان کمتری در اختیار داریم استفاده از این وسیله بسیار موثر خواهد بود. با این دستگاه تخم مرغ شما از لحاظ پخت به صورت دلخواهتان در می آید. از نظر ظاهر هم کاملا سالم و بدون ترک خوردگی. از جمله مزایای بزرگی که در استفاده از این وسیله وجود دارد، مصرف انرژی پایین آن است. میزان انرژی مورد نیاز برای تبخیر آب در این دستگاه نسبت به روش پخت در شیرجوش و قابلمه بسیار کمتر است.

 

تخم مرغ پز چگونه کار می کند؟

فرآیند پختن تخم مرغ با استفاده از بخار آب ریخته شده در منبع تخم مرغ پز، انجام می گیرد. البته  در بعضی دیگر از مدل های تخم مرغ پز، میزان سفتی تخم مرغ را باید با میزان آب ریخته شده در مخزن تنظیم نمود. در بعضی مدل ها هم این میزان به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می شود. در مدل اول، دستگاه باید سیستم ایمنی داشته باشد تا در صورت تمام شدن آب، دستگاه خاموش شود. معمولا با دستگاه یک ظرف با ابعاد کوچک تر از فنجان وجود دارد. برای استفاده، باید با این ظرف کمی آب درون مخزن تخم مرغ پز بریزید. برای نترکیدن تخم مرغ هنگام پخت، سوزنی کف پیمانه آب قرار گرفته است که باید تخم مرغ ها را با آن سوراخ کنید و در محل مناسب درون تخم مرغ پز بگذارید سپس دستگاه را به برق متصل و روشن کنید. اگر تخم مرغ را عسلی بخواهید حدود ۸ دقیقه، برای نیم پز ۱۰ دقیقه و برای پخت کامل حدود 12 دقیقه طول می کشد. دقت کنید که روی درپوش دستگاه، سوراخی تعبیه شده است. این سوراخ برای خروج بخار است. به هیچ عنوان هنگام پخت تخم مرغ به این سوراخ دست نزنید.

 

هنگام خرید تخم مرغ پز به این نکات توجه کنید

 

مدل 

تعیین میزان سفت بودن و بسته شدن زرده و سفیده ی تخم مرغ در بعضی مدل ها با میزان آبی که باید در مخزن دستگاه ریخت انجام می شود و در بعضی مدل ها این تعیین شدن اتوماتیک است. حتما دقت کنید که در مدل غیر اتوماتیک تخم مرغ پز، بهتر است دستگاه به سیستم ایمنی تجهیز شده باشد تا به محض تمام شدن آب، سیستم ایمنی، دستگاه را خاموش کند.

 

ظرفیت دستگاه 

باید بدانید که در هر بار استفاده از دستگاه تخم مرغ پز، چند تخم مرغ را می خواهید آب پز کنید. ظرفیت این دستگاه ها از 6 تا 10 عدد متغیر است. اما دستگاه های کوچک تر در حد یک تا دو عدد هم وجود دارد. اگر تعداد اعضای خانواده کم است و یا خیلی نیاز به تهیه ی تخم مرغ آب پز ندارید مدل های کوچک تر بهتر هستند چون مصرف انرژی پایین تری هم دارند.

 

مصرف برق 

از روی مدت زمانی که دستگاه برای پخت تخم مرغ نیاز دارد، می توانید میزان مصرف انرژی آن را بفهمید. مدل های کم مصرف تر بهتر هستند.

 

قابلیت پخت انواع تخم مرغ 

با تخم مرغ پز شما امکان پخت انواع تخم مرغ عسلی، نیم بند و سفت را دارید. علاوه بر این ها در برخی از آن ها قابلیت نیمرو درست کردن و سرخ کردن تخم مرغ هم وجود دارد، آن هم بدون روغن و رژیمی. از طرفی برخی از مدل های تخم مرغ پز به شما امکان پخت انواع سبزی به صورت بخار پز را هم می دهد.

 

ظرف پیمانه ی مخصوص 

در برخی مدل ها یک ظرف پیمانه در کنار دستگاه وجود دارد که با آن متناسب با تعداد تخم مرغ ها، آب مورد نیاز دستگاه را اندازه گیری کرده و درون مخزن بریزید.

 

 

قابلیت های جانبی 

بعضی از مدل های تخم مرغ پز دارای امکاناتی چون هشدار صوتی، تایمر و قابلیت گرم نگه داشتن تخم مرغ ها هستند. تایمر باعث می شود نیازی به سر زدن به تخم مرغ پز حین انجام کار، برای اطمینان از پایان پخت را نداشته باشید. با وجود آلارم صوتی بعد از آماده شدن تخم مرغ ها، دستگاه با آلارم صوتی شما را با خبر می کند. در برخی مدل ها هم دستگاه به صورت اتوماتیک خاموش می شود. علاوه بر این برخی از این مدل ها قابلیت شست و شو در ماشین ظرفشویی را هم دارند. هنگم خرید به امکانات جانبی که دستگاه ارد توجه کنید.

 

مخزن پخت و سوزن دستگاه

برای اینکه تخم مرغ ها هنگام پخت نترکند، در تخم مرغ پز سوزن خاصی وجود دارد که نیاز است قبل از اینکه تخم مرغ ها را داخل دستگاه قرار دهید، آن ها را با آن سوزن سوراخ کنید.

 

جنس بدنه 

جنس کفه تخم مرغ پز باید پوششی نچسب داشته باشد که تمیز کردن و شستن آن راحت باشد. در صورت شفاف یا شیشه ای بودن درپوش تخم مرغ پز شما می توانید مراحل پخت تخم مرغ را ببینید.

 

نکات نگهداری از تخم مرغ پز را بدانید 

تخم مرغ پز را مانند هر وسیله ی دیگری در آشپزی، باید بعد از استفاده از دستگاه، حتما آن را تمیز کرده و بشویید. از طرفی استفاده از تخم مرغ پزهایی که به صورت اتوماتیک خاموش می شوند بهتر است چون ایمنی بیشتری دارند. به عنوان آخرین نکته لطفا هنگام کار دستگاه به سوراخ خروج بخار آن دست نزنید.