قاشق و چنگال و کارد

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

قاشق و چنگال و کارد

قاشق، چنگال و ظروف از جمله لوازم ضروری برای آشپزخانه ها محسوب می شوند. قاشق و چنگال اغلب از جنس فلز استیل تهیه می شوند. اما ظروف می توانند از جنس چینی، بلور، کریستال، تفلون، استیل، روی، پریکس و ... باشند. برای آشنایی بیشتر با این وسایل این مطلب را تا انتها بخوانید. 


سرویس قاشق، کارد و چنگال

قاشق، کارد و چنگال که در بازار موجود است از استیل هستند. به این دلیل که فلز استیل ضدزنگ است و درخشندگی خاصی دارد. همچنین این فلز از استحکام بالایی برخوردار است و به دلیل اینکه زمان صرف غذا ممکن است به این لوازم فشار زیادی وارد شود، بنابراین مقاومت بالای فلز اهمیت زیادی دارد. فلز استیل آلیاژی که از چند عنصر ساده بدست می آید و ساختار نرم و انعطاف پذیر دارد و برای استفاده از آن در ساخت قاشق، کارد و چنگال محل اتصال صفحات مولکولی این فلز را تقویت می کنند.
فلز استیلی که برای ساخت قاشق، کارد و چنگال استفاده می شود در نتیجه ترکیب کربن و آهن بدست می آید. البته برای ساخت سایر ظروف آشپزخانه تنها ترکیب آهن و کربن استفاده نمی شود و 20 عنصر دیگر در ساخت آلیاژ اولیه این وسایل به کار برده می شود که از جمله می توان به تیتانیوم، وانادیوم، نیکل و کروم اشاره کرد. این عناصر از زنگ زدن سرویس قاشق، کارد و چنگال و سایر ظروف آشپزخانه جلوگیری و سطح آن را صاف و صیقلی می کنند. 

قاشق، کارد و چنگال که در بازار موجود است از استیل هستند.


نکاتی برای خرید سرویس قاشق و چنگال و سایر ظروف

زمانی که برای خرید قاشق، کارد و چنگال و ظروف دیگر به بازار می روید، برای اطمینان از کیفیت این وسایل بهتر است به نکات زیر دقت کنید:


ضخامت آلیاژ قاشق، کارد و چنگال

ظروفی که از جنس کریستال، بلور، چینی، ملامین و .... هستند ضخامت در آنها اهمیت ندارد. برای مثال آنچه در مورد ظروف کریستال و بلور مهم است میزان شفافیت است. به این معنا که ظروف شیشه ای باید بدون رنگ، شفاف و درخشان باشند. چرا که برخی از ظروف شیشه ای بازار رنگ کدر و یا مایل به سبز هستند که ترکیب و ظاهر زیبایی ندارند. در مورد ظروف چینی به برند بیشتر از هر چیز توجه کنید.
اما در رابطه با لوازم فلزی از جمله قاشق، کارد و چنگال باید به ضخامت فلز بیشتر توجه کنید. برای اینکه از کیفیت آلیاژ استیل آنها اطمینان پیدا کنید یک آهنربای کوچک به همراه داشته باشید و زمان خرید آهنربا را به ظروف فلزی نزدیک کنید. اگر آهنربا به فلز جذب نشد، از استیل باکیفیت تهیه شده است. در حالی که هر چه مقدار آهن آن بیشتر باشد، آهنربا سریع تر جذب قاشق، کارد و چنگال یا ظروف می شود که به زودی زنگ می زنند و از بین می روند. 

 

قاشق، چنگال و ظروف از جمله لوازم ضروری برای آشپزخانه ها محسوب می شوند.

شباهت سرویس قاشق، کارد و چنگال

از آنجا که سرویس قاشق، کارد و چنگال همیشه باهم استفاده می شوند و زمان پذیرایی از مهمان این وسایل در کنار بشقاب او قرار می گیرند بنابراین توصیه می شوند هر سه وسیله را شبیه بهم خریداری کنید. البته قاشق ها انواع مختلفی دارند که هر یک برای صرف یک نوع غذا استفاده می شوند. در مورد قاشق به گودی کف آن توجه کنید. اگر کف قاشق صاف باشد، زمان غذا خوردن دچار دردسر می شود. اما قاشق هایی که عمق بیشتری داشته باشند برای غذاخوردن و به خصوص سوپ و انواع آش مناسب تر هستند.
نوک چنگال ها نباید تیز باشد زیرا زمان غذاخوردن به لب و دهان آسیب می رسانند. بهتر است نوک چنگال را با دست لمس کنید تا از صاف بودن آنها مطمئن شوید. 

 

وزن قاشق، کارد و چنگال و ظروف

از دیگر نکاتی که زمان خرید ظروف و قاشق، کارد و چنگال باید به آن توجه کنید وزن این وسایل است. در حال حاضر تولید کننده ها درصد تولید و عرضه محصولاتی باکیفیت و با وزن سبک هستند. برخی تصور می کنند ظروف سنگین تر کیفیت بالاتری دارند و از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. در حالی که گاهی سنگین بودن آنها به دردسر تبدیل می شود. بخصوص در مورد سرویس قاشق، کارد و چنگال که نباید بیش از حد سنگین باشند. البته مقاومت آنها هم اهمیت دارد. ظروفی که مقاومت زیادی نداشته باشند قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را ندارند.


خرید قاشق، کارد و چنگال با فلز یکدست

در بازار قاشق، کارد و چنگال با دسته های چوبی یا پلاستیکی دیده می شود که البته از نظر ظاهری زیبا هستند. اما توجه داشته باشید که دسته آنها پس از مدتی کثیف می شود. همچنین به دلیل دلیل مجزا در لابه لای آن میکروب و باکتری جمع می شود که زمان شستشو به دقت بیشتری نیاز دارند. در حالی که قاشق، کارد و چنگال که از جنس فلز یکدست تهیه می شوند، به دلیل سطح صاف و صیقلی با کشیدن یک بار اسکاج بر روی آنها به خوبی تمیز و درخشان می شوند.