خورد کن

(0)
 

فیلتر

  • محصولات با تخفیف
  • ارسال رایگان
  • ارسال سریع
مرتب سازی:

خورد کن

خورد کن چیست؟

خورد کن از جمله وسایل، ملزومات آشپزخانه و برای آماده‌ سازی مواد غذایی است که از آن برای خرد کردن و آسیاب کردن مواد غذایی استفاده می‌ شود. دستگاه خورد کن برقی یک تیغه ی چرخان دارد که عملکرد چرخشی خودش مواد غذایی درون محفظه را خرد و پودر می کند.

 

چرا باید از خورد کن استفاده کنیم؟

برای خرد کردن موادی مانند پیاز و سیب زمینی نیاز دارید انرژی زیادی صرف کنید و ممکن است به خودتان صدماتی از جمله بریدن دست بزنید. علاوه بر این زمان زیادی هم باید صرف انجام این کار کنید. امروزه دستگاه های خورد کن برقی جای چاقو همه کاره را برای خرد کردن مواد غذایی گرفته اند و این کار را برای شما بسیار آسان کرده اند. علاوه بر این که در زمان کمتری عمل خرد کردن را انجام می دهند، انرژی کمتری هم از شما می گیرند.

انواع خورد کن

این ابزارهای کوچک و کم وزن دارای کاربرد بسیاری هستند و در واقع ابزاری چند منظوره به شمار می آیند. به طور مثال بسته به مدل خورد کن برقی می توان از آن برای خرد کردن آجیل، گوشت، سبزیجات و حتی تبدیل مواد به پوره هم بهره برد.

 

در خرید دستگاه خورد کن برقی به این نکات دقت کنید

 

نیاز شخصی 

اگر نمی خواهید مواد را به صورت متفاوت خورد کنید و پوره کردن کفایت می کند می توانید از نوع معمولی که ارزان تر است استفاده کنید. اما اگر مدام می خواهید کیک یا شیرینی های مختلف تهیه کنید باید خورد کن شما بتواند مواد را به صورت های متفاوتی برای شما خورد کند پس حتما یک خورد کن با کیفیت تهیه کنید.

 

بودجه 

اولین چیزی که هنگام خرید یک وسیله ی برقی مخصوصا خورد کن نیاز است مد نظر قرار دهید بودجه ی خودتان است.

 

سرعت دستگاه

برخی از دستگاه ها تنها با یک سرعت مشخص کار می کنند. دقت کنید که اگر دستگاه سرعت بالایی داشته باشد انرژی کمتری در زمان کمتری صرف انجام خرد کردن می شود.پس بهتر است از مدل هایی استفاده کنید که می توانید سرعت آن را تغییر دهید و متناسب با نیازتان سرعت آن را تغییر دهید؛ در واقع می توان گفت هرچه تعداد سرعت هایی که دستگاه می تواند داشته باشد، بیشتر باشد راحت تر می توانید بسته به نوع مواد غذایی سرعت را تنظیم کنید.

 

تیغه های خورد کن 

مهم ترین بخش در یک دستگاه خورد کن برقی تیغه ها هستند. کند بودن تیغه های دستگاه خورد کن باعث سرعت پایین و نامنظم شدن عمل خرد کردن می شود. هنگام خرید خورد کن باید دقت داشته باشید که تیغه های دستگاه خورد کنی که انتخاب می کنید اصل باشد. علاوه بر اصل بودن تیز بودن هم باید مد نظر قرار دهید. این تیغه باید بتواند انواع مواد سخت را هم براحتی خورد کند. در نظر بگیرید که استفاده کردن از چند تیغه می تواند باعث بالا رفتن عمر دستگاه و کارایی آن شود. همینطور می توانید خرد کردن را با اشکال مختلفی انجام دهید.

 

ظرفیت کاسه و مخزن

در خورد کن گنجایش مخزن و کاسه با معیار حجم و با مشخصه ی لیتر سنجیده می شودخوردکن ها دارای اندازه های مختلفی هستند که با توجه به تعداد اعضای خانواده تان و ظرفیتی که از خورد کن نیاز داری، به این ویژگی توجه کنید. از جمله ویژگی هایی که خیلی از افراد از وسایل برقی انتظار دارند، قابلیت جدا شدن اجزا از هم است. این ویژگی سبب می شود قابلیت شستن در ماشین ظرفشویی برای دستگاه مهیا شود.در برخی از مدل ها این ویژگی وجود ندارد. کاسه ای که قابلیت جدا شدن دارد علاوه بر شست و شوی آسان تر، می توان به راحتی مواد داخلش را هم در ظرف مورد نظر خالی کردجنس کاسه و پیاله خورد کن برقی ممکن است پلاستیک، استیل و یا شیشه ای باشد . چیزی که مهم است این است که بدانید اگر کاسه ی خورد کن قابلیت دیدن داشته باشد خیلی راحت می توانید پی ببرید که موادتان کی خرد شده اند. برای این موضوع بهتر است سعی کنید خورد کنی که تهیه می کنید مخزنی از جنس طلق یا شیشه داشته باشد.

 

شست و شو دستگاه خورد کن

از جمله مهم ترین نکات هنگام خرید شست و شوی آسان می باشد. موقع خرید هر وسیله ی برقی مانند غذا ساز، چرخ گوشت، آسیاب برقی و همچنین خورد کن باید به امکان تمیز کردن و نحوه ی شست و شوی آن توجه کرد. باید علاوه بر کارایی بالا و کاربری راحت این دستگاه باید قطعات مناسبی داشته باشد که بتوانند خیلی راحت از هم جدا شده و شست و شو شوند. قابلیت شست و شو در ماشین ظرفشویی هم امر مهمی است که لازم است حتما به آن دقت کنید.

 

قفل ایمنی دستگاه خورد کن

قفل ایمنی ویژگی مهمی است که در خیلی از وسایل و تجهیزات آشپزخانه وجود دارد. طریقه ی عملکرد آن هم این طور است که تا وقتی کلیه ی اجزا، قطعات و بخش ها در سر جای خود فیکس نشده باشند و به هم متصل نشوند، دستگاه را نمی توان روشن کرد و از آن استفاده کرد.

 

کم سرو صدا بودن دستگاه خورد کن

خورد کنی که انتخاب می کنید باید دارای یک موتور عالی باشد تا سر و صدای زیادی تولید نکند و انرژی مصرفی و برق مصرفی آن کم باشد.

 

نحوه تمیز کردن پیشنهادی دستگاه خورد کن

پاک کردن، تمیز کردن و شستن خورد کن برقی کار سختی است. روش ساده ای که برای تمیز کردن این دستگاه به شما پیشنهاد می شود نیاز به دستمال مرطوب، مایع ظرفشویی و برنج دارد. ابتدا باید خورد کن را از برق جدا کنید. بعد با یک دستمال که جنسش فرقی ندارد، می تواند پارچه ای و یا کاغذی باشد، به طور سطحی مواد اضافی را از روی تیغه ها پاک کند. در مرحله ی بعد نیاز به مقداری برنج خام است. برنج را داخل مخزن خورد کن ریخته و دستگاه را روشن کنید تا برنج خرد شود بعد خورد کن را خاموش و برنج را خارج کرده و با دستمال باقی مانده ی مواد را پاک کنید. در نهایت باقی قسمت های دستگاه خورد کن با مایع ظرفشویی و آب شستشو دهید.