بخارپز

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

بخارپز

روش‌های مختلفی برای پخت و پز غذاها وجود دارند. با پیرفت تکنولوژی دستگاه و تکنیک‌های زیادی برای پخت و پز غذا به وجود آمده‌اند که در بسیاری از آن‌ها ویتامین و مواد مغذی غذا از بین می‌روند. بخارپز یکی از تکنیک‌های پخت و پز غذا است که در آن بیشتر ویتامین‌های غذا حفظ می‌شوند. همچنین این روش برای پخت سبزیجات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که سبزیجات از حساسیت بالایی برخوردارند و به محض پخت آن به مدت طولانی، از بین می‌روند. برای بخارپز کردن مواد غذایی دستگاه‌هایی به همین نام وجود دارند که از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده است. مهمترین بخش بخارپز مخزن آب آن است؛ چرا که بخار پخت غذاها از آن تامین می‌شود.  

 

انواع بخار پز

بخار پز مانند هر دستگاه دیگری انواع مختلفی دارد که بر اساس سایز و طبقات آن به سه نوع یک طبقه، دو طبقه و سه طبقه تقسیم می‌شوند. بخارپزهای یک طبقه از اندازه کوچکتری نسبت به دو نوع دیگر برخوردارند و همین‌طور این نوع بخار پز از پرکاربردترین آن‌ها محسوب می‌شود؛ چرا که بخارپز اندازه بزرگ هنگام آماده سازی غذا به انرژی زیادی نیاز دارد و نظافت آن نیز بسیار سخت و دست و پا گیر است. 

 

فواید بخارپز

دانستن نقاط قوت هر دستگاهی باعث می‌شود تا در خریدن و استفاده از آن اشتیاق بیشتری نشان دهیم. دستگاه بخر پز نیز دارای فواید بسیاری است که  بخشی از آن‌ها عبارتند از:

افزایش سرعت آماده سازی غذا

عدم نیاز به استفاده از روغن

حفظ ارزش غذایی یا مواد مغذی و ویتامین‌ها

 

 

نکاتی که باید هنگام خرید بخار پز به آن‌ها توجه کنید

اندازه بخار پز

این نوع از وسایل برقی در اندازه و سایزهای مختلف طبقه بندی می‌شوند. بیشتر بخارپزها از سه ظرف با حفره‌هایی برای عبور بخار تشکیل شده‌اند که می‌توانند به طور جداگانه مورد استفاده قرار بگیرند. هنگام خرید بخار پز به اندازه و سایز این محفظه‌ها توجه کنید؛ چرا که جا به جایی بخارپزهای بزرگ بسیار سخت و زمان بر است.

 

میزان گرم نگه داشتن غذا

بخارپزها زمان‌های متفاوتی برای گرم نگه داشتن غذا پس از پختن دارند. بخار پزهایی با کیفیت هستند که یک الی دو ساعت پس از پخت غذا را گرم نگه دارند.

 

زمان سنج بخارپز

اغلب دستگاه‌های بخار پز دارای زمان سنج می‌باشند که به مدت 60 تنظیم شده اند و به وسیله آن می‌توان زمان پخت غذا را تعیین کنید.

 

قیمت بخارپز

بخارپزهای معمولا دارای یک رنج قیمت مناسبی هستند، در زمان خرید بخارپز به قیمت آن توجه کنید و بودجه خود را نیز در نظر بگیرید. هر چه هزینه بیشتری برای بخار پز صرف کنید؛ امکانات بیشتری به دست می‌آورید. بخارپزهای پیشرفته دارای گزینه تاخیر در شروع، تایمر دیجیتال و پلوپز هستند.

 

ایمنی بخارپز

نکته‌ای که در انتخاب بخارپز بیشتر از سایرین اهمیت دارد ایمنی بخارپز است. طراحی بخارپز باید طوری باشد که درب آن کاملا بسته شود؛ طوری که بخار نتواند از فواصل بین آن خارج شود. همچنین بخارپز باید دارای این امکان باشد تا زمانی که پخت آن کامل نشده است درب آن قفل بماند؛ چرا که یکی از آسیب‌های شدیدی که بخارپز به افراد وارد می‌کند. سوختگی شدید است. بخار ناشی از بخارپز بسیار شدید است و به محض برخورد با دست آن را می‌سوزاند؛ در نتیجه ایمنی بخارپز، نحوه  قفل شدن درب آن و داشتن دستگیره از مهمترین نکات در ایمنی بخارپز می‌‎باشند.

 

جنس بدنه بخارپز

بدنه بخارپز معمولا از استیل ضد زنگ و یا آلومینیوم است. جنس بدنه بخار پز نیز نقش تعیین کننده ای در کیفیت آن دارد؛ چرا که هر چه جنس بدنه بهتر باشد ماندگاری آن بیشتر است و همین‌طور غذا رو به مدت طولانی تری گرم نگه می‌دارد و میزان انرژی کمتری مصرف می‌کند. جنس بدنه آلومینیوم دارای مقاومت بیشتری نسب به بقیه هستند همچنین غذا را به مدت طولانی تری گرم نگه می‌دارند. از طرفی ضد زنگ بودن بدنه باعث می شود در برابر آب مقاوم بماند و به مرور زمان پوسیده و فرسوده نشود. در واقع جنس بدنه علاوه بر تمامی نکاتی که ذکر شد در میزان عمر دستگاه بخارپز نیز تاثیر بسزایی دارد.

 

درجه آب بندی بخارپز

بخارپزها دارای درجه بندی مناسب روی بدنه خود هستند که شما به وسیله آن می‌توانید از پرشدن مخزن یا میزان آب داخل آن اطلاع پیدا کنید. در هنگام خرید بخارپزی را انتخاب کنید که یک ورودی کوچک دارند تا بدون اینکه ظرف را خارج کنید، آب مخزن را تمدید کنید.

 

نظافت بخارپز

شستشو بخارپزها یکی از وقت گیر ترین کارهای آشپزخانه محسوب می‌شوند. بعضی از بخارپزهای پیشرفته دارای قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی نیز می‌باشد. بهتر است این مدل از بخار پزها را انتخاب کنید تا در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید. اما در غیز این صورت برای نظافت بخارپزهای معمولی ابتدا از درجه آب مطمئن شوید. آسیب زننده ترین عامل در هنگام کار با بخارپزها میزان درجه حرارت آب آن است. پس از اطمینان از درجه حرارت آب، اگر سرد بود آن را خارج کنید و قسمت‌های داخلی آن را با دستمال تر تمیز کرده و بخش‌های دیگر را بشویید. 

 

مارک بخارپز

با توجه روز افزون مردم به این دستگاه‌ها شرکت‌های زیادی به تولید و ساخت بخارپز می‌پردازند. هر برندی کیفیت و عملکرد مخصوص به خود را دارد. معمولا شرکت‌های معتبر و با کیفیت محصولات شان هزینه بالاتری نسب به برندهای معمولی دارد. برای انتخاب شرکت سازنده ابتدا باید بودجه خود را در نظر بگیرد و سپس به انتخاب بپردازید. اگر مشکلی در زمینه بودجه و قیمت ندارید. از افرادی که از بخارپز استفاده کرده اند پرس و جو کنید تا از نتایج آن ها استفاده کامل را ببرید و سپس با اطمینان کامل به خرید بپردازید. بخار پز اگرچه دستگاهی ساده محسوب می‌شود اما خرید آن نکات زیادی را در بر دارد که با در نظر گرفتن آن ها به مدت طولانی تری از بخار پز استفاده خواهید کرد.